Milyen színű Maci Laci nyakkendője? Hány olimpiai aranyérmet nyert Cseh Laci? A kérdések könnyűnek tűnnek, de tényleg tudjuk rá a jó választ? Ha részt veszünk egy kvízesten, ki fog derülni. A szórakoztató vetélkedők népszerűsége Pécsen is töretlen, szinte minden nap rendeznek egyet valamelyik kocsmában.
Az asztalok körül vidám baráti társaságok iszogatnak, beszélgetnek, jól érzik magukat. Nem olyan ritka látvány ez egy szórakozóhelyen, de ezek az emberek nem csak egy könnyed estét szeretnének eltölteni itt. Kvízre készülnek, hogy a csapatok összemérjék tudásukat.
Pécsen szinte minden napra jut egy szórakoztató vetélkedő, mégis szinte mindig, mindenhol telt ház van. Nem is csoda, hiszen mindegyiknek megvan a maga stílusa, így könnyen kiválaszthatjuk, melyik áll hozzánk a legközelebb.
Két pécsi szervezővel beszélgettünk, hogy jobban belelássunk ebbe a világba, és próbáltuk megfejteni, mi lehet a titka a kocsmakvízek népszerűségének. Arató Zsolt és felesége, Arató-Franyó Lívia még viszonylag újak a „szakmában”, de már több pécsi helyszínen tartanak családias hangulatú kvízeket. A Quiznight csapata pedig már 13 éve hívja művelődni a játékosokat, nem csak a baranyai megyeszékhelyen. Ők osztották meg lapunkkal tapasztalataikat.
Fiatalok és szeniorok együtt játszanak
– Másfél éve rendezünk kvízeket Pécsen – mesélte Arató Zsolt. – A retró vonalon indultunk el, mivel az idősebb korosztályt szerettük volna megszólítani. Régebbi filmekkel, rajzfilmekkel vagy éppen Pécs és Baranya történetével kapcsolatos kérdéseket tettünk fel. Ez az irány most már nem annyira hangsúlyos, de persze előfordulnak ilyen jellegű feladványok is. Idén pedig egy tematikus sportkvízt is elindítottunk, és csapatépítőkre is rendszeresen viszünk kvízeket.
A Quiznight 2009-ben Szentendréről, egy kávézóból indult, mára pedig már több mint 40 helyszínen játszanak, köztük több külföldi városban is. Pécsre hamar megérkeztek a szervezők, 2010 elején tartották itt az első kvízeket. Azóta sokszor változott a helyszín és a kvízmester is, de egyvalami állandó: hétfő este nyolckor kezdenek.
Kvízest a pécsi Pepitában. Fotó: Arató-Franyó Lívia
A vetélkedőkön a korosztály igen vegyes. Ahogy Bartha Álmos, a Quiznight egyik alapítója mondta, gyakori, hogy a tizenéves gyerekek is a csapatok részét képezik, de 70 évnél idősebb állandó játékosuk is van. Fontosnak is tartja, hogy a kérdéssorokat úgy állítsa össze, hogy azok aktuálisak legyenek, de az idősebbekhez is szóljanak.
Gyakorlatilag bármilyen téma felbukkanhat, de ezeket előre megadják a szervezők, hogy a játékosok fel tudjanak készülni. Az sem ritka, hogy a résztvevők javasolják, miről szóljon a következő heti kvíz. Arató Zsolték nem egyszer tapasztalták, hogy a csapattagok felosztják egymás között a témaköröket, hogy ki miből készül fel, az estre pedig hozzák magukkal a kidolgozott jegyzeteket. Ezeket persze lehet használni, csak a mobiltelefon nem sportszerű – szerencsére nem is jellemző, hogy valaki így próbálna több pontot elérni.
Könnyed szórakozás vagy komoly verseny?
– A kezdetek óta az a véleményem, hogy a kocsmakvíz arra való, hogy aki eljön, jól szórakozzon – hangsúlyozta Bartha. – Megdolgoztatjuk az agytekervényeket, de úgy, hogy a játékosok a végén rájöjjenek a megoldásra, vagy azt mondhassák, hogy „na, igen, gondolhattam volna”. A kocsmakvíznek nem feladata a tudást tesztelni, a csapatmunkát viszont annál inkább.
Kétségtelen, hogy vannak olyan csapatok, akik minden pontért megküzdenek, de Arató Zsolték célja is az, hogy jó hangulatban teljenek az esték, és ne feszült hangulatban játszanak.
– Mára már személyes kapcsolat alakult ki köztünk és a játékosok között – mesélte Arató-Franyó Lívia. – A kvíz előtt és után is beszélgetünk velük pár szót, így szinte már mindenkit ismerünk. Meghallgatjuk a visszajelzéseiket, ötleteiket, és minden esetlegesen felmerülő problémát meg tudunk oldani. Sokszor kapunk például olyan üzenetet, hogy a kvíz időpontja nem jó valamelyik csapatnak. Ilyenkor próbálunk rugalmasak lenni, és az esetek többségében sikerül is egyeztetni.
A telt ház szinte minden eseményen garantált
Pedig nem könnyű olyan időpontot találni, ami mindenkinek jó, hiszen egy-egy esten több mint százan vesznek részt. Arató Zsoltéknál átlagosan 15-20 csapat játszik, ebből nagyjából 10 csapat alkotja a keménymagot, akik minden alkalommal megjelennek. A Quiznight rendezvényein pedig a helyszíntől függően 5-6 csapattól 26 csapatig bármennyi lehet. Érdemes részt venni minél több eseményen, hiszen általában nemcsak az adott est legjobbjait díjazzák, hanem a szezon végén az összteljesítményt is nézik, és akár országos bajnokságon is megmérettethetik magukat a csapatok.
– Pécs nemcsak a játékosok számában emelkedik ki, hanem a teljesítményükben is – árulta el Bartha Álmos. – Nem is tudom, hogy mikor volt utoljára, hogy nem volt a dobogónkon pécsi csapat.
Legalább egyszer ki kell próbálni!
Kvízre járni érdemes, akár csak szórakozni szeretnénk egy jót, akár komolyabb eredményeket elérni. A szervezők is mindenkinek meleg szívvel ajánlják a programokat.
– Ez egy könnyed kikapcsolódás, ami lehetőséget ad az ismerkedésre – összegezte Arató-Franyó Lívia. – A koronavírus okozta bezárkózottság, elszigeteltség a mai napig érződik, és örülünk, hogy van egy csoport, akiket meg tudtunk mozgatni, akik nyitnak egymás felé. A kvízeinken szoros barátságok kötődtek, mély szerelmek szövődtek, régi ismerősök találkoztak.
Bartha Álmos szerint is érdemes legalább egyszer kipróbálni a játékot.
– Ha elsőre úgy érzitek, hogy nem tudtok minden kérdést megválaszolni, akkor se essetek kétségbe, használjátok a kvízmestert – tanácsolta. – Azért van ott, hogy segítsen kihozni belőletek a maximumot. És ne aggódjatok, mert ez is pont ugyanolyan, mint a többi sport: gyakorlással jobbak lesztek. Ráéreztek a kérdésíró logikájára, felismeritek a visszatérő témákat, jellegzetességeket. Ez is tanulható.