A régi építésű ingatlanokban, polgári lakásokban előszeretettel választották padlóborításként a parkettát, mely hosszú évtizedekig bírja a terhelést és ellenáll a kopásnak, ráadásul egy utánozhatatlan rusztikus hangulatot ad a lakásnak. Bár napjainkban sokan praktikusabb megoldásnak tartják a műanyag változatokat, vannak akik szándékosan a parkettát keresik, hiszen ez természetes anyagból készül, és megfelelő karbantartás mellett hosszú évtizedekig ékesítheti a szobát. Természetesen idővel még a legjobb minőségű padlóburkolatok is elveszíthetik eredeti ragyogásukat, ekkor sem kell azonban kétségbeesni, hiszen a megfelelő módszerekkel és eszközökkel visszaadhatjuk otthonunk eredeti szépségét. Bővebben: A legkopottabb parketta is felújítható, mutatjuk hogyan!
A parketta felújításának lépései
Ha új lakásba költöztünk, vagy otthonunkban kezdtük átvizsgálni a régi parkettát, ijesztő felfedezés lehet, hogy az bizonyos helyeken kopottnak, fényét vesztettnek, lelakottnak tűnik. A probléma komolyabbnak tűnhet, mint valójában: lássuk, hogyan tudjuk helyreállítani a padló eredeti állapotát!
Állapotfelmérés
Az első lépés mindig egy alapos vizsgálat, hiszen egy régóta használatban lévő parkettafelületen sok apró hibát, kopást találhatunk. Nézzük át a parkettalapokat egyesével, jegyezzünk fel minden sérülést, felpúposodást, keressünk elöregedett területeket.
Ha a probléma gyökere az, hogy a fa kiszáradt, érdemes megpróbálkozni a lakás páratartalmának emelésével, így a parketta lapjai visszanyerhetik eredeti méretüket. Erre főleg akkor lehet szükség, ha hosszabb ideje lakatlan – így fűtetlen – lakásba költözünk. Ha ugyanis a kiszáradt parkettát újítjuk fel, majd a lakásba beköltözve tartósan megemelkedik a páratartalom, előfordulhat hogy a lapok visszanyerik eredeti méretüket, és a behelyezett tömítőanyag a résekből kinyomódik.
Lehetséges az is, hogy a probléma alapja nem maga a parketta, hanem annak aljzata, vagy a padló alatti betonfelület. A fából készült részek nedvesedhetnek, szuvasodhatnak vagy elkorhadhatnak, és tartóssága ellenére a beton is elöregedhet. Ebben az esetben a parketta felújítása előtt azt fel kell bontani, és a javítást az alapoknál kezdeni, majd a burkolatot megtisztítva visszarakni.
Ha a vizsgálat során arra jutunk, hogy a gond a lapok nem megfelelő ragasztására vezethető vissza, akkor megvan az esély arra, hogy egyszerűen kezelhetjük a helyzetet, és néhány lap megigazításával, újraragasztásával orvosolhatjuk a problémát. Az is előfordulhat azonban, hogy több sor lapot is fel kell bontanunk – majd visszaraknunk – ahhoz, hogy ismét stabil burkolatot kapjunk.
Szükséges eszközök beszerzése
A parketta felújítását a legtöbb esetben magunk is elvégezhetjük egy kis hozzáértés és kézügyesség segítségével. Ehhez mindenekelőtt szükségünk lesz egy parketta- valamint egy szélcsiszológépre, melyet erre specializálódott kölcsönzőkből is beszerezhetünk. Válasszunk különböző finomságú csiszolópapírokat, de ne feledkezzünk meg az alapvető védőfelszerelés – védőszemüveg, maszk, védőöltözet – vásárlásáról sem. Szükségünk lesz még a kisebb hibák eltüntetéséhez különböző hézagkitöltő eszközökre, tömítőanyagokra, ragasztókra, melyek valamennyi fafajtához külön kaphatók.
Csiszolás
A matt hatású, vagy a karcos lakkfelület helyreállítása csiszolással történik: ezzel a művelettel eltávolíthatjuk a régi bevonatot, de a felszín egyenetlenségeit is, így sima felületet kaphatunk az újabb lakkréteg felviteléhez.
Első lépésben szedjük fel a szegőléceket, majd ellenőrizzük, hogy a padlóból nem állnak-e ki olyan szögek vagy fadarabok, melyek kárt tehetnek a csiszológépben. Ha erről meggyőződtünk, vagy a kiálló darabokat eltávolítottuk, kezdjük meg a csiszolást elsőként egy durvább csiszolópapír használatával. Ezzel érdemes kétszer végigmenni a felületen, így biztosan egyenletes, sík parkettalapokat kapunk. Törekedjünk a folyamatos csiszolásra, ezáltal elkerülhetjük azt, hogy vájatokat hozzunk létre a padlóban. Végül szélcsiszolóval térjünk át a sarkok, szélek helyreállítására.
Ezt követően ismételjük meg a csiszolást egy finomabb papírral, majd ha ezzel is megvagyunk, kezdődhet a hézagkitöltés, ami a kisebb repedések, hiányosságok kijavítását jelenti annak érdekében, hogy egységes kinézetet kapjon a burkolat. A vásárolt hézagkitöltő anyagot az előírás szerint keverjük össze, majd egy spakli segítségével tömítsük a réseket, lyukakat. Ha a hézagkitöltő megszáradt, készre csiszolhatjuk a felületet egy még finomabb csiszolópapírral.
Felületkezelés
A parketta felújításának utolsó – és a favédelem szempontjából legfontosabb – lépése annak lakkozása. Ehhez először is ne feledkezzünk meg az alapozásról; a széleken érdemes egy ecsetet használni, a belső, nagyobb felületeken azonban az anyagot felvihetjük egy henger segítségével is. Figyeljünk arra, hogy az alapozót gyorsan vigyük fel, és alaposan dolgozzuk el. Száradás után fel is vihetjük az első, majd a második réteg lakkot.
A legmagasabb szintű favédelem érdekében általában három lakkréteg lehet indokolt, az utolsót azonban megelőzheti egy végső finomcsiszolás a legkisebb egyenetlenségek eltüntetése érdekében. Ha az utolsó lakkréteg is felkerült, a legjobb száradás érdekében néhány napig ne lépjünk a felületre.
Ha a padló teljesen megszáradt, visszahelyezhetjük a leszedett szegőléceket, ezzel pedig el is készültünk a burkolat felújításával.
A parketta mindig jó választás
A parketta nem egy egyszerű padlóburkolat: ez ad a lakásnak egyéniséget, egyediséget. Nem csak esztétikailag vonzó, de környezetbarát és tartós is: ha odafigyelünk rá és vigyázunk az épségére, hosszú évekig minden probléma nélkül szolgálja majd a kényelmünket. Ha mégis felújításra van szükség, azt a fentiek szerint mi is megtehetjük, de ha nem bízunk magunkban, vagy a hasonló munkálatok egyszerűen távol állnak tőlünk, akkor keressünk egy jó szakembert, aki gondoskodni fog arról, hogy parkettánk ismét a régi fényében tündökölhessen.
(x)