Vasárnap este már huszonegyedik alkalommal adták át a Tüke-díjakat Pécsett. Az ünnepség a szokásoknak megfelelően a székesegyházban és a Magtárban volt. A Tüke-díjat idén ketten kapták meg, prof. dr. Kiss László egyetemi tanár és dr. Dóczi Tamás idegsebész, professzor emeritus. Az ifjúsági díjat ebben az évben Jávorszki Hunor Bendegúz, a PTE IV. éves joghallgatója kapta meg, míg a civil szervezetek számára adományozott elismerő oklevélen három szervezet, a Pécs-Normandia Lions Club, a Jelenkor című irodalmi, művészeti folyóirat és az Országos Mentő Szolgálat Pécsi Regionális Szervezete osztozott.
A szokás szerint a székesegyházban celebrált szentmise után a Tüke Alapítvány tiszteletbeli elnöke, Habsburg György megbízásából Habsburg Károly Konstantin főherceg és az alapítvány új elnöke, Síkfői Tamás adta át az elismeréseket.
A Tüke-díjat ebben az évben ketten kapták meg. Prof. dr. Kiss László egyetemi tanár, az állam- és jogtudományok egyetemi doktora, volt alkotmánybíró, mivel „életpályája Pécs város hírnevének öregbítését szolgálta”.
Szintén Tüke-díjas lett dr. Dóczi Tamás idegsebész, professzor emeritus, az MTA rendes tagja, az indoklás szerint többek között tudományos, publikációs aktivitása miatt, amit pályája során megjelent több mint 600 közleménye jelez.
A civil szervezeteknek járó elismerést a Tüke Alapítvány kuratóriuma idén három szervezetnek ítélte oda. A Pécs-Normandia Lions Club megalakulásának 30 éves évfordulójára emlékezve, az emberi alapértékek óvása érdekében kifejtett példamutató munkájuk elismeréseként. Az oklevelet a szervezet elnöke, dr. Szőke László Gergely vette át.
Szintén díjazták a Jelenkor című irodalmi, művészeti folyóirat szerkesztői közösségét, amelynek nevében Ágoston Zoltán főszerkesztő fogadta a gratulációkat.
Az idei harmadik díjazott civil szervezet az OMSZ Dél-dunántúli Regionális szervezetének pécsi közössége lett, akik nap mint nap színvonalasan látják el emberpróbáló feladataikat. Őket dr. Buda Péter, az OMSZ Dél-dunántúli Regionális szervezetének orvosigazgatója képviselte.
Immáron hetedik alkalommal adták oda az Ifjúsági Tüke-díjat is, amelyet 2024-ben Jávorszki Hunor Bendegúz érdemelt ki a kuratórium döntése értelmében. A PTE ÁJK IV. évfolyamos jogász hallgatója a 2022. és a 2023. évi nemzetközi és hazai, országos versenyen elért kimagasló, illetve első helyezéséért, „mellyel elősegítette a jogász szakma társadalmi elismertségének növelését”, kapta meg a kitüntetést.
Meghatározott időszakonként, általában ötévente a Tüke Alapítvány kuratóriuma áttekinti a beérkezett jelöléseket, és az arra érdemeseket Tüke Emlékérem elismerésben részesíti. Az elmúlt évi jubileumi évfordulóra való tekintettel, a tavaly emlékérmet kapott tízekhez idén újabb négy díjazott csatlakozhatott.
- Dr. Bélyácz Iván közgazdász professzor, akadémikus
- Bozóky Anita közgazdász, művelődési menedzser
- Dr. Szabó László Gyula professzor emeritus, akadémikus
- Tillai Gábor történész, a TKM szervezet vezetője
Az ünnepségen Péterffy Attila, Pécs polgármestere, és Lovász István jegyző Pro Civitate Díjat adott át a Tüke Alapítvány örökös tiszteletbeli alapító elnökének, Kerényi Jánosnak, a „Tüke szellemiség megteremtése és ápolása elismeréseként”.
A rendezvény a díjátadó után a Magtárban folytatódott a részletes laudációkkal.
A Tüke-díjat a pécsi polgárok szavazata alapján olyan személy kaphatja meg, aki Pécs fejlődéséhez példamutató tevékenységével jelentős mértékben hozzájárul. A Tüke-díjat a Tüke Alapítvány 2003-ban alapította. Az elismerést 2004-től kezdődően minden évben január 21-én adják át, Pécs Mária Terézia általi szabad királyi város rangra emelésének napjára emlékezve (1780. január 21.). A Tüke-díj a Citrom utcai Tüke díszkút eozinból készült kicsinyített másolata, melyet Fürtös György alkotott és a Zsolnay manufaktúra terméke.