Hirdetés

„Ahhoz, hogy az áldozatok emléke valóban élő legyen, tanulnunk kell a sorsukból” – mondta Péterffy Attila polgármester a kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából rendezett programon a Kovács Béla Emlékháznál.

Február 25-én egy egész napos rendezvénnyel várták a kommunista diktatúrák áldozataira emlékezőket a Kovács Béla Emlékházban. A programsort Péterffy Attila nyitotta meg.

Péterffy Attila

– A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja alkalmából ma arra emlékezünk, hogy milliók vesztették életüket a kommunista diktatúrák súlyos elnyomása alatt. Ezek a rendszerek nem hirtelen jöttek létre, hanem fokozatosan szűkítették az emberek szabadságát, jogait és lehetőségeit. Elsők között csonkították meg a sajtó szabadságát, majd elhallgattatták az ellenzőket, és végül a legsúlyosabb eszközökhöz, üldözéshez, bebörtönzéshez és kivégzésekhez folyamodtak – mondta beszédében a polgármester.

Kiemelte: ahhoz, hogy az áldozatok emléke valóban élő legyen, tanulnunk kell a sorsukból. Mint mondta, a társadalmi közöny az, ami lehetővé teszi az elnyomást, ezért fontos, hogy kritikusan gondolkodjunk és bátran kiálljunk az igazságért.

A polgármester megkoszorúzza a Kovács Béla Emlékháznál található emléktáblát

– A kommunista diktatúrák áldozatai közül Kovács Béla nevét különösen érdemes kiemelni. A második világháború idején náciellenes függetlenségi mozgalomban vett részt. 1947-ben a Független Kisgazdapárt főtitkáraként kommunistákkal szembeni kiállása miatt letartóztatták és a Szovjetunióba hurcolták. Kovács Béla nemcsak Pécs, hanem az egész ország hőse volt, aki szívvel-lélekkel küzdött a szabadságért. Nem véletlen, hogy február 25-én, Kovács Béla elhurcolásának napján emlékezünk a diktatúrák áldozataira. Az ő történeteik, áldozataik és küzdelmeik formálják azokat az értékeket, amelyekért mi, pécsiek, kiállunk: a szabadságért, a függetlenségért, a demokráciáért és az összefogásért – fogalmazott Péterffy Attila.

Az emléknapon fellépett a Pannon Rézfúvós Quintet, továbbá múzeumpedagógiai foglalkozást és beszélgetést is tartanak a témában, a program zárásaként pedig levetítik Bacsó Péter Te rongyos élet című filmjét.

A Kovács Béla Emlékháznál a polgármester és Zag Gábor alpolgármester mellett koszorút helyeztek el többek között önkormányzati képviselők, pártok, magánszemélyek is.

Az emléknapról

A kommunizmus a történelem legnagyobb emberáldozattal járó időszaka volt: több mint 100 millió halottat hagyott maga után, a magyar mártírok között 714 embert végeztek ki, több százan váltak sortűz áldozatává, 70 ezer embert börtönöztek be, 800 ezer embert hurcoltak a Szovjetunióba és 200 ezren vesztették életüket a Gulag-táborokban.

A pécsi születésű Kovács Bélát 1947. február 25-én hurcolták el a Szovjetunióba, ahol 9 évig tartották fogva. Szabadságát elnyerve, az ’56-os forradalom idején részt vett a kisgazdapárt újjászervezésében, a forradalmi kormány földművelésügyi-, majd államminisztere lett, de megromlott egészségügyi és lelki állapota miatt 1959-ben 51 évesen elhunyt.

Elhurcolásának napját 2000-ben a kommunizmus áldozatainak emléknapjává nyilvánították.

Kovács Béla patacsi szülőháza a kommunizmus áldozatainak egyik legfontosabb magyarországi zarándokhelye lett az utóbbi években.

Hirdetés