Török Ottó 2019 óta dolgozik polgármesteri sportbiztosként. Fő feladataként pécsi sportberuházásokért lobbizik, munkája nyomán hamarosan be fogják fedni a Pécsi Műjégpályát, de számos projekt előkészítésén dolgozik jelenleg is.
Amikor 2019-ben Péterffy Attila első polgármesteri ciklusát kezdte meg, gyorsan világossá vált, hogy több pécsi sportberuházás kapcsán is komoly munka vár a városvezetésre. Ezért kérte fel 2020 elején az ezen a téren komoly tapasztalatokkal bíró korábbi sportügyekért felelős államtitkárt, Török Ottót, hogy polgármesteri biztosként felügyelje ezt a területet.
– Amikor Péterffy Attila felkért a feladatra, először a sportért felelős akkori államtitkárral, Szabó Tündével egyeztettem, hiszen régi jó kapcsolat volt köztünk – mondta Török Ottó. – Államtitkár asszony biztatott, hogy vállaljam el a felkérést, nyitott volt arra, hogy partnerek legyük a pécsi ügyek mentén.
Bár azóta már Schmidt Ádám az államtitkár, de Török elmondása szerint vele is jól működő szakmai és emberi kapcsolat alakult ki.
– Meg szoktam kapni kritikaként, hogy csak kávézgatni járok munkaidőben, és bár kétségtelen, hogy amikor az államtitkárságra megyek egyeztetni, mindig megkínálnak kávéval, azonban a lényeg természetesen nem ez, hanem a folyamatos kapcsolattartás a döntéshozókkal – nyilatkozta lapunknak Török. – Az utóbbi négy évben átlagosan egy-másfél havonta voltam egyeztetni a sportért felelős államtitkársággal, és ezeknek a megbeszéléseknek meg is volt a pécsi sportélet javát szolgáló eredménye.
Stadion
Török kiemelte, hogy amikor elkezdte a munkát, több parkolópályán lévő projekt hevert az asztalon Pécsett, mint például az akvapark, a új futballstadion vagy akár a félkész Dárdai Akadémia ügye.
– Négy évvel ezelőtt a futballstadion ügye körül teljes volt a káosz, hiszen se pontos koncepció nem volt, se fixnek tekinthető helyszín – emlékezett vissza a sportbiztos. – Miután kézbe vettük az ügyet, felkértünk egy tervező céget, amely segítségével sikerült meghatározni, hogy pontosan hol lehetne felépíteni a létesítményt és a jellegét is meghatároztuk. Megvalósíthatósági és fenntarthatósági tanulmányt készítettem, és végül egy B kategóriás stadiont álmodtunk meg a Bolgárkertbe. Ezt utána a kormányzatnál le is tárgyaltam, beadtuk a szükséges dokumentumokat és végül kormányhatározat született a projekt támogatásáról. Abban az szerepelt, hogy a kiviteli tervig a város felelőssége az ügy, utána pedig a kivitelezés már állami feladat.
Ezt követően jött az egész Európát sújtó pénzügyi válság, a kormányhatározatot pedig visszavonták, a beruházás azóta parkolópályán van. Ez nem azt jelenti, hogy végleg elkaszálták volna, de jelenleg nincs ott az államilag támogatott beruházások között.
Nem a városon múlik az akvapark-projekt
Az akvapark ügye is hasonlóan indult, azzal a különbséggel, hogy ebben a projektben már az előző városvezetés is dolgozott – még, ha teljesen eredménytelenül is.
– Még a 2019 előtti városvezetés, a Modern Városok Program keretében nyert 500 millió forintot arra, hogy előkészítse az akvaparkprojektet – mondta Török. – Ebből 350 milliót el is költöttek egy megvalósíthatósági tanulmányra egy olyan helyszínen, ahol már az elején is nyilvánvaló volt, hogy nem lehet felépíteni a létesítményt. Amikor elém került ez az ügy, az volt az első dolgom, hogy igyekeztem elérni a kormányzatnál, a maradék 150 milliót ne kelljen visszafizetnie a városnak, hanem hadd maradjon itt, és abból mi megcsináljuk az előkészítését. Ez meg is történt, a Tüskésrétre találtuk meg a helyét a leendő akvaparknak, az eredeti elképzeléshez képest kibővített tartalommal, hiszen az élményfürdő rész mellé szálláshelyet, konferenciaközpontot és versenyuszodát is terveztünk.
Mindezt egy sikeresen lebonyolított tervpályázattal sikerült megcsinálni, amelyre 14 pályamű érkezett. Tovább nehezítette az ügyet, hogy idő közben a Modern Városok Programját lezárták, így idén év elején Török Ottó azért lobbizott, hogy a pécsi akvapark bekerüljön az államtitkárság programalkotási tervébe – ezt végül sikerült is kiharcolni. Ennek köszönhető, hogy a projekt hamarosan újabb lépéssel folytatódhat. A tervpályázat három dobogósát hamarosan egy meghívásos, feltételes közbeszerzésen fogják megversenyeztetni, hogy kiderüljön, mennyiért tudnák elkészíteni a kiviteli terveket. A polgármesteri sportbiztosnak a bíráló bizottságba sikerült megnyernie az Magyar Úszó Szövetség és a Magyar Vízilabda Szövetség vezetőségéből egy-egy tagot, valamint Dala Tamást, a Nemzeti Sportuszodák igazgatóját.
A jégpálya befedése már sínen van
A közelmúltban jött a hír, hogy hamarosan befedhetik a jégpályát Pécsett, ami egy több évtizedes problémát oldana meg.
– A jégpálya kérdése szívügyem – szögezte le Török. – Amikor elkezdtem a munkámat, a nyitott jégpályára gondolva az járt a fejemben, nagyon nincs rendben, hogy egy akkora városnak, mint Pécs nincsen fedett jégcsarnoka. Elkezdtük vizsgálni a lehetőségeket, és gyorsan kiderült, hogy a jégkorongszövetségnek van egy bizonyos Hircsák-programja, ami jégpályák építését támogatja, csak épp évek óva nem működött. A szövetségnél sikerült elérnem, hogy újjáélesszék a programot, amibe természetesen a város is bekerült. A terv egy új, fedett jégcsarnok plusz egy kisebb méretű jégpálya lett volna, amit szintén befedünk. A tervünk eljutott a kormány elé, de sajnos gellert kapott, nem volt rá pénz. Ekkor kezdtük el vizsgálni annak a lehetőségét, hogy taós forrásból hogyan lehetne befedni a meglévő jégpályát.
Sikerült is letárgyalni mindezt, júniusban meg is jött a határozat, hogy el lehet kezdeni feltölteni a taókeretet. A feltételes közbeszerzést a kiviteli munkára hamarosan ki is lehet írni, így Török szerint reális esély mutatkozik arra, hogy a 2025-ös „jeges szezon” előtt be tudják fedni a jégpályát.
Megépülhet a tanuszoda
Szintén égető kérdés Pécsett a vízfelület – abból ugyanis kevés van. Ezért is jó hír, hogy a város bekerült a kormány tanuszoda-építési programjába.
– Még Szabó Tünde államtitkársága idején sikerült elérnem, hogy bekerüljünk ebbe a nagyon fontos programba, annak is a harmadik ütemébe, amivel egyébként a Pécs a top hét település között van – hangsúlyozta a sportbiztos. – Az önkormányzat már a helyszínt is megtalálta az új tanuszodának a Névtelen utcában. Egyébként a városnak nagyjából ennyi is a dolga, azaz helyszínt kell biztosítania és bizonyos közművek elérését, minden más állami feladat. Ez a projekt azt gondolom sínen van, csak ki kell várni amíg a kormányzat meghozza szükséges döntéseket, de biztosak lehetünk benne, hogy ez a mai áron 3,5 milliárdos beruházás meg fog valósulni záros határidőn belül. Egyébként ez egy rendkívül fontos fejlesztés, hiszen a tanuszodaprogram lényege épp az, hogy a pécsi és az agglomerációhoz tartozó gyerekek úszásoktatását segítse.