A tanári szakok és a pedagógus életpálya további népszerűsítésére egyedülálló pécsi program jött létre. A PTE Természettudományi, valamint a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara tette a javaslatot, amelyet az önkormányzat, a tankerületi központ és a Pécsi Egyházmegye egyaránt felkarolt.
A program célja a pedagógusképzésben résztvevő vagy pályakezdő, illetve a már pályán lévő tanárok lakhatásának támogatása. Ezáltal nemcsak arra próbálják ösztönözni a fiatalokat, hogy a tanárképző szakot válasszák, hanem arra is, hogy az egyetem elvégzése után tudásukat Pécsen kamatoztassák. Ahogy Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora a témában tartott sajtótájékoztatón elmondta, a kezdeményezés egyszerre szolgálja a várost és az egyetemet, ugyanakkor a szélesebb baranyai, regionális közösségeket is.
Trócsányi András, a PTE Természettudományi Kar dékánja kifejtette: már évek óta gondolkodnak azon, hogyan lehetne a pedagógusképzést vonzóbbá tenni. Több megoldást is láttak, így például már dolgoznak a képzés belső struktúrájának modernizálásán, nagyjából másfél éve pedig meghirdettek egy ösztöndíjprogramot a hallgatók számára, akiknek így, a diploma megszerzése után, az egyik legfontosabb feladatuk már csak az maradt, hogy tanárként tudjanak érvényesülni. Ahogy a dékán fogalmazott, innen származott az ötlet, hogy, az elszaladt albérletárakat ellensúlyozva, a fiatalok lakhatását kellene segíteni – ekkor keresték meg az önkormányzatot.
– Első körben a város 17 lakást ajánlott fel erre a célra különböző városrészekben – emelte ki Trócsányi. – A bérlőkkel három évre kötnek szerződést, és bízunk benne, hogy ők ezután is a városban maradnak a tanárhiányt enyhítve. A tervek szerint ráadásul a program a következő években további 5-5 ingatlannal bővülhet.
Azt, hogy milyen nagy szükség van az ilyen jellegű támogatásra, jól mutatja, hogy a felhívásra lényegesen több pályázat érkezett, mint ahány lakás rendelkezésre állt. A kérelmeket egy héttagú zsűri értékelte, akik a bírálat során a hiányszakmákra koncentráltak, de figyelembe vették a pályázó anyagi helyzetét, továbbá preferálták az együtt költöző párokat, és azokat, akik a pécsi egyetemen végeztek – sorolt fel néhány értékelési szempontot a dékán.
A nyerteseknek pedig már nem kell sokat várni arra, hogy beköltözhessenek. Péterffy Attila polgármestertől megtudtuk, hogy augusztus végére négy lakás felújítását már befejezték, további négy a napokban készül el, és legkésőbb október végére az összes ingatlanban végeznek a munkákkal. A városvezető hozzátette, már csak a népjóléti- és sportbizottság döntésére van szükség, hogy a kiválasztott tanárok elfoglalják az ingatlanokat, de még szeptemberben ez is meglesz.
Nagy Attila, az Apáczai Nevelési Központ 2-es számú általános iskolájának testnevelőtanára, illetve a pályázat egyik nyertese már nagyon várja, hogy párjával beköltözhessen az önkormányzati lakásba. Ahogy lapunk érdeklődésére elmondta, nagy segítség nekik, hogy csak jelképes bérleti díjat kell fizetniük. Egy ideje kerestek már albéreltet, de azoknak a költsége nagyon magas volt. Azonban így, hogy megkapták ezt a lehetőséget, a fizetésükből akár félre is tudnak majd tenni.
Felföldi László, a Pécsi Egyházmegye megyéspüspöke szerint a program éppen azért jó, mert stabilitást teremt a fiataloknak a városban. Örül annak, hogy az egyházmegyével már a projekt kezdetekor kialakult az együttműködés, hiszen, ahogy mondta, az egyházi iskolába járó gyerekek ugyanúgy pécsi polgárok, így ők is ugyanazt az ügyet, ugyanazokat a családokat szolgálják.
– A Leőwey Klára Gimnázium igazgatójaként közvetlen rálátásom van arra, hogyan alakul a tanárképzés helyzete – húzta alá Zalay Szabolcs, aki a Nemzeti Pedagógus Kar elnökségi tagjaként vesz részt a projektben. – A programnak köszönhetően a tanári presztízs Pécsen jelentősen megnő. Az, hogy ilyen sok szereplő össze tud fogni egy ügy mentén, mindenképpen példaértékű. Szeretnénk ezt a mintát elterjeszteni, bízunk abban, hogy a kezdeményezést több város, sőt akár még a falvak is követni fogják.