Az ablakok mérete és elhelyezése nagy odafigyelést igényel tervezéskor. Egy megfelelő méretű ablak jó helyen kincset ér, gondoljunk csak bele, hogy nem mindegy az ablak mérete, ha forgalmas utcára néz vagy az erdő felé. Kiderítettük, hogy miért fontos az ablakok mérete, és hogyan találjuk meg a tökéletes darabokat! Cikkünkben erről lesz szó.
Ha szétnézünk az ajtók, ablakok kínálatában, mint például a Galaxy Nyílászárócentrum weboldalán, akkor láthatjuk, hogy az egészen picike szellőzőablakon keresztül a hatalmas kétszárnyú ablakig szinte minden méret megtalálható. Az, hogy az otthonunk milyen tájolású és milyen természetes fényviszonyokat szeretnénk megteremteni, az már más kérdés.
A fényviszonyok kialakítása
A lakótér belső részébe az ablakokon keresztül jut be a napfény. Az otthonunk világossága nagyban függ attól, hogy milyen tájolású az épület, és hol helyezkednek el az ablakok. A déli fekvésű nyílászárók több napfényt engednek be, míg az északi tájolásúak kevesebbet.
A nagy ablakokon keresztül több természetes fény árad be, ami egy nappaliban például előnyös lehet, míg egy hálószobában viszont a túlzott fény zavaró. Tehát nem mindegy, melyik szoba mekkora méretű ablakot kap.
Fontos az összkép is
Furcsa képet mutat egy ház, ha összevissza méretű ablakok lettek beépítve. Törekedjünk az egységes kép kialakítására. Az is érdekes látványt nyújt, ha egy kisebb házon óriási ablakok vannak, és fordítva is igaz, igyekezzünk eltalálni az arányokat. A modern épületek esetében a nagy, padlótól plafonig érő ablakok népszerűek, amelyek egy letisztult összképet nyújtanak. Ezzel szemben a hagyományos stílusú házakban a kisebb, klasszikus nyílászárók mutatnak jól.
Fontos, hogy milyen helyiségre tervezzük.
- A nappali az egyik legnagyobb, legtöbbet használt helyiség, ezért itt nagyobb ablakok ajánlottak. Ezekkel nemcsak több fényt nyerhetünk, de a kilátást is élvezhetjük.
- A hálószobába kisebbek is elegendők, hiszen itt az intimitás és a pihentető környezet a legfontosabb. Az ablakok méretét és elhelyezkedését úgy érdemes megválasztani, hogy ne zavarják az alvást.
- A konyha világos, szellős terület kell legyen, ezért itt közepes méretűek javasoltak. Figyeljünk arra is, hogy praktikusan nyithatók legyenek a főzés közbeni szellőztetés érdekében.
- A fürdőszobában fontos a privát szféra megtartása, ugyanakkor jó, ha természetes fény is bejut. Itt kisebb ablakokat szokás használni, esetleg matt üveggel.
Átlagos ablakméretek különböző helyiségekben:
Nappali: 120 x 150 centiméter, vagy nagyobb, panorámaablakok esetében akár 180 x 200 centiméter.
Hálószoba: 100 x 120 centiméter, kisebb vagy közepes méretű ablakok.
Konyha: 90 x 120 centiméter, amely elegendő fényt biztosít anélkül, hogy túl sok helyet foglalna el.
Fürdőszoba: 60 x 90 centiméter, kisebb méretű, esetleg szellőzőablakkal kombinált változat.
Az ablakméretek tervezésekor tehát több tényezőt kell figyelembe venni, hogy minden igényt kielégítsenek, és összességében jól is mutassanak a házon.
(x)