Kedden, október 15-én alakul meg az új pécsi közgyűlés. Dr. Horváth Csaba pécsi politológust, egyetemi tanárt kérdeztük arról, mire számít az alakuló ülésen, és mire utána, ki milyen stratégiát követ majd az új testületben. Egy biztos: a pécsi politikai erők keddi mozgása mindent elárul arról, mire lehet számítani a jövőben.
Bár a polgármester-választást komoly legitimitást jelentő fölénnyel nyerte Péterffy Attila, a közgyűlésben a Fidesz-KDNP-ÖPE szövetségnek lesz a legnagyobb frakciója, 11 képviselővel. Péterffy Attiláéknak, a Pécs Jövőjéért Egyesületnek 10 képviselője lesz. A két nagy tömb mellett négy, papíron ellenzéki politikai szervezetnek lesz 1-1 képviselője, bár köztük van olyan, aki inkább Péterffy, semmint a Fidesz ellenzékeként működik.
Dr. Horváth Csaba úgy véli, sem az alakuló ülésen, sem később nem lesz könnyű helyzetben a pécsi városvezető, bár jóval erősebbek a pozíciói, mint mondjuk Karácsony Gergelynek a fővárosi közgyűlésben. Ettől függetlenül azt várja, hogy – a fővároshoz hasonlóan – az alakuló ülésen nem sikerül majd alpolgármestereket választani.
Mivel azonban alpolgármestert csak a polgármester jelölhet, ez mindenképpen előnyt jelent Péterffy számára, kérdés, meddig tart majd a hidegháború – tette hozzá.
A politológus szerint nagy viták várhatók, és a Fidesztől inkább konfrontatív, mint konstruktív stratégiára számít, de minden egyes közgyűlési szereplő kénytelen lesz előbb-utóbb kompromisszumokat kötni. A polgármester van annyira erős, hogy a jogköreit nem tudják úgy korlátozni mint Karácsonyéit, ráadásul a Fidesz nincs többségben a közgyűlésben.
Dr. Horváth Csaba úgy látja, hogy a testület esetleges feloszlatása, egy előrehozott önkormányzati választás kockázatos lenne mindenki számára, hiszen a Tisza Párt egyre erősödik, a friss felmérések szerint országosan majdnem beérte a Fideszt.
A politológus úgy véli, nem csak a két nagy politikai erőnek lesz nehéz dolga ebben a ciklusban, hanem a kicsiknek is.
A négy kisebb politikai szervezet közül kettő, a Mindenki Pécsért, és a Kutyapárt szerinte valóban ellenzéki, kormányellenes, nekik létérdekük, hogy vigyázzanak a függetlenségükre. Hosszú távon ügyesen kell politizálniuk, hogy tényezők maradjanak.
A másik két szervezetről, a Mi Hazánkról – ami csak helyben tartozik a „kicsik” közé -, és a Bognár Szilvia féle Tiszta Kezekről a politológus elmondta, komoly kockázatot hordoz, ha a Fidesszel szavaznak a közgyűlésben. A Mi hazánk biztosan, a Tiszta Kezek inkább a Fidesz mozgását követi majd. Ha ez így lesz, akkor szerinte politikailag előbb-utóbb “el fognak tűnni”. Talán nekik lesz a legnehezebb dolguk, hiszen sem a függetlenség megtartása, sem az egyik vagy másik oldalhoz való csapódás nem kockázatmentes számukra.
A nagykoalíció dr. Horváth Csaba szerint még informálisan is kizárt, de úgy véli, ha a különböző politikai erők a város érdekeit nézik, akkor össze kell fogniuk. Ha ez nem történik meg, azt Péterffy Attila később akár felhasználhatja politikai ellenfeleivel szemben, kérdés, kijátssza-e majd ezt a kártyát.
Ha úgy mozog, ha úgy csinál, akkor olyan
Annak, akit érdekel a politika, vagy Pécs jövőjének alakulása, mindenképpen érdemes figyelemmel kísérnie a városi közgyűlés alakuló ülését. A keddi ülésen fellebben a függöny, és így vagy úgy, de minden politikai erő színt fog vallani. Kiderül, hogy melyik szervezet lesz kész akár ügyek vagy személyek mentén együttműködni a városvezetéssel. Kiderül az is, melyik erő képviselője fog pontosan úgy szavazni, pontosan úgy cselekedni, ugyanazokat a fogásokat alkalmazni, mint a Fidesz-KDNP-ÖPE hármasa. Ezekből a mozgásokból pedig egészen hosszú távú és pontos következtetéseket lehet levonni arról, hogy mire számíthatunk tőlük a jövőben. (a szerk.)