November 28-án Pécsett a Kodály Központban Kaddis címmel ad hangversenyt a Pannon Filharmonikusok Kesselyák Gergely vezető karmester vezényletével.
A holokauszt 80 éves évfordulóján a Pannon Filharmonikusok a zene emlékezetőrző és érzelemkioldó hatását hívja segítségül egy-egy nagy horderejű mű előadásával. A koncertet kísérő programok rámutatnak a holokausztot elszenvedők, elkövetők és elhallgatók közös tragédiájára, mely az azóta megszületett negyedik generáció életére is hatással van.
A hangverseny középpontjában Leonard Bernstein monumentális, 150 fős apparátust igénylő III. „Kaddis” szimfóniája áll. A Kádis egy ősrégi zsidó gyászima, melyet a vallásos zsidók az elhunyt szeretteikért mondanak a gyász idején.
A Pannon Filharmonikusok előadásában az ima lektorált szövegét vetítik ki a nézők számára, amely a zenekar honlapján is elérhető. A mű előadásában többek között Izabela Matula, Molnár Ágnes, Valentin Dubovskoy, Mácsai Pál és a Nemzeti Énekkar mellett közreműködik a Nyíregyházi Cantemus Fiúkórus, ugyanannak a kórusnak a kortárs fiataljai, akik Bernstein vezényletével először mutatták be Magyarországon a szimfóniát.
A hangverseny napján a zenekar kezdeményezésére Mangold Rezső pécsi muzsikusnak és családjának botlatókövét helyezik el az elhurcolt család utolsó lakhelye előtti járdában.
November 28-án az esti hangverseny előtt 17.30-kor a holland Anne Frank Alapítvány magyar nyelvű vándorkiállítását nyitja meg Ronald Leopold, az alapítvány igazgatója a Kodály Központban Ha az lehetek, aki vagyok címmel. A kiállítás két héten át lesz látható Pusztai Tünde művészettörténész tárlatvezetésével.
Szintén a pécsi koncert előtt 18.00 órától a Pécsett született jogtudós, dr. Schweitzer Gábor, a Társadalomtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa tart előadást, melyben pillanatképeket nyújt a pécsi zsidóság múltjából, a holokausztban Pécsről elhurcolt négyezer ember mai napig ható hiányáról.
A hangversenyre jegyek még kaphatók a Jegymesteren.
További információk ide kattintva olvashatók.