Korszakváltó kerekasztal elnevezésű fórumot hirdetett mára a Fidesz pécsi frakcióvezetője. A megbeszélésen bemutatták, milyen szmsz-módosítási javaslatot visznek be a következő közgyűlésre, és az új bizottsági struktúrára vonatkozó terveiket is megismerhették azok a képviselők, akik végül elmentek az egyeztetésre.
Péterffy Attila polgármester október 29-én közösségi oldalán jelentette be, hogy a közgyűlésbe bejutott valamennyi civil és politikai szervezettel újra felvette a kapcsolatot, hogy a város működőképességének érdekében kompromisszumra tudjanak jutni.
Levélben kérte őket, hogy október végéig írásban is osszák meg vele, milyen elképzelései vannak az általuk képviselt szervezeteknek a város és az önkormányzat irányításáról.
Péterffy posztjában külön kitért a Fidesz és az ÖPE frakciójára. A polgármester úgy fogalmazott, hogy mivel nincs ok a halogatásra, levélben szintén arra kérte a két frakció vezetőjét, ne késlekedjenek tovább és osszák meg vele, illetve valamennyi pécsi polgárral ezzel kapcsolatos elképzeléseiket.
A polgármester végül csak a Magyar Kétfarkú Kutyapárttól és a Tiszta Kezek Egyesülettől kapott szakmai anyagot.
„A Fidesz és az Összefogás Pécsért Egyesület válaszra sem méltatta a felhívásomat. Így lassan három héttel az új közgyűlés alakuló ülése után sem láthatjuk írásban, hogy a kormánypárti frakciók hogyan gondolkodnak a város jövőbeni irányításáról” – írta posztjában Péterffy Attila.
A polgármester hétfőn bejelentette azt is, hogy november elsejével a polgármesteri munkája támogatása érdekében Ruzsa Csabát gazdaságpolitikai tanácsadónak nevezte ki, Zag Gábor képviselőt pedig arra kérte fel, hogy “a polgármesteri feladatellátást elsősorban a kulturális területen érintő ügyeket közreműködésével, adminisztratív támogatásával segítse”.
A pécsi Fidesz október 31-én közleményben jelentette be, hogy “korszakváltó kerekasztal” összehívását kezdeményezik, amire a közgyűlésbe jutott politikai erők képviselőin kívül Péterffy Attila polgármestert is várják.
A kedd kora délutánra meghirdetett fideszes fórumra Péterffy és az őt támogató képviselők, illetve a Kutyapárt képviselője nem mentek el. Részt vett a megbeszélésen a Mi Hazánk, a Tiszta Kezek, és a Mindenki Pécsért Egyesület képviselője. Csizmadia Péter, a Fidesz frakcióvezetője a nem sajtónyilvános fórum előtt elmondta, a pécsiek egyértelműen kijelölték azt az utat, amin a közgyűlésbe jutott politikai erőknek járniuk kell a következő öt évben. Ez pedig az együttműködés útja. Azért korszakváltó a kerekasztal, magyarázta, mert az elmúlt öt évben a városvezetés és a közgyűlés között semmilyen egyeztetés nem volt, és ezen változtatni akarnak. Azért kezdeményezték ezt a fórumot, mondta, hogy legalább az önkormányzat működését érintő alapvető kérdésekben jussanak közös nevezőre a képviselő-testületet alkotó erők, és kezdjenek el közösen gondolkodni.
Két témát hoztak a fórumra: az szmsz ügyét, és a bizottságok összetételének kérdését.
Olyan szmsz-t állítottak össze, ami a korábbi elképzeléseikhez képest kompromisszumos javaslat – mondta.
Az szmszbe javaslatuk szerint bekerülne, hogy minden közgyűlés előtt a városvezetésnek egyeztető fórumot kell tartania a képviselőknek, ami a konszenzus kényszere felé tolná a döntéshozatalt.
Csizmadia Péter beszélt arról is, hogy a bizottsági struktúrára vonatkozó javaslatuk is kompromisszumkészséget mutat, hiszen más politikai szereplők elképzeléseit is igyekeztek beépíteni. Alapvető szándékuk, mondta, hogy a bizottsági döntéshozatali szintet megerősítsék, de nem a közgyűlés kárára. A polgármesteri jogkörök egy részét szeretnék korlátozni, azokat bizottsági szintre vinni – tette hozzá.
A Telex megkérdezte Péterffy Attilát is, hogy miért nem vettek részt a keddi egyeztetésen. Az ellenzéki polgármester szerint az álláspontja változatlan: írásban lefektetett, konkrét javaslatokról van értelme egyeztetni, ezért kérte a közgyűlési szereplőket, hogy javaslataikat írásban juttassák el neki. „A Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Tiszta Kezek Egyesület ezt megtette, a Fidesz és az ÖPE nem. Ők ehelyett inkább látszategyeztetésbe fogtak. Bízom benne, hogy az eszmecserén sikerült írásba foglalni a javaslataikat. Ha igen, akkor továbbra is azt kérem, hogy juttassák el hozzám, hiszen a november 19-i ülésen csak írásos javaslatokról tud majd tárgyalni a közgyűlés” – mondta a polgármester.