A Pécsi Ágazati Képzőközpont Kft. diákjai nemrég újrafestették a Tüke Busz Zrt. műhelycsarnokát. Ez azonban nem az első eset, hogy a fiatalok önkormányzati tulajdonban lévő épületeken dolgoznak.
Megújult a javítóbázis
A Pécsi Ágazati Képzőközpont Nonprofit Kft. és a Tüke Busz Zrt. együttműködésének eredményeként a közelmúltban megújult a közlekedési társaság Tüskésréti úti műhelycsarnoka. Az épület megfakult, megkopott belső falfelületei, az ajtók, az ablakok és a belső lépcső tisztasági festésében a Baranya Vármegyei SZC Angster József Technikum, Szakképző iskola és Szakiskola elsős tanulói és a Baranya Vármegyei Pollack Mihály Technikum végzősei vettek részt. A műhelycsarnok festési munkáit a két társaság együtt koordinálta – derül ki a Tüke Busz Zrt. közleményből. A festéshez szükséges anyagokat a közlekedési cég biztosította, míg a szükséges diákmunkaerőt, szerszámokat és állványokat a képzőközpont bocsátotta rendelkezésre.
A tanulók két és fél hét leforgása alatt festették újra – olajzöld és fehér színre – a javítóbázis falait, a műhely ablakait, ajtajait és a belső lépcsőt pedig szürkére. Az együttműködés – áll a közleményben – a tanulói gyakorlati képzés szempontjából kiváló „terepmunkának” bizonyult, hiszen a 8-12 fős diákcsapat tagjai különféle festékekkel dolgozhattak (olajfesték, zománcfesték és diszperzit festék) és a hatalmas belmagasság miatt az állványozás folyamatát, valamint a guruló állványozást is alkalmazniuk kellett.
„A Pécsi Ágazati Képzőközpont Nonprofit Kft. felé köszönetünket fejezzük ki Dallmann Krisztina, ügyvezető igazgatónak, aki a teljes munkavégzést koordinálta, Eiter Dezsőnek, aki a napi munkavégzést mesterként felügyelte, valamint Kárpáti Zoltán, oktatásvezetőnek a szervezés lebonyolításáért” – zárul a Tüke Busz Zrt. közleménye.
Mindkét fél nyer
A képzőközpont természetesen nem először működik együtt városi cégekkel, intézményekkel. Dallmann Krisztinától megtudtuk, hogy az eddig megvalósított hasonló projektek között szerepeltek kisebb volumenű és jelentős mértékű felújítási munkálatok is. A tanulók többek között jártak az Enyezd, a Mezőszél, a Radnóti, a Melinda, a Vargha Damján és a Nagy Jenő utcai óvodában és a Testvérvárosok terei iskolában is. Mint mondta, az önkormányzattal és az önkormányzati intézményekkel való együttműködés keretében elsősorban a festő- és burkolótanulók kapnak gyakorlási lehetőséget, de kőművesmunkákat is végeznek.
A projektekkel – folytatta – mindkét fél nyer, hiszen az érintett ingatlanok megszépülnek, miközben a diákok fontos gyakorlati tapasztalatokra és a munkaerőpiacon való boldoguláshoz szükséges kompetenciákra tesznek szert. Ráadásul az önkormányzatnak munkadíjat sem kell fizetnie a diákok által teljesített munkák után, mondta a cég ügyvezető igazgatója. További jelentős pozitívuma az együttműködésnek, hogy a diákok több olyan elmaradt felújítási munkát is elvégeznek az adott intézményekben, amelyekre – különböző okokból kifolyólag – nem volt korábban lehetőség.
Dallmann Krisztina kérdésünkre elmondta, hogy a diákok örömmel vesznek részt a felújításokban, és nagyon büszkék a munkájukra.
Nem csak tapasztalatszerzés
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a diákok idén év elején az Időskorúak Szociális Intézményének (ISZI) Tüzér utcai telephelyén is dolgoztak: egy különálló épületet újítottak fel – amelyben az intézmény egy új közösségi teret hozott létre –, a főépületben pedig a lakószobákat és a folyosót festették ki, emellett vakoltak, csempéztek, továbbá lépcsőzsaluzási és térbetonozási munkákat is végeztek.
A munka azonban nem állt meg itt. Vene-Halász Rita, az ISZI vezetője lapunknak elmondta, hogy a diákok jelenleg az intézmény főépületének vizesblokkjait újítják fel. A tanári felügyelet mellett zajló burkolási és festési munkához – folytatta – az ISZI biztosítja az alapanyagot, tette hozzá az intézmény vezetője.
Kiemelte, hogy a felújítás során a fiatalok nem csupán szakmabeli tapasztalatokat és gyakorlatot szereznek, hanem az idősekkel is megtanulnak érzékenyebben, toleránsabban, figyelmesebben kommunikálni. Mint mondta, az oktatók felkészítették őket az ilyen és ehhez szituációkra, majd hangsúlyozta, hogy a fiatalok nagyon rendezettek, segítőkészek és figyelnek az idősekre, igényeikre.