November 25-e a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapja. A város ezen a napon koszorúzással tisztelgett előttük a Mártírok útjai emlékműnél.
Az Országgyűlés 2012. május 21-én határozott úgy, hogy november 25-e legyen a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapja, mert 1953-ban ekkor léphetett ismét magyar földre azon politikai rabok első csoportja, amelynek tagjai túlélték a Gulág borzalmait.
Sok százezer ártatlant, köztük rengeteg pécsit hurcoltak el szovjet kényszermunkára, fogoly- és munkatáborokba. A málenkij robotról sokan sohasem tértek haza: a kivégzettek és az elhunytak száma mintegy 200 ezerre tehető.
A város az emléknapon rendszerint koszorúzással tiszteleg az elhurcoltak előtt a Mártírok útján található emlékműnél.
– Megemlékezni annyit jelent, hogy a történelmi eseményekre gondolunk vissza, azokat az utókor szemszögéből vizsgáljuk és értékeljük – tolmácsolta a megemlékezésen Englenderné Hock Ibolya, Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnökének gondolatait Márkus Beáta, a Német Történelem és Kultúra Délkelet-Közép-Európában Alapítványi Tanszék munkatársa. – Ugyanakkor azt is jelenti, hogy ezeket az eseményeket a mindennapjaink képeivel kötjük össze. E kettő kiegészíti egymást, a személyes emlékek a történelmi tényeknek érzelmi tartalmat adnak, és azokat egyik másik perspektívából ismerjük meg.
A műsorban közreműködtek a Koch Valéria Iskolaközpont diákjai, illetve különböző egyházak képviselői is megemlékeztek az áldozatokról. Az megemlékezés zárásaként helyi és megyei szervezetek helyezték el koszorúikat az emlékműnél.