A covid lecsengése óta kevesebbet szerepel a médiában a pécsi egyetem Nemzeti Virológiai Laboratóriuma (NVL). Az Univ Pécsnek interjút adott dr. Kemenesi Gábor, az NVL vezetője. Az ismert víruskutató beszélt többek között arról, mi emeli ki a pécsi intézményt a nemzetközi laborok sorából, de arról is, járványtani szempontból mi jelenti ma a legnagyobb kockázatot Európa, és Magyarország számára.
Néhány részlet az interjúból:
- “A fő irányunk a járványmegelőzés, tág perspektívában bármi, ami járványos kockázatot jelent. Van egy ma már világszerte ismert BSL-4 szintű laboratóriumunk, ami lehetővé teszi, hogy magas fertőzőképességű (patogenitású) vírusokkal tudjunk dolgozni. Ezzel meg tudtunk jelenni a nemzetközi portfólióban, ugyanakkor ahhoz, hogy még ott is kitűnjünk, szerencse is kellett.”
- “… próbáljuk megválaszolni az afrikai Ebola és Marburg vírussal kapcsolatos kérdéseket, amiket az elmúlt 50-60 évben nem sikerült.”
- “Jelenleg az Egészségügyi Világszervezet és az Európai Járványügyi Központ képviselőivel, valamint a ruandai hatóságokkal folytatunk egyeztetéseket, nemrégiben ugyanis azzal a kéréssel fordultak hozzánk, hogy segítsünk kideríteni, melyik barlangból indulhatott el a legutóbbi Marburg járvány, és térképezzük fel, mely barlangok lehetnek a következő járvány forrásai.”
- “… félni sose szabad. És mi a legjobb gyógyír a félelemre? A tudás! Érteni kell, mi történik. Keressük ezt! Ne a Google keresőben, vagy a Facebook csoportokban, hanem a tudomány csatornáin. A kutatók, a tudósok azért is vannak, hogy segítsenek ebben, ők el tudjuk magyarázni, mivel jár egy adott vírus felbukkanása.”
- “…Európára a legnagyobb fertőző betegségekkel kapcsolatos kockázatot és jövőképet a különféle csípésártalommal rendelkező ízeltlábúak hozzák el: kullancsok, púpos szúnyogok, lepkeszúnyogok, szúnyogok.”
- “Észak-Macedóniában ötven év után először újra voltak Krími-Kongói vérzéses lázas betegek. Nem akarjuk, hogy nálunk is megjelenjen, ettől függetlenül Magyarország készül erre, hiszen a déli határunkon van az elterjedési területe, az őt terjesztő kullancs pedig a száraz, meleg nyarakkal szépen húzódik északra.”