Hirdetés

Lapunk is többször írt már arról, hogy tavaly a kormány hatalmas körzetet minősített át beruházási területté Pécs mellett, bicsérdi központtal, ami korábban már megkapta a „nemzetgazdasági szempontból kiemelt” státuszt is. Konkrét információt azóta sem lehetett hallani, mit terveznek oda, többen akkumulátorgyár érkezésére tippeltek.

A Szabad Pécs friss információi szerint viszont a bicsérdi leendő ipari parkhoz is kapcsolódó átfogó fejlesztési program elindítását kezdeményezte a Pécsi Tudományegyetemet fenntartó alapítvány (Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány). A projekt UniNext Innovációs Program néven fut.

Ahogy a lap írja, az, hogy a pécsi egyetem feleljen az előkészítő időszakban minimum koordinációs szinten, majd később működtetőként a leendő, nagyjából 400 hektáros Bicsérden és környékén kialakítandó ipari parkért, az már akkor terv és konkrét elképzelés volt, amikor először hallani lehetett a terület kormányzati döntésre történő átminősítéséről.

Az egyetemet fenntartó alapítvány ma kiadott sajtóközleményében írnak az UniNext Innovációs Programról, amely – mint fogalmaztak – trendfordító céllal jött létre, hogy átfogó és fenntartható módon kezelje a régió legnagyobb kihívásait. A program olyan fejlesztéseket foglal egységbe, mint a PTE Science Park projekt vagy az Universitas Ipari Park, amely az ország egyik legnagyobb befektetésösztönző beruházása. (A Szabad Pécs szerint ez utóbbi jelenti a Bicsérd és környékén elterülő ipari parkot.) A programhoz kapcsolódnak majd közlekedésfejlesztési, irodafejlesztési és környezetvédelmi projektek is. A negatív társadalmi és gazdasági folyamatokat megfordító programnak köszönhetően a következő években több ezer új munkahely jöhet létre és jelentős mértékű külföldi működő tőke is érkezhet a jelenleg még leszakadó térségbe.

A Pécsi Tudományegyetem, mint a régió legnagyobb és leginkább kiterjedt kapcsolatrendszerrel bíró szervezete, nemcsak kezdeményezője, de fejlesztései révén tevékeny részese is az UniNext Innovációs Programnak – hangsúlyozza a közlemény.

„Átfogó, mindenki szerepét pontosan tisztázó és a várt eredményeket is kijelölő programra van szükség. Az UniNext Innovációs Programon keresztül az egyetemen meglévő szakértelemre építve, a helyi önkormányzatokkal, kereskedelmi és iparkamarával, intézményekkel, hatóságokkal és a kormánnyal együttműködve kezdeményezzük a térségi fejlesztési elképzelések összehangolását” – idézi a közlemény Decsi Istvánt, a Pécsi Tudományegyetem kancellárját.

Az UniNext Innovációs Program célja, hogy javítsa a térségben lakók életminőségét, a helyi vállalatok kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységét, fokozza a gazdaság eredményességét.

Olyan programra van szükség, amelynek az itt élők és a helyi vállalkozások egyaránt nyertesei” – hangsúlyozta Dr. Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Hozzátette: a vállalkozásoktól beérkezett javaslatok alapján kiemelt igénye a helyi cégeknek a gyorsforgalmi úthálózat és a vasúti fővonalak fejlesztése, valamint járásonként kisebb, kkv-fókuszú ipari parkok és egy Pécs melletti, nagyobb léptékű ipari park kialakítása is. A baranyai vállalkozások többek között a környezettudatos technológiák, a körforgásos gazdaság, az okostechnológiák, a logisztika területén megvalósuló beruházásokat tartják a legfontosabbnak, és nagy hangsúlyt fektetnének a műszaki képzés, a térségi szakképzés fejlesztésére, valamint az önkormányzatok, az egyetem és a kamarák együttműködésére.

A kereskedelmi és iparkamara a helyi lakosság igényeit is felmérte egy friss, reprezentatív közvélemény-kutatással. A kutatás szerint a Pécsett és környékén élők 93 százaléka egyetért azzal, hogy a vármegye gazdasági leszakadását meg kell állítani. A megkérdezettek 98 százaléka szerint pedig további munkahelyeket kell teremteni a térségben, helyzetbe kell hozni a helyi kis- és középvállalkozásokat, valamint meg kell teremteni a fiataloknak a lehetőséget a helyben boldoguláshoz – zárul a közlemény.

Hirdetés