-3 C
Pécs
péntek, január 17, 2025
KezdőlapCsemegeTestvérféltékenység: mit tehetsz ellene?

Testvérféltékenység: mit tehetsz ellene?

Egy új baba érkezése mindig nagy örömet hoz a családba, azonban ha már van egy nagyobb gyermek, előfordulhat, hogy féltékenység alakul ki benne a kis testvérrel szemben. Mivel minden gyermek egyedi, a testvérek közötti rivalizálás is eltérően jelenhet meg a családokban. Cikkünkben hasznos tanácsokat gyűjtöttünk össze a lehetséges problémák kezelésére.

A testvérféltékenység: jó okuk van rá a nagyobbaknak

Amikor megérkezik a hír, hogy úton van a második gyermeked, az örömöd határtalan lehet, és szívesen osztod meg ezt a boldogságot másokkal. Azonban lehetséges, hogy a nagyobb gyermeked nem osztja ugyanezt a lelkesedést. Számára a kis testvér érkezése azt jelentheti, hogy eddigi kiváltságos helyzete veszélybe kerülhet, ami aggodalmat vagy bizonytalanságot kelthet benne.

Ha szeretnéd, hogy az egész család tudatosabban élje meg ezt az időszakot, és te is magabiztosan tudd, mikor mit érdemes mondanod vagy tenned, a Momzee Testvér születik kurzusa kiváló választás lehet. Ez az online tanfolyam tele van gyakorlati tanácsokkal és hasznos útmutatókkal, hogy könnyebbé és harmonikusabbá tegye a testvér érkezésének időszakát.

Megtudhatod például, milyen szakaszokon megy át a nagy testvér a várandósságod idején vagy épp a baba születését követően. Felkészülhetsz arra, hogy mikor milyen reakcióra számíthatsz az esetében. De a kurzus pszichológus szakértője abban is segítségedre lesz, hogy hogyan kezelhetitek sikeresen a konfliktusokat a játék és a mese segítségével.

Fontos megértened, hogy a nagyobb gyermek féltékenysége teljesen természetes és érthető. Egészen eddig ő volt az egyetlen, aki a család figyelmének középpontjában állt. Azonban a várandósság ideje alatt már tapasztalhatja, hogy anya és apa kevesebb időt tud rá szánni, ami magányosságérzetet kelthet benne. A kisbaba születése után pedig ezek az érzések akár komolyabb problémákhoz is vezethetnek, ha nem kezeljük őket megfelelően.

Milyen jelek utalnak a testvérféltékenységre?

Minden gyermek egyedi, azonban vannak tipikus jelei a testvérféltékenységnek. Ha ezeket tapasztalod, akkor próbálj meg több minőségi időt tölteni a nagyobb csemetével.

Gyakori például, hogy az a gyermek, aki már szobatiszta volt, most újra bepisil. Az is előfordulhat, hogy este nem akar egyedül aludni az ágyában: bekéredzkedik hozzátok, pláne, ha látja, hogy a kisbaba is ott alszik veletek.

Nem ritka az sem, hogy valaki vadabbá, ingerültebbé válik, akár az óvodában is lehetnek konfliktusai. Mások nyafogósabbak, sírósabbak lesznek, több törődésre vágynak a megszokottnál: mindezek hátterében a figyelem felkeltése iránti igény áll. Egyesek annyira haragszanak a kis „betolakodóra”, hogy akár bántják is.

Mit lehet tenni?

Lényeges, hogy a nagyobb testvér érezze, hogy továbbra is a család szerves része, és semmiképp sincs kirekesztve. Általában minél idősebb a gyermek, annál kevésbé jellemző a testvéri rivalizálás, de bármennyi idős is legyen, törekedjetek arra, hogy elegendő minőségi időt tölthessetek vele.

A Momzee Testvér születik kurzusa számos hasznos tippet kínál arra, hogyan készíthetitek fel a nagyobb gyermeket a kistestvér érkezésére, és mit érdemes együtt csinálni a könnyebb elfogadás érdekében. Például meseolvasással játékosan támogathatjátok az érzelmek feldolgozását, és segíthettek neki megérteni az új helyzetet.

A kurzusban szó esik közös játékokról, valamint arról is, hogyan kezelheted a kihívásokat ebben az érzelmileg megterhelő időszakban. Alapvető fontosságú, hogy lefektessetek bizonyos szabályokat, és következetesen tartsátok is be azokat. Tegyetek időnként helyet a napotokban olyan pillanatoknak, amikor a nagyobb testvérrel kizárólag kettesben foglalkoztok, a kicsi nélkül.

Kerüljétek az összehasonlítást – minden gyermeked különleges és egyedi, ezért bánj velük feltétel nélküli szeretettel, az egyéni szükségleteiket szem előtt tartva.

(x)

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő