2 C
Pécs
hétfő, február 3, 2025
KezdőlapPR5 tipp, hogyan kezelheti sikeresen a pénzügyeit

5 tipp, hogyan kezelheti sikeresen a pénzügyeit

Újévkor gyakran teszünk fogadalmakat. De vajon létezhetnek elhatározások a „többet sportolok” vagy az „egészségesebben étkezem”-en túl is? A válasz: igen!

Az MNB 2024-es Pénzügyi Egészség kutatása szerint a magyar lakosság

  • 18 százaléka készít tervet kiadásai és bevételei kezelésére;
  • szintén 18 százalékuk ritkán vagy soha nem követi figyelemmel havi költéseit;
  • 49 százaléka próbál pénzt félretenni, még ha kis összeget is;
  • ezzel szemben 36 százaléknak ritkán vagy soha nem marad pénze a hónap végére.

A pénzügyi egészség túlmutat a jövedelem mértékén. Mindenkinek vannak pénzügyi szokásai, amelyeken lehet változtatni, sőt, pénznyelői is, amelyeket felismerve, minimális változtatásokkal akár tízezreket spórolhatunk háztartásunknak.

1. Mindig legyenek rövid-, közép- és hosszútávú pénzügyi céljai!

Ahogyan az élet minden területére, a pénzügyekre is igaz, hogy célok nélkül nem igazán jutunk előre. A költségvetés tervezése mellett határozzon meg pénzügyi célokat! Lehet ez egy új háztartási eszköz, egy fogyasztási cikk, egy külföldi nyaralás, de akár egy hosszútávú nyugdíjcél is. Hatékonyabb a tervezés, ha látja, mire és mennyit kell költenie – vagy épp félretenni. A célok meghatározásával és számszerűsítésével a megvalósítás is könnyebb.

2. A bevételei 10 százalékát már a hónap elején tegye félre! – Dolgozzon pénze az Ön céljaiért!

Tekintsen úgy a tartalékokra, hogy azok Önért vannak! Ha pedig így van, miért ne fizethetné ki először saját magát? Tegyen félre egy előre meghatározott összeget már a hónap elején – csökkentve ezzel annak a lehetőségét, hogy hónap végére már nem marad megtakarítható összeg. Akár a „borítékos módszerrel”, akár rendszeres átutalással tegyen félre pénzt saját céljai elérése érdekében! Ne várja ki a hóvégét: ha látja, hogy van biztosan félretehető pénze, akkor arra tekintsen már a hónap elején „elköltöttként”, de jó értelemben: innentől a megtakarítása már „biztonságban van”, nem költi el másra.

3. Faragja le a pénznyelőit!

Berögzült rossz szokásaink vagy döntéseink is kifejezhetők pénzben. Gondolja át, hogy havi szinten milyen láthatatlan költségei vannak, és min tudna spórolni. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy le kell mondania dolgokról, de például egy otthon megfőzött, és termoszban magunkkal vitt kávé havi szinten jelentős kiadástól kímélhet meg. Önnek mik a pénznyelői?

4. Elő a számlákkal, szerződésekkel!

Önnek milyen szolgáltatásokat tartalmaz a bankszámla-szerződése? És azt tudja, hogy ezeknek mik a díjai? A telekommunikációs szerződését teljesen kihasználja? A lakás- és gépjárműbiztosításait mikor vizsgálta felül? Hajlamosak vagyunk „maceraként” megélni a jobb ajánlatok felkutatását, ahogyan a szerződésmódosításokat is. De vajon mennyit spórolhatna havonta azzal, ha mindent személyre szabna? Talán 5.000 forintot? Nem túl sok – viszont évente 60.000 forint már az! Legyen 2025 az az év, amikor minden szerződését átfésüli, és elkapja a pénznyelő tételeket, szolgáltatásokat!

5. Merjen kérdezni!

Sokszor azért akadunk el a pénzügyek kezelésében, mert nem merünk kérdezni. Ön ne essen ebbe a hibába! Bár az engedély nélküli pénzügyi tanácsadók, és a róluk szóló esetek bizalmatlanságra inthetnek (helyesen!), az MNB Ügyfélszolgálatához és a Magyar Nemzeti Bank megbízásából működő Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodahálózat független munkatársaihoz bátran fordulhat szakszerű, és ami szintén fontos: ingyenes tanácsokért: https://penzugyifogyaszto.hu/

Elérhetőségek:

Cím: 7623 Pécs, Rákóczi út 24-26., I. emelet, 221. számú iroda

Telefon: +36 70 243 3356 (ügyfélfogadási időben)

E-mail: [email protected] 

Web: www.penzugyifogyaszto.hufacebook.com/penzugyifogyaszto

Ügyfélfogadás:
HÉTFŐ: 8:00-14:00  //  SZERDA:  8:00-14:00  //  CSÜTÖRTÖK: 11:00-17:00

Pénzügyi Navigátor. Utat mutat a pénzügyekben.

(x)

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő