-1 C
Pécs
szombat, február 15, 2025
KezdőlapCsemegeMit jelent a "túl sok alvás", és milyen hatása van?

Mit jelent a „túl sok alvás”, és milyen hatása van?

Ez a téma érdekes megközelítésnek számít, mert az alváshiány sokkal gyakoribb probléma. Utóbbi esetén mindenbe próbálunk kapaszkodni, hogy orvosoljuk ezt az állapotot, mert tudjuk jól, hogy milyen következményekkel járhat a nem megfelelő pihenés – szép számmal látjuk az eredményét a híroldalak baleseti rovataiban is.

Az AludniSzeretek webáruház alvás segítő termékei egytől egyig képesek pihentetőbbé tenni az éjszakákat, de mi történik akkor, ha pont ennek ellenkezőjével küzdünk? Habár ez nem a leggyakoribb eset, de érdemes beszélni arról is, hogy a túl sok alvás is okozhat problémákat.

Ehhez persze jó lenne tudni azt is, hogy mit jelent a „túl sok”, ebben a cikkben erről is lesz szó. Ahogy arról is, hogy milyen hátrányokkal szembesülhetünk, és hogyan lehet megtalálni az egészséges egyensúlyt.

Mikor beszélhetünk túl sok alvásról?

A nagykönyv szerinti az ideális, alvással töltött időtartam 7 és 9 óra között van, amit úgy kell érteni, hogy ezt az időt egyhuzamban kell alvással tölteni. A szakemberek szerint ez jelenti az optimális esetet, de például a napi 9-10 óra alvás már ezen a tartományon kívülre esik.

Nem mindenki ismeri azt a kifejezést, hogy hiperszomnia, pedig rettenetesen fontos az ideális pihenés tekintetében. Ez a fogalom ugyanis egyfajta alvászavart jelent, ami abban nyilvánul meg, hogy több alvás hatására is fáradtságérzet van jelen.

Ha minden nap fáradtan és kimerülten ébredünk annak ellenére, hogy többet aludtunk az ideális 7-9 óránál, és még napközben is álmosak vagyunk, akkor minden bizonnyal túl sok időt töltöttünk alvó állapotban. Persze ez egyénenként változó lehet, de viszonyításképpen jó kiindulópont.

Lehetséges „mellékhatások”

Mint mindennek, ennek az állapotnak is érzékelhető hatása van a szervezetünkre nézve, mint például a mentális problémák megjelenése. 

Emellett érdemes megemlíteni a komolyabb egészségügyi kockázatokat is, mint a szív- és érrendszeri megbetegedések. Ijesztő lehet, de a kutatások igazolták, hogy kapcsolatban van a túl sok alvás a magas vérnyomás kialakulásával és a szívinfarktus kockázatával is. Mindezeken kívül pedig anyagcserezavarokért is felelős lehet.

Ennek a fordított szemlélete pedig az, hogy már jelen lévő alap betegség, vagy probléma tüneteként jelentkezik a túlzott idejű alvásigény. Ide tartozhat a depresszió, a pajzsmirigy-alulműködés vagy az alvási apnoe is. A rendszeresen szedett gyógyszerek mellékhatása is lehet, de a stressz és a kimerültség is okozhat ilyen állapotot.

Hogyan találhatunk egyensúlyt a „túl sok” és a „túl kevés” között?

Abban az esetben, ha túl sokat alszunk, a fokozatosság elve mentén haladva kell heti rendszerességgel csökkenteni az alvásidőt 15-30 perccel. Ezt addig folytatva, amíg el nem érjük az ideális 7-9 órás időtartamot.

Fontos lépés lehet az is a folyamatban, ha aktívan indítjuk a reggeleket, ami azt jelenti, hogy kezdjük a napot reggeli tornával vagy egy frissítő zuhannyal. Az a lényeg, hogy lendületet kapjon a nap.

A napi koffeinadag csökkentése is sokat segíthet ebben főleg a délutáni órákra vonatkozóan, mert ez is hatással van a természetes alvás-ébrenlét ciklusra.

(x)

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő