A napokban Kelet-Közép Európában elsőként a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központban (PTE-KK) ültettek be távprogramozásra képes, újratölthető mély agyi stimulációs rendszert.
A Parkinson-kór, a disztónia és a különböző eredetű remegések tüneti javulását elősegítő agyi stimulációs rendszert az Amerikai Egyesült Államok és Németország után elsőként Pécsett vezették be a régiónkban. A kezelés során egy agyi pacemaker (stimulátor) által leadott elektromos ingerléssel lehet az agyi működést normalizálni, ami a Parkinson-kór, a disztónia és a különböző eredetű remegések tüneti javulását eredményezi. Az eljárás biztonságos, és a gyermekkori disztónia betegségben már hétéves kortól alkalmazható – számolt be az egyetem közleményében.
„A nagy stimulációs energiaigényű betegeink számára jelent újítást a távprogramozásra alkalmas, újratölthető rendszerek bevezetése. Disztónia és Parkinson-kór esetében az újratölthető rendszerek akár 20-25 évig is képesek lehetnek a beteg kezelésére. Számukra így egyszerre válik elérhetővé a távprogramozás lehetősége és a több évtizedig működőképes mély agy stimulációs rendszerek előnye” – idézte a közlemény a szakmai vezetőt, Kovács Norbert professzort, aki a PTE-KK Neurológiai Klinika egyetemi tanára.
A távprogramozás célja, hogy javítsa azon mély agyi stimulációs vagy gerincvelő stimulációs kezelésben részesülő betegek ellátását, akik messze laknak a programozó centrumtól, vagy pedig külső körülmények miatt nem tudják a szakorvosukat felkeresni.
A Pécsett 2022-ben bevezetett távprogramozási rendszer eddig kizárólag a nem újratölthető mély agyi stimulációs rendszereknél volt használható. Ezeknek a hátránya, hogy 3-6 évente generátorcsere válhat szükségessé. Ehhez képest jelent óriási előrelépést a most először beültetett, újratölthető, távprogramozásra is alkalmas rendszer.