A Szekszárdi Törvényszéken kezdődött elölről a pécsi fideszes városvezetéshez kötődő, korrupciógyanús Volvo-ügy tárgyalása. A február 24-i ülésre a per két vádlottját, Cs. Andrást és Siebe P.-t idézték be, mindketten ártatlannak vallották magukat.
A Volvo-gate néven elhíresült pernek alapot adó cselekmény immár tíz éve történt. A Tüke Busz Zrt. 2015-ben egy közbeszerzést követően 115 használt autóbuszt vásárolt meg 3,5 milliárd forintért egy addig minden évben veszteséges, kis holland cégtől, a Bus and Coach-tól. A pécsi cég egyébként ezekre a buszokra korábban kapott már egy 2,8 milliárdos ajánlatot a Volvo Hungáriától. Az ár azért emelkedett meg, mert közvetítőként belépett a Bus and Coach, a 650 millió forintos különbözet pedig – elviekben – a cégé volt, de később kiderült: más tette zsebre a hasznot.
Még buszok beszerzése előtt a pécsi önkormányzat hitelt vett fel, 3,5 milliárd forintot, vagyis éppen annyit, amennyit a Bus and Coach kért a járművekért. A Tüke Busz előre fizetett a holland cégnek, ami ebből a pénzből vásárolta meg a buszokat a Volvo Hollandiától. A 3,5 milliárd forintos hitel felvételére a közgyűlés, annak bizottságai is rábólintottak. A buszbeszerzéskor Páva Zsolt volt a polgármester, az egész beszerzés „arca” Csizi Péter alpolgármester és országgyűlési képviselő volt. Őket későbbi büntetőeljárásban csak tanúként hallgattak ki. Ugyancsak tanúként jelent meg a bíróságon Bánki Erik fideszes képviselő is, akiről kiderült, üzleti kapcsolatban állt az egyik vádlottal, P. Endrével, utóbbit el is ítéltek.
Az ügy bíróság elé kerül
Az ügy akkor keltette fel a holland hatóságok figyelmét, amik Cs. András 900 ezer eurót próbált meg készpénzben elhelyezni egy holland bankban. Nemcsak Hollandiában, de Magyarországon is nyomozás indult, majd a Baranya Megyei Főügyészség 2020-ban emelt vádat négy ember ellen jelentős vagyoni hátrányt okozó gazdasági csalás és pénzmosás gyanúja miatt. Az elsőrendű vádlott a Tüke Busz akkor vezérigazgatója volt, de a bíróság előtt kellett felelnie másodrendű vádlottként Cs. Andrásnak is, aki a buszbeszerzésben állítása szerint tolmácsként működött közre, de később 1,6 millió euró sikerdíjat hasított le az ügyletből – ennek a pénznek egy részét, azt a bizonyos 900 ezer eurót akarta az ATM-be befizetni.
A harmadrendű vádlott P. Endre volt, mivel az ő thaiföldi cégének bankszámláján 550 ezer euró landolt, majd P. Endre a „vádbeli időszakban” 52 millió forintot utalt át annak a németországi cégnek a számlájára, amiben szintén ügyvezető volt, Bánki Erik pedig 91 százalékos tulajdonos. (Bánki Erik szerint ez egy félreértés lehet, cégéhez nem érkezett ilyen utalás.) Az ügy negyedrendű vádlottja Siebe P., a holland cég ügyvezetője, aki 200 ezer eurót nyerhetett az ügyleten.
A Volvo-perben elsőfokon a Kaposvári Törvényszék járt el. Az elsőrendű vádlott az eljárás során elhunyt, így ellene megszűnt az eljárás, P. Endre pedig már az előkészítő tárgyaláson beismerő vallomást tett, tehát őt jogerősen felfüggesztett szabadságvesztésre és vagyonelkobzásra ítélték pénzmosás miatt. A bíróság Cs. Andrást és Siebe P.-t felmentette a vádak alól.
Új eljárást kezdeményeztek
A Pécs Ítélőtábla a Kaposvári Törvényszék ítéletét teljes egészében megalapozatlannak találta, mert az ügy számos lényeges mozzanatát nem derítették fel az eljárás során. Így például többek között:
– nem született megnyugtató választ arra a kérdésre, hogy gazdasági szempontból magyarázható volt-e a holland cégnek, a Bus and Coach-nak az eladó és a pécsi közlekedési cég közé történő beékelődése,
– az elsőfokú bíróság nem derítette fel teljes körűen azoknak a személyeknek a körét, akik a Tüke Busz részéről a Volvo Hungáriával Budapesten, és a Volvo Hollandiával pedig Hollandiában tárgyaltak,
– továbbá elmaradt a közbeszerzés szabálytalanságainak feltárása is, az abban kulcsszerepet játszók tevékenységének értékelése.
A hiányosságok miatt az ítélőtábla új eljárás lefolytatását rendelte el – ez kezdődött meg február 24-én a Szekszárdi Törvényszéken. Az események már a tárgyalás megkezdése előtt különös fordulatot vettek, amikor is Cs. András csontvázjelmezbe öltözve jelent meg a törvényszék épülete előtt. A férfi egyébként már akkor azt követelte, hogy mentsék fel a gazdasági család vádja alól, de ugyanezt hangoztatta a tárgyalás végén is.
A vádlottak kitartanak ártatlanságuk mellett
A tárgyaláson Cs. András elmondta, hogy 2014-ben Páva Zsolt akkori polgármester kérte fel arra, hogy segítsen a buszbeszerzésben – írja a Népszava. Ragaszkodott ahhoz, hogy megdolgozott az 1,6 millió eurós jutalékáért, de még mindig nem tiszta, mit is tett ezért. Ahogy azt Siebe P. korábbi vallomásában kifejtette, bár a pénzt Cs. Andrásnak kifizette, ő sem tudja, mit finanszírozott ebből Cs. András. Siebe P. ezt lobbizásnak hívta, úgy gondolja, hogy emberek „szponzorlásáról” volt szó – bár ebben nem biztos.
A bíró felolvasta Cs. András több, 2020-ban megfogalmazott beadványát is, amelyek közül az egyikben azt állította, hogy egy, a Fideszhez köthető ügyvéd azt kérte, vigye el a balhét, és akkor megússza felfüggesztett börtönnel – folytatja a Népszava. Az egyik beadványban pedig a férfi „szoft módon” megfenyegette a fideszes politikusokat, mondván: vannak hangfelvételei – írja a lap. A bíró kérdésére, hogy miért születtek ezek a beadványok, Cs. azt válaszolta: pánikba esett. A bíró megkérdezte, hogy miért volt pánikban, hiszen saját bevallása szerint minden jogszerűen történt. Cs. erre azt mondta, hogy „nem kommentálom, szeretnék még élni” – idézi a férfit a Népszava.
A 444. hu cikke szerint a kihallgatást azzal zárták, hogy a bíróság Cs. mentális állapotának ellenőrzése érdekében igazságügyi elmeorvos és pszichológus szakérőt rendel ki, mivel a férfi saját állítása szerint paranoia és szenvedélybetegség miatt korábban pszichiátriai kezelés alatt állt.
A hétfői tárgyalási napon Siebe P. is megjelent. Egy kétoldalas nyilatkozatot olvasott fel, amelyet holland és magyar nyelven a bíróságnak is beadott. A nyilatkozatban hangsúlyozta, hogy szerinte az ellene folyó büntetőeljárásban a gazdasági csalást nem lehet bebizonyítani. A holland férfi egyébként vallomást nem kívánt tenni, kérdésekre sem felelt, és a későbbi tárgyalásokon való megjelenés jogáról is lemondott.
A Volvo-ügy tárgyalása március 10-én folytatódik. A perben a későbbiekben tanúként hallgatják majd ki Páva Zsolt volt polgármestert, Csizi Péter volt alpolgármestert és Bánki Erik fideszes képviselőt is.