Hirdetés

A kommunista diktatúra áldozatainak emléke előtt tisztelgett február 25-én Péterffy Attila polgármester, továbbá Zag Gábor és Ruzsa Csaba alpolgármesterek a Kovács Béla Általános Iskolánál, majd pedig a Kovács Béla Emlékháznál.

Fotóink a Kovács Béla-emléktábla megkoszorúzásáról:

Ma, február 25-én tisztelettel és főhajtással emlékezünk a kommunista diktatúrák áldozataira. Ezen a napon nemcsak a múlt mártírjainak szenvedésére kell gondolunk. Hanem arra is, hogy a szabadság és a demokrácia, amiért az életüket adták, nem magától értetődő. Ezeket őriznünk és védenünk kell. Közösen emlékezzünk azokra, akik életüket, szabadságukat elveszítették egy embertelen rendszer kegyetlensége miatt, de a méltóságukat soha! Emlékezzünk, hogy soha ne ismétlődhessen meg! – írta a koszorúzást követően Péterffy Attila a Facebookon.

A hagyományokhoz híven az iskola után a Kovács Béla Emlékház bejáratánál is koszorúkat helyeztek el. A helyi pártok és szervezetek részvételével zajlott megemlékezésről készült képeink:

Az emléknapról

A kommunizmus a történelem legnagyobb emberáldozattal járó időszaka volt: több mint 100 millió halottat hagyott maga után, a magyar mártírok között 714 embert végeztek ki, több százan váltak sortűz áldozatává, 70 ezer embert börtönöztek be, 800 ezer embert hurcoltak a Szovjetunióba és 200 ezren vesztették életüket a Gulag-táborokban.

A pécsi születésű Kovács Bélát 1947. február 25-én hurcolták el a Szovjetunióba, ahol 9 évig tartották fogva. Szabadságát elnyerve, az ’56-os forradalom idején részt vett a kisgazdapárt újjászervezésében, a forradalmi kormány földművelésügyi-, majd államminisztere lett, de megromlott egészségügyi és lelki állapota miatt 1959-ben 51 évesen elhunyt.

Elhurcolásának napját 2000-ben a kommunizmus áldozatainak emléknapjává nyilvánították.

Kovács Béla patacsi szülőháza a kommunizmus áldozatainak egyik legfontosabb magyarországi zarándokhelye lett az utóbbi években.

Hirdetés