A ragadós száj- és körömfájás terjedéséről szóló híreket annyira felfújták és eltorzították egyes hírportálok, hogy annak az állatkertek látják kárát, mivel sokan azt hiszik, hogy az intézmények a járvány miatt bezártak. Pedig nem. A pécsi állatkertben például ezért idén a tavalyi év azonos időszakához képest kevesebb mint a felére csökkent a látogatószám.
A Magyar Állatkertek és Akváriumok Szövetségének a ragadós száj- és körömfájásjárvánnyal kapcsolatban kiadott március 12-ei – a közösségi médiában is közzétett – közleménye tömör volt és világos: a szövetséghez tartozó 13 önkormányzati tulajdonban lévő állatkertből 12 nyitva van és várja a látogatókat, egyedül a győri állatkert zárt be, mivel túl közel van a fertőzött területhez.
Ahogy tehát 11 másik városi állatkert, a pécsi intézmény sem látott okot arra, hogy bezárjanak. Akárcsak megannyi állatkert és vadaspark, csupán korlátozásokat vezettek be:
- tilos az állatok etetése (emiatt zoocsemegét sem árulnak),
- az állatsimogatót az állatok biztonsága érdekében ideiglenesen lezárták,
- a belépéskor a bejáratnál elhelyezett kéz- és cipőfertőtlenítő használata kötelező (a babakocsik kerekeinek fertőtlenítése is).
Nem véletlen ugyanakkor, hogy a Magyar Állatkertek és Akváriumok Szövetsége a fenti, márciusi közleményüket – miszerint 12 önkormányzati állatkert nem zárt be – április 3-án újra kiadta. A „vírus terjedéséről” szóló hírt ugyanis nem csak Pécsen, hanem országos szinten is annyira felfújták és eltorzították egyes hírportálok a „kattintásvadász címekkel”, hogy annak az állatkertek látják kárát – mondta lapunknak Andricz Bertold, a pécsi zoo igazgatója. Kiemelte, hogy ezeknek a direkt túlzó vagy félreérthető írásoknak a hatására napi szinten kapnak telefonhívásokat és megkereséseket azzal kapcsolatban, hogy nyitva vannak-e vagy sem.
Az sem segített a helyzeten – folytatta az igazgató –, hogy a Nébih is kiadott a vírusról egy közleményt, amelyben azt írták, hogy „Magyarország teljes területén tilos minden fogékony állatfajt bemutató vásár, bemutató, rendezvény megtartása 2025. április 22-ig”, ezt ugyanis sokan úgy értelmezték, hogy az állatkertekre is vonatkozik. Pedig nem. A félreérthető fogalmazás miatt a Nébih később, utólag pontosított közleményében már azt írják, hogy a vírusra „fogékony állatfajt tartó turisztikai helyeken (pl. állatkert, vadaspark, vadaskert, cirkusz) fokozottan kell figyelni az általános járványvédelmi elvek betartására és az állatok látogatókkal való közvetlen kapcsolatának minimalizálására”. A probléma viszont az, hogy ez a pontosítás már nem sok emberhez jutott el – mondta a pécsi állatkert igazgatója.
Többek között – mondta – a fentiek eredménye az, hogy idén a tavalyi év azonos időszakához képest kevesebb mint a felére csökkent a látogatószámuk, ami jelentős bevételkiesést jelent. Pedig az állatkert nyitva van, szeretettel várja a látogatókat – fogalmazott az igazgató –, annyi történt mindössze, hogy az állatsimogatóba nem lehet belépni, az ott található állatokat viszont ettől még látni lehet. A látogatói élményt tehát ezek a korlátozások nem igazán rontják – emelte ki Andricz Bertold.
Végezetül hozzátette: a látogatószám-csökkenés nem kizárólagosan pécsi eset, szerte az országban tapasztalnak hasonló problémákat az állatkertek.