Pályázatot írt ki a Káptalan Kert működtetésére a pécsi önkormányzat, amire két jelentkező volt: a helyszínt az elmúlt években üzemeltető ismert, helyben jól beágyazott pécsi cég, és egy kis budapesti vállalkozás. Ennek a pályázatnak a lezárásáról szóló előterjesztés jelent meg az önkormányzat hivatalos oldalán, az április 17-ei közgyűlés napirendi pontjai között. (Az előterjesztés a pályázati anyagokkal ITT érhető el.) Az előterjesztés a budapesti vállalkozást hozta ki győztesnek. A képviselő-testület csütörtökön dönthet a kérdésben.
Az előterjesztésből hatalmas vihar kerekedett. A pécsi cég vezetője, Gellai Gergő ugyanis éles hangú Facebook-posztban bírálta a tervezetet, a posztot néhány óra alatt közel kétezren osztották meg, ismert zenészek is értetlenségüket fejezték ki a pécsi cég “lepontozása” miatt.
Két önkormányzati bizottság is tárgyalta volna a csütörtöki közgyűlés előtt az előterjesztést, de az egyiknek a napirendjéről sajtóinformációk szerint levették a témát.
Gellai Gergő, a pécsi cég vezetője a posztban többek között azt írta:
- “Döbbenetes módon az önkormányzat előterjesztése a budapesti céget javasolta győztesnek, az egészet kitaláló és saját erőből évek munkájával felépítő helyi cég, a Made in Pécs Kft. anyagát pedig elutasítani javasolta. Ezzel minden projektünket, köztük a Made in Pécs Fesztivált, a Káptalan Kertet, a Made in Pécs-díjat, a Made in Pécs Magazint, helyi kisközösségeket támogató kampányunkat és számos egyéb ügyet végveszélybe sorolva.”
- A nyilvánosan elérhető dokumentumokból kiderül, hogy a budapesti cég által benyújtott 3, azaz három oldalas “pályázat” megdöbbentő hiányosságokat, nyilvánvaló formai hibát, a vállalt programterv pedig konkrét valótlanságokat tartalmaz.
- Szenvedélyes pécsi lokálpatriótaként bíztunk benne, hogy az események mögött csupán figyelmetlenség áll, nem pedig valami gazdasági, vagy politikai mutyi miatt játsszák tudatosan egy furcsa budapesti cég kezére a pécsi zenei élet pótolhatatlan kincsét, a pályázatok érdemi megvizsgálása nélkül.
Gellai azt is felrója az önkormányzatnak, hogy bár az előterjesztés szerint a döntő szempont a bérleti díj volt (azaz a budapesti cég több pénzt fizetne a működtetésért cserébe), a győztes pályázati anyagban nem szerepel megajánlott díj.
A pécsi önkormányzat nemrég az alábbi közleményt juttatta el lapunkhoz:
“Pécs önkormányzata egy határozattal 2019 májusától a Pécsi Balett Nonprofit Kft. szervezésébe adta a Pécsi Nyári Színházi Fesztivált. Azzal a kitétellel, hogy „amennyiben a feladatok ellátásához átadott ingatlan, infrastruktúra hasznosításából származó bevételtöbblete engedi”.
A koncepció, amely még az előző városvezetés idején született, azzal számolt, hogy a nyári színházi előadásokra a forprofit könnyűzenei koncertekből és a vendéglátói funkciókból származó bevétel teremti meg a forrást.
Fontos megjegyezni, hogy Pécs város jelenlegi vezetése számára nemcsak szavakban fontos a kultúra, ezért a város fennálló adóssága ellenére évről évre növekvő támogatásban részesítette a nonprofit események szervezőit.
Az elmúlt években jól látszott, hogy a szabadtéri színpad nívós koncertjei egyre népszerűbbekké váltak. Ugyanakkor jól látszott az is, hogy a Pécsi Nyári Színházi Fesztivál önkormányzati támogatási igénye évről évre nőtt. Azaz a könnyűzenei koncertek által termelt bevételekből messze nem jutott elegendő a színházi előadások finanszírozására. Az önkormányzatnak ebben az évben már legalább 10 millió forintot kellene a fesztiválra biztosítania. Az évről évre emelkedő támogatási igény mellett az is látszott, hogy az eredetileg tervezett bevételi díj növekedés nem valósul meg a Pécsi Balett NKft-nél, miközben a külső szervezők által meghirdetett koncertek száma, és az azokból származó bevétel is jelentősen emelkedhetett. Erre a helyzetre is megoldást kellett keresni.
Az önkormányzat ezért elkezdte megvizsgálni azt, hogy a szabadtéri színházi előadásokat miként lehetne jobb pénzügyi kondíciók mellett üzemeltetni. Színházi szakértőkkel is egyeztetve a városvezetés arra jutott, hogy ezt a célt a nyári színházi férőhelyek bővítésével érdemes elérni.
A cél érdekében 2024 végén megkezdődött egy projekt előkészítése, amely a 2021-2027-es Európai Uniós pályázati ciklus keretében, egy közel 200 millió forintos pályázati keretből növelné a férőhelyek számát a szabadtéri színpadnál. Az egyéb fejlesztéseket is tartalmazó projekt 492-ről 700-ra emelné a lehetséges nézőszámot, megteremtve ezzel a nagyobb bevétel lehetőségét. A pályázat beadásának határidejét még 2024 novemberében ráadásul csaknem egy évvel – 2025 decemberéről márciusra – előrehozta az irányító hatóság, ezért a pályázatról soron kívül kellett döntéseket hozni.
A pályázat elkészült, ahogy a többi Európai Uniós pályázati anyag is. Az önkormányzat a többi érintett kulturális intézménnyel és céggel együtt a Pécsi Balett Nonprofit Kft-t is nyilatkoztatta arról, hogy van-e olyan élő szerződése, amely szembe megy a szóban forgó pályázattal. A társaság ilyet nem jelzett, így az önkormányzat a pályázat megvalósítása érdekében visszavonta a vagyonkezelői szerződést. Erre azért volt szükség, mert másképp az önkormányzat nem pályázhatott volna a fejlesztésre.
A helyszín további hasznosítására Pécs önkormányzata egy nyílt és minden tekintetben átlátható pályázatot írt ki. Azaz úgy járt el, mint minden más önkormányzati ingatlan esetében, ahogy azt a jogszabályok előírják. A hasznosításra kiírt pályázat jelenleg folyamatban van, bizottságok még nem tárgyalták.
Egészen bizonyos, hogy az önkormányzatnak a pályázatot le kell zárnia, ez jogszabályi kötelezettség.
Bizonyos az is, hogy a pályázatban, ahogy az összes többi hasonló helyszín hasznosítása esetében az ár lesz a döntő, a pályázati kiírás értelmében 75%-ban esik latba a bevétel. Pécs önkormányzatának pedig a jelenlegi rendkívül előnytelen gazdasági helyzetben fontos, hogy lehetőleg csökkenjen a rendezvények támogatási igénye. Márpedig a lebonyolított nyílt pályázat eredménye alátámasztja, hogy a koncertek árbevétele képes fedezetet biztosítani a színházi előadásokra.
A városvezetés a feltett kérdésekre egyértelműen jelezte a koncertek jelenlegi szervezőjének, hogy a már lekötött események megtartásában segíteni fog. Annak ellenére, hogy ezeknek szerződéses alapja jelenleg nincs.
Röviden, Pécs város vezetése egy olyan megoldásban partner, amely
- tiszta szerződéses feltételekkel és mindenki számára rentábilisan működik,
- megteremti a szabadtéri színpad felújításának lehetőségét,
- megteremti a lehetőséget a lekötött koncertek lebonyolítására.
A benyújtott pályázati anyagok zárt borítékban érkeztek be, hiánytalanok és teljeskörűek voltak, hiánypótlásra nem volt szükség. Bármilyen felvetést, amely a pályázat tisztaságát vonja kétségbe, messzemenően visszautasítunk.”
A témáról a Telex, és a Szabad Pécs is részletesen írt.