Kívül-belül megszépült a Pécsi Nemzeti Színház: a felújítás önkormányzati támogatással és segítőkész vállalkozásokkal jöhetett létre. Az épületben elhárították a balesetveszélyt, s a belső tereket is rendbe tették.
Galériáért klikk a képre!
Majd’ három esztendeje támasztották meg ideiglenes megoldással a színház balesetveszélyessé vált erkélyét, a balkon rekonstrukciójára 2011-ig kellett várni. Az önkormányzat 60 millió forintot áldozott erre, valamint a homlokzat kicsinosítására.
A munka dandárjának befejeztével – kisebb festés, takarítás van még vissza – hétfőn tartott sajtótájékoztatón Csizi Péter alpolgármester közölte: az erkély felújításával elhárították a balesetveszélyt, a homlokzati pirogránit elemeket is újragyártották és megújították, így a száz évvel ezelőtti pompáját kapta vissza az épület.
Az 1895-ben épült neobarokk épületen végzett felújítást a műemlékvédelem felügyelte. Új statikai modell alapján a teljes acél tartórendszert ki kellett cserélni. A régi burkolatot és a korlát mellvédjét lebontották, a restaurálható elemeket megmentették. A többi elemet az eredetivel megegyező formájú és mintájú újragyártott elemekkel pótolták. Az erkélyre új kőburkolat és kő mellvéd került, galambriasztót is felszereltek. Kijavították a bádogot, a vakolatot is.
A külső megújuláshoz helyi vállalkozások – a Branau Kft., a Szabadi és Társa Kft., a Laziostone Kft. – segítsége is kellett: az önkormányzati forrás ugyanis csupán az alsó rész rendbetételére lett volna elegendő.
Szabadi Béla cégtulajdonos elmondta: úgy gondolták, hogy segíthetnek ezzel a városnak, Pécs megérdemli, hogy megtegyék ezt a felajánlást, s mivel az épületet egyébként is fel kellett állványozni, így megújítják a felső részt, valamint a kupolát is.
Mindezek mellett a fogadóterek is megszépültek: azokat lefestették, s újraaranyozták a falak díszítéseit, is köszönhetően a belső terek megszépítésére Weisz László által adott kedvező ajánlatnak.
Csizi Péter még hozzátette: az épület teljes körű felújításával szakaszosan kell haladni a jövőben, keresve az uniós pályázati forrásokat is. Megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy a vállalkozások számára lehetőség van arra, hogy a társasági adójuk bizonyos százalékát kulturális célokra ajánlják fel, ezzel csökkenthetik az adókeretüket, miközben lokálpatriótaként is tehetnek a városért. Ez ügyben a város már több céggel is tárgyalt – mondta.