Tizennyolcadik alkalommal rendezi meg a Baranya Megyei Vállalkozói Központ a Baranyai Gazdanapokat Szentlőrincen. Az elmúlt öt esztendőben több mint százhuszonötezren fordultak meg az idén nagykorúvá érett eseményen, a kiállítók száma pedig évről évre nő.
Az élelmiszeripar, az állattenyésztés, a mezőgazdasági gépgyártók, a növénytermesztéssel foglalkozó vállalatok, s a kézművesek számára az augusztus 12. és 14. között megrendezendő mezőgazdasági és élelmiszeripari szakvásáron közel 400 kiállító vesz részt.
Mint azt az esemény kapcsán csütörtökön megtartott sajtótájékoztatón megtudtuk, a mezőgazdasági és élelmiszeripari cégek több mint 2000 négyzetméteres fedett pavilonokban mutatják be portékáikat, öt hektárnyi szabadtéren pedig különböző erőgépeket, munkaeszközöket láthatnak a látogatók. A szakkiállításon lovak, szarvasmarhák, sertések, juhok, kecskék, különféle kisállatfajták is láthatóak lesznek.
Sigora Irma, a szakvásárt rendező Baranya Megyei Vállalkozói Központ igazgatója elmondta: olyannyira nagy volt az érdeklődés, hogy a lovas pályából is le kellett választani egy területet, soha nem volt ennyi kiállítójuk.
A kemencés udvarban ételkóstolókkal, régies és új ízekkel, specialitásokkal várják az érdeklődőket, lesznek vásári mutatványosok, ringlispílesek, légvárasok, zenészek és humoristák is, traktoros ügyességi versenyt, kézműves vásárt is tartanak, de ökörsütést is rendeznek. A díjugrató, valamint a kettesfogathajtó versenyen a Baranyai Gazdanapok Nagydíjáért szállnak majd harcba.
A vásárigazgató, Végh Gábor hozzátette: a különböző erőgépek, kombájnok mellett különlegesnek ígérkezik a méhészeti pavilonjuk, valamint őshonos, hagyományőrző eszközöket készítő kézművesek is jelen lesznek.
Mindezek mellett többek között a méhészet jelenéről, a helyi piacok, kisgazdaságok lehetőségeiről tartanak előadást, de a PANNONPOWER Zrt. külön szakmai napot is tart. Az előadások helyszíne a Szentlőrinci Kulturális Központ.
A szakkiállítás célja, hogy prezentálja a régió és az ország mezőgazdaságának, élelmiszeriparának szinte teljes vertikumát, miközben a hazai termékek és a vidék értékeit, kultúráját, hagyományait is közvetítse. A kiállítás célja az is, hogy a kezdő mezőgazdasági vállalkozók, fiatal gazdák, a kevésbé tőkeerős őstermelők, kereskedők, szolgáltatók és a hagyományos kézműves mesterségek képviselői is bemutatkozzanak.