Végleges bezárás fenyegeti a romák elleni támadássorozat gyanúsítottjai révén mára hírhedtté vált debreceni Perényi 1 Music Clubot, ahol a hat halálos áldozatot követelő bűntény négy vádlottja dolgozott, s ahol a gyilkosságokhoz használt fegyvereket is rejtegették.
A Hajdúság ismert zenei klubja Debrecen központjában, az egykori pártszékház, ma cégbíróságként működő intézmény alagsorában működik, kezdetekben a Hangfogó nevet viselte, utalva arra, hogy a pártállami időkben itt hallgatták ki a rendszer ellenségeinek számító gyanúsítottakat – idézte fel a klub történetét az MTI tudósítójának Fehérné Nyalka Éva, aki 2008 júliusától a tulajdonos megbízásából szervezi a hely zenei programjait, és aki a büntetőper egyik tanúja. Ő hívta oda dolgozni korábbi szeretőjét és munkatársát, egy metálzenekar hajdani dobosát, Kiss Árpádot.
A hangtechnikusként alkalmazott férfi előbb testvérét, Istvánt, majd az éjszaki életben testőrként is dolgozó Pető Zsoltot is a klubba vitte – ők hárman a romák elleni támadássorozat első, másod- és harmadrendű vádlottjai.
A Pest Megyei Főügyészség álláspontja szerint a vádlottak munkahelyükön tervezték el a cigányok elleni támadásokat. Ezeket rendszerint hétfőre virradóra – amikor a klub zárva volt – követték el. A bűnsorozatba a hetedik támadás után (ekkor már négy halálos áldozat van a bűnlajstromukon) bevonták a honvédségtől akkoriban leszerelt szerződéses katonát, Csontos Istvánt, aki ettől kezdve szintén a klubban dolgozott alkalmi munkavállalóként.
A Nemzeti Nyomozó Iroda 120 fős külön csoportja a 2009. augusztus 3-ra virradóra történt kislétai gyilkosság után egy héttel azonosította be egy telefonhívás alapján a feltételezett elkövetőket, majd a helyet és a férfiakat operatív módszerekkel megfigyelték. A klub működtetőjének elmondása szerint azt, hogy napokon át fedett nyomozók szállták meg a szórakozóhelyet, nem sejtették, barátnőinek mindössze az tűnt fel, hogy „túl sok jó pasi van a klubban esténként” – mondta.
A két évvel ezelőtt, augusztus 21-én, péntek hajnalban történt rajtaütést felidézve Fehérné Nyalka Éva azt mondta: a teraszon ülve látta, hogy egy rendőrségi mikrobusz haladt el az épület előtt, majd néhány perccel később a zsúfolásig teli két bárt másfél száz rendőr rohanta le, géppisztolyokkal mindenkit a földre kényszerítettek. A nőket kiküldték az utcára, Kiss Árpádot és testvérét, valamint a pultost megbilincselték és megmotozták, a férfi vendégeket pedig a falhoz állították, és egyenként igazoltatták. Négy embert a rendőrök magukkal vittek, a Perényi 1 fölött működő Karaoke bárból a jegyszedőként dolgozó Pető Zsoltot is előállították. Csontos István a rendőrségi akció közben, igazoltatása után elhagyta a bárt, majd néhány órával később kommandósok fogták el.
Elvitték a rendőrök Fehérné Nyalka Évát is, és a lakásán házkutatást tartottak. Elmondása szerint azt hitte, egyszerű razziáról van szó, de amikor közölték vele, hogy fegyvereket keresnek nála, és munkatársai lehetnek a romák elleni támadássorozat elkövetői, szó szerint elájult.
Az MTI úgy tudja, azért aznap éjjel ütöttek rajta a bűnbandán, mert hétfőre virradóra már egy újabb helyszínen, a Nógrád megyei Ipolytarnócon akartak lecsapni egy kiszemelt roma családra.
A programszervező az MTI tudósítójának megmutatta azt a helyet, ahol a vádlottak elfogásakor a rendőrök megtalálták a támadáshoz használt fegyvereket.
Az asszonyt a Pest Megyei Bíróságon zajló büntetőper bírája már kétszer is visszaidézte a tanúk padjára, és szeptemberben újabb két napon át kívánja meghallgatni korábbi, zavarosnak minősített vallomása miatt.
A gyilkosságsorozat miatt a szórakozóhely megbélyegzetté vált, és mára gyakorlatilag tönkrement – mondta elkeseredetten a hivatalosan adóhivatali alkalmazottként dolgozó nő, hozzátéve, hiába szerveznek ingyenes programokat, hiába csökkentették az italok árát, vannak jó nevű zenekarok, amelyek már nem hajlandók fellépni a klubban, a vendégek és az alkalmazottak is félnek, s a bírósági per az ő nevét is meghurcolta.
Állítása szerint már nem tudnak biztonsági őrt, jegyszedőt alkalmazni, bevételük alig fedezi a havi 1,2 milliós bérleti és rezsiköltséget, ráadásul idén már a teraszt sem tudták megnyitni. Július elsejétől új tulajdonos üzemelteti a klubot, egy sörgyár támogatásával heteken belül megpróbálják új fény- és hangtechnikával, festéssel megújítani a klubot. Ha a vendégek továbbra is elmaradnak, év végével végleg be kell zárni – jelentette ki a programszervező, aki a történtek ellenére nem szeretné megváltoztatni a szórakozóhely nevét, mondván, ez az utolsó szalmaszál, amibe kapaszkodni tud. Azt mondta: még ma sem hiszi, hogy munkatársai embereket öltek, pusztán származásuk miatt.
Néhány fiatal, aki az esti buli miatt érkezett a bárba, vállát vonogatva kifejtette: őket nem zavarja, ki és mi volt itt, csak a jó hangulat számít. A szomszédos utcában, a református Nagytemplom közelében üldögélők azonban azt mondták az MTI tudósítójának, hogy ők a történtek miatt messze elkerülik a klubot.
A vádlottak a besenyszögi fegyveres rablás és a debreceni menekülttáborra leadott lövések mellett kilenc településen támadtak romákra: 2008. július 21-én Galgagyörkön, augusztus 8-án Piricsén, szeptember 5-én Nyíradonyban, szeptember 29-én Tarnabodon, november 3-án Nagycsécsen, december 15-én Alsózsolcán, majd 2009. február 23-án Tatárszentgyörgyön, április 22-én Tiszalökön, augusztus 3-án Kislétán támadtak fegyverekkel és gyújtópalackokkal romákra.
A kislétai és a tiszalöki bűncselekményben egy-egy, Nagycsécsen két ember halt meg, Tatárszentgyörgyön egy 27 éves férfi és 5 éves kisfiát lőtték agyon, miközben felgyújtott házukból menekültek.