-2 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapHírzónaKollár Lajos: megyéken átívelő ellátórendszer kell

Kollár Lajos: megyéken átívelő ellátórendszer kell

Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász szerint a recesszió mélyülni látszik, ezért a következő két évre vészforgatókönyvre lesz szükség az egészségügyben.

A menedzsment és egészség-gazdaságtan szakmai kollégium elnöke az önkormányzati egészségügyi napok XV. kongresszusán szerdán Budapesten kifejtette: a kórházi kapacitások érdemi szűkítésére van szükség, úgy, hogy a biztonságos betegellátás ne kerüljön veszélybe. Ehhez a Szócska Miklós egészségügyi államtitkár terve a kórházak funkcióváltásáról kevés lesz – mondta a közgazdász.

Kérdésre válaszolva Sinkó Eszter azt mondta: a jelenlegi helyzetben a kórházak államosítását „kifejezetten bűnnek” tartaná. Jelenleg a belső tartalékok mozgósítására kell helyezni a hangsúlyt, ezért nem lehet az államosításra „elvesztegetni” az időt és a forrásokat – közölte a közgazdász, aki szerint központosítva nem is lehetne jól működtetni az ellátórendszert.

Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke úgy fogalmazott, válság van, s ezt kezelni kell. A szövetség számára minden tagkórházuk fontos, de bizonyos lépéseket „muszáj megtenni”, a jelenlegi erőforrások ennyi kórház működésére nem elegendőek – mutatott rá.

Kökény Mihály, az MSZP egészségügyi szakpolitikusa, aki a hallgatóság soraiban foglalt helyet, felszólalásában azt mondta: úgy látszik, a Semmelweis Terv megbukott, ezért az ágazat összes szereplőjével párbeszédet kell folytatni. A helyzet megoldásához a szocialista politikus szerint többi között kétkulcsos adórendszerre, a népegészségügyi termékadó dohány- és alkoholtermékekre való kiterjesztésére, és humánerőforrás-stratégia kidolgozására lenne szükség.

Kollár Lajos, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának főigazgatója az egészségügyi ellátás tervezett átalakításáról szólva azt mondta: a fenntarthatóság érdekében az 1-1,5 millió ember ellátásáért felelős térségi rendszer átszervezéssel a megyéken átívelő ellátórendszerre van szükség, így hatékonyabb lenne az ellátás. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy elegendő forrást is biztosítsanak.

Golub István, a fővárosi Uzsoki kórház igazgatója elmondta: kórházának adóssága az év első felében több száz millió forint, ezért is várja a kórházak államosítását, mivel véleménye szerint központi döntéshozatallal működőképesebb lenne a rendszer.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő