Kanadából, Mexikóból, de még Japánból is érkeznek különleges borítékok Pécsre. A nagy szám nem is ez, hanem a borítékok külleme. Ezeket ugyanis meghímzik, megfestik, de rajzolják is a világ számos pontján élő művészek. Magyarországon egyelőre kevésbé ismert és elterjedt ez a fajta művészet, de Pécs ebben is kivétel!
Mail art, magyarul borítékművészet annak a kulturális mozgalomnak a neve, amit évtizedek óta művelnek szerte a világon, de Magyarországon még nem terjedt el annyira.
Mosonyi Éva pécsi népi iparművész ezért a borítékművészet hazai úttörőjének is számít. Pár évnyi gondolkodás után döntött úgy, belevág ebbe az országokon átívelő alkotói folyamatba. Elkezdett fogadni és ő is postára adni ilyen borítékokat. Ezeknek témája pedig nem más, mint a tojás.
Volt olyan tojás, amit gyöngyökből fűztek a borítékra, de varrott boríték is érkezett már Pécsre.
Mi is az a Mail art?
A Mail artot művészek indították el azért, hogy saját munkájukat ne csak a múzeumokban lássák az emberek. A borítékokon megjelenő alkotásokkal egy idő után már üzentek is a feladónak és a postán dolgozóknak. Ez a fajta művészet aztán gyorsan magával ragadta a világ úttörő alkotóit, akik csatlakoztak a különleges mozgalomhoz. Így egy-egy alkotásra alkotással válaszoltak. Persze mindent szigorúan csak a borítékokon végeztek. A mozgalom hamar világméretűvé fejlődött – mondja Mosonyi Éva, aki hetedik éve kapja a küldeményeket.
[su_slider source=”media: 425283,425282,425281,425280,425279,425278,425277,425276,425274,425286,425285″ limit=”100″ width=”720″ height=”460″ title=”no”]KÉPGALÉRIA ITT![/su_slider]
Érdekesség: levelet nem is írnak
Ezeknek a borítékoknak nem a tartalma a lényeg, hanem az, ahogyan kinéznek. Nagyon ritka ugyanis, hogy valódi levelet tartalmaznak. Ha mégis írnak bele valamit, az egy jókívánság, vagy éppen leírják, hogyan készült a borítékon látható alkotás – magyarázza Éva.
Varrják, festik, fotózzák a borítékokat
Ezek a borítékok akár több napig is készülhetnek, nem beszélve arról a több ezer kilométerről, amit megtesznek az alkotások. Ugyanakkor általában elmondható, hogy olyan jó minőségben kerülnek a címzetthez, hogy még ki is állítják ezeket.
Magyarországon egyedül Budapesten létezik mail art gyűjtemény, ahová Mosonyi Éva is küldi azokat a borítékokat, amiket ő kapott.
Aki kedvet kapott
A Mail artosoknak nemzetközi honlapja és közösségi oldala is van, ahol nyomon lehet követni a már kialakult hálózatot és az egyedi készítésű borítékokat is. Itt lehet regisztrálni, ha esetleg fogadna ilyen borítékokat.
Szabályok is vannak
Rajzolni bárki rajzolhat, de pénzt nem kérhet érte. Csak a postadíjat kell kifizetnie a feladónak. A rajzokat illetően semmilyen korlátozás nincs, sem a technikát, sem a témát illetően. Ha valaki regisztrál ezen a honlapon, témát is kiírhat, amire a pályaművek készülhetnek.