-3 C
Pécs
hétfő, január 20, 2025
KezdőlapZöldZónaÁllatbarátBaranyai baglyok csúcsközelben

Baranyai baglyok csúcsközelben

Izgalmasan kezdődik a tél a Magyar Madártani Egyesület Baranya megyei csoportjánál: a gyöngy- és macskabaglyok sok-sok fiókával örvendeztették meg a természetbarátokat, Svédországban gyűrűzött nádiposzátát találtak a Pécs melletti Sumonyban, és megkezdődött a téli madárgyűrűzés.

Baglyok csúcsközelben

A templomtornyokba kihelyezett költőládákban tavaly több mint egyharmaddal kevesebb gyöngybagoly költött az előző évihez képest. Akkor úgy gondolták a szakemberek, hogy a kemény tél végi időjárás tizedelte meg az állományt. A költési eredmények is átlag alattiak voltak, nem reménykedett senki a költőpárok számának látványos növekedésében.

Nem adták fel a gyöngybaglyok, 72 pár kezdett költésbe

Az élet szerencsére megcáfolta ezt! A költési időszak kezdetéig kirakott 155 ládából 90 darabot foglaltak el a madarak. Összesen 72 pár gyöngybagoly, 20 pár macskabagoly és 2 pár vörös vércse költését követték nyomon. A macskabaglyok fiókáinak kirepülése után ezúttal 4 költőládát foglaltak el a gyöngybaglyok is.

A fészkelő gyöngybaglyok száma a tavalyihoz képest 25 párral nőtt.

A ládafoglaló macskabaglyok és a kirepülő fiókák száma is újabb rekordot jelent. A faj 20 költéséből mindössze kettő volt eredménytelen. A szülőmadarak összesen 62 fiókát neveltek fel. Viszont a vörös vércsék költései sajnos idén sem voltak sikeresek.

Összességében elmondható, hogy a baglyok idén kiváló költési eredményt produkáltak. A Madártani Egyesület védelmi programjának 1987-es kezdetek óta most már 5798 gyöngybagolyfióka (1415 költés), 813 macskabagoly-fióka (319 költés), 17 vörösvércse-fióka (8 költés) és 5 kuvikfióka (1 költés) repült ki a költőládákból.

A Svédországban jelölt nádiposzáta

Nemrég egy Svédországban jelölt fiatal foltos nádiposzátát fogtak Sumonyban. Az adategyeztetés után derült ki, hogy a madarat 17 nappal korábban a Kvismaren nevű településen gyűrűzték Sumonytól 1479 km távolságra. A kis állat a gyűrűzés napján még csak 11,6 grammot nyomott, míg Sumonyban már 13,4 grammos volt. Feltételezhető, hogy a vonulás megkezdése előtt egy darabig Svédországban tartózkodott, vagy valahol huzamosabb ideig pihent, majd Sumonyban használta ki a jó időt, hogy egy kicsit „feltöltekezzen”.

Ez a kismadár ugyan az énekes nádiposzáta, de hasonlóan néz ki a foltos társa is

Nyári-őszi madárgyűrűzési eredmények

Nemrég véget ért a Sumonyi Madárvonulás-kutató Állomáson a 39. Nyár-őszi Madárgyűrűző Tábor. A munkát  az ország különböző részeiből érkezett 127 önkéntes segítette. A gyűrűzési bemutatókon 547 érdeklődőt fogadtak. Összesen 77 madárfaj 9382 példányát jelölték meg.

Az öt legnagyobb példányszámban jelölt faj: füsti fecske (3907 példány), foltos nádiposzáta (1191), cserregő nádiposzáta (957), barátposzáta (561), vörösbegy (436). Hálóba került még 9 külföldi gyűrűs (cseh, lengyel, svéd, szerb, szlovák) és 155 régi magyar gyűrűs madár is. A rendszeres terepbejárások alkalmával a tórendszeren és környékén 167 madárfaj jelenlétét mutatták ki.

Téli madárgyűrűzés

Megkezdődött a sumonyi állomáson a téli gyűrűzések időszaka. A telelő madárállományok követését ezúttal csak kéthetente végezik a szakemberek, majd március 15-től kezdve április 19-ig táborozások alkalmával vizsgálják a kis szárnyasok tavaszi vonulását. A téli programok egy-egy alkalommal péntek délutántól vasárnap estig tartanak.

Az érdeklődők a részvételi lehetőségekről bővebb információkat a baranyamadar.hu honlapon találhatnak.

Ünnepeljük is meg az aranyos madarakat egy ideillő dallal: 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő