Az Emberség Erejével Közvélemény címmel egy olyan vitafórumot igyekszik meggyökereztetni Pécsen, amely szabad véleménynyilvánításra ösztönöz a várost és társadalmat aktuálisan érintő kérdésekben. Legutóbbi eseményüket április 9-én tartották a Reggeliben.
A civilek tevékenységükkel meghatározó szerepet vállalnak a helyi társadalom mindennapi problémáinak kezelésében. Napjainkban viszont komoly kihívások előtt állnak, a folyamatosan szűkülő térben pedig a civil kurázsit könnyen felemészti a túlélésért folytatott küzdelem. Ez volt az alapvetése a legutóbbi Közvéleménynek, ahol szakértők, politikusok és érdeklődők szabadon osztották meg gondolataikat egymással.
Az esemény első felében, az úgynevezett véleményvonal közben a résztvevők a térben való elhelyezkedéssel foglalhattak állást egy-egy kérdésben. Így „mondhatták el” véleményüket például azzal kapcsolatban, hogy vajon a lakosságnak vagy a politikának kell-e támogatni és eltartani a civil szervezeteket, vagy hogy egy jól működő társadalomban is szükség van-e a civil kurázsira. Az önkormányzat és a civilek kapcsolata is felmerült, a legtöbben egyetértettek abban, hogy Pécsen ez jól működik, de még van hova fejlődni.
– Az együttműködés az utóbbi években szépen fejlődött, sikerült becsatornázni a civileket a döntéshozásba – fejtette ki véleményét Bognár Szilvia civil tanácsnok. – Magánemberként is látom, hogy beleszólhatok a dolgokba, van, aki meghallgat, és a döntéshozók elé viszi a kérdéseket. Ugyanakkor, mint minden az életben, ez is fejlődésre érdemes, és egyre jobb lesz.
Ezek után a két meghívott szakértőnek, Zeller Juditnak és Szegedi Péternek tettek fel kérdéseket a szervezők. Első körben arra keresték a választ, hogy milyen lehetőségeik vannak a helyi döntéshozatali folyamatokban való részvételre. Zeller úgy látta, bár korábban bevett gyakorlat volt a civil szervezetek bevonása, mára országos szinten ez gyakorlatilag megszűnt. Szegedi viszont felvetette, hogy szükség van-e egyáltalán a civilekre a döntéshozatalban, hiszen választásokat éppen azért tartanak, hogy legyenek olyanok, akik helyettünk hozzák meg a döntést. Ezen kívül beszéltek arról, hogyan tudnak függetlenedni a civil szervezetek a mindenkori hatalomtól, illetve arról, hogyan tudnak a civilek reagálni a válsághelyzetekre.
Zeller végül a jelen lévő politikusokhoz fordulva kérdezte meg, hogy ők milyen identitást képviselnek a döntéshozó pozícióban, és ez hogyan viszonyul a korábbi civil identitásukhoz.
– Fontosnak, hogy legyen egy kölcsönös párbeszéd az emberekkel a mindennapokban – fogalmazott Zag Gábor alpolgármester. – Ha egy politikus elfelejti, honnan indult, és kiket képvisel, akkor az onnantól kezdve veszett fejsze nyele.
Az esemény végén a résztvevők kis csoportokban vitattak meg egymással bizonyos témákat.