Amikor tömésre kerül a sor, ezt a fog bizonyos mértékben traumaként érzékeli. Minél kiterjedtebb a szuvasodás, annál több “beteg” részt kell eltávolítani, így a fúró általi mechanikai és hőenergia is közelebb jut az érzékeny fogbélhez.
Ezt alapul véve a kisebb mértékben, illetve közepesen szuvas fogaknál inkább érzékenység tapasztalható néhány napig, mélyebb károsodásnál viszont további beavatkozások is indokolttá válhatnak.
Fogérzékenység, fájdalom? Mire számítsunk a tömés után?
A fogtömés utáni időszakban előfordulhat érzékenység, ez azonban néhány nap alatt rendeződik. Ahogyan korábban már említettük, a fog számára trauma a fúrás, az előkészítés és maga a tömés is. Amennyiben hetekig megmarad a fogérzékenység, mindenképpen konzultálni kell szakemberrel, például a Budapest Dental valamely tapasztalt fogorvosával.
Szintén vissza kell menni a rendelőbe, ha erős fájdalom tapasztalható, amely néhány nap alatt sem enyhül, sőt, egyre rosszabbodik. Ez sajnos arra utal, hogy már túl későn történt meg a tömés, a szuvasodás mértéke nagyon súlyos volt. Ilyenkor a következő lépés a gyökérkezelés.
Felléphet fájdalom akkor is, ha fogtöméscsere történt, ha azonban a fájdalom alábbhagy, s javul, nincsen további teendő. Ellenben, ha nem enyhül gyógyszer hatására sem, illetve erősebb az intenzitása, mindenképp keressük fel fogorvosunkat. Ez esetben gyógyszeres tömés vagy gyökérkezelés lesz a további teendő.
Fájdalom az ínynél és a szúrás helyén?
Ez a jelenség természetes, mivel a kezelés során az íny alá, a fog oldalához szalagot kell tennie a szakembernek, ez elengedhetetlen az optimális tömés létrehozása érdekében. A megfelelő záráshoz, ha nagyobb mértékű a szuvasodás, mélyebben be kell nyomni a szalagot, ez persze igénybe veszi az ínyt. Javasolt kamillateával öblögetni, hogy egy kicsit mérséklődjön az ínyfájdalom.
A legtöbb páciensben megfogalmazódik a kérdés, hogy vajon fájhat-e az injekciós tű szúrásának a helye, a válasz természetesen igen, mivel elég mélyen a szövetek közé kell hatolni. A kellemetlenség viszont néhány nap alatt elmúlik.
Nagyobb fokú panaszra lehet számítani az alsó érzéstelenítésnél, ez esetben szájzár is kialakulhat, ilyenkor egy kicsit több idő szükséges a regenerációhoz.
Alkalmazzunk-e homeopátiás szert?
Igen megosztóak a homeopátiás szerekről alkotott vélemények, de ha valaki nyitott ezen szerek használatára, akkor az Arnica Montana (C30) alkalmazása megfontolandó. Fontos kiemelnünk, hogy komoly fájdalom esetén mindez nem elegendő, olyankor feltétlenül konzultálni kell a szakemberrel.
Annak ellenére, hogy a fogtömés kapcsán ugyan felléphet fájdalom, nem érdemes halogatni a kezelést, hiszen az idő ellenünk dolgozik. Annál előrehaladottabbá válik a szuvasodás, és kisebb lesz az esélye, hogy a töméssel megoldódik a probléma.
Bízzunk a szakemberekben, kérjünk segítséget már a probléma kezdetekor, a Budapest Dental csapatára mindenben számíthatunk.
(x)