Kiállítás nyílt Pécsen Keserü Ilona festőművész életművéből „Színe-java” címmel a Zsolnay Negyed m21-es galériájában. A március 11-től május 18-ig látogatható tárlat kapcsán beszélgettünk a 82 éves művésznővel.
A meghökkentő méretű „Színe-java” kiállítás betekintést nyújt Keserü Ilona festőnő életművébe, megmutatja azt az utat, amit a pécsi születésű művésznő bejárt pályája indulásától napjainkig. A festőnő lapunknak elmondta, hogy kiállítását „életmű-válogatásnak” is lehetne nevezni, hiszen a lehető legtöbb olyan festményét elhozták Pécsre, amelyek elérhetőek voltak magán- és múzeumi gyűjteményekben, valamint az ő műtermeiben.
Az a több mint 120 kép – amelyek egy 60 éves karriert fednek le –, amelyeket a Zsolnay-negyedben láthatunk, a galéria befogadóképességének a maximumát veri. Keserü Ilona elmondta, nagyon boldoggá tette, hogy a pécsi kiállítótérnek köszönhetően képválogatása egy összefüggő egész képét nyújtja annak ellenére, hogy az itt látható festményei között akad jó pár eltérő stílusú, tematikájú alkotás is.
A galéria olyan kivételes tulajdonságainak köszönhetően, mint amilyen a belmagassága, a beláthatósága és átjárhatósága, valamint a megvilágítása, Keserü Ilona képeit nemcsak a megszokott módon, egymás mellé helyezve láthatjuk, hanem egymás fölött is, amely a művésznő szerint érdekesen szervezi és hozza kapcsolatba a képeket.
Van-e a Keserü-képeknek messziről is felismerhető üzenetük, mondanivalójuk? A festőnő szerint műveinek konkrét üzenete nincs, egyvalamit leszámítva. Ez pedig a „festészet csinálásának” az üzenete, amely nem közölhető szóban. A festészetet fogyasztani kell – mondta –, ízlelgetni és ráérezni arra, ami nekünk a leginkább tetszik. A festészet szellemi táplálék, amelyet művelve és befogadva is hozzá tudunk járulni a világ szebbé tételéhez – tette hozzá.
Keserü Ilona jelenleg is több olajfestményen dolgozik budapesti és pécsi műtermében. Pécsen készülnek nagyobb képei, mivel itt van hozzá optimális alkotótere, míg a fővárosban kisebb képeit festi.
Keserü Ilona művei március 11-től május 18-ig láthatóak az m21-es galériában.
A festőnő 1933-ban született Pécsen. 1958-ban végzett a Képzőművészeti Főiskolán festő szakon. Mesterei Bencze László, Szőnyi István és Martyn Ferenc voltak. 1983-tól rajzot és festészetet tanított a Janus Pannonius Pécsi Tudományegyetemen. Keserü Ilona külföldi egyetemeken is volt vendégelőadó 1984-ben Munkácsy-díjjal jutalmazták, 2000-ben Kossuth-díjas lett. 2011-től Pécs díszpolgára, 2014-től pedig a Nemzet Művésze.