A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Virológiai Nemzeti Laboratóriumának vezetésével indul egy új nemzetközi projekt, amelynek célja, hogy a kutatók növelni tudják a globális járványügyi felkészültséget. Ehhez fejleszteni szükséges azokat a módszereket és rendszereket, amelyek a járványokat korai állapotukban képesek jelezni.
A hároméves program csaknem 400 millió forintos nemzetközi támogatással valósul meg, a hatékony járványmegelőzés érdekében pedig több szakterület munkáját és eljárásait egyesíti – olvasható a PTE témában kiadott sajtóközleményében.
A nemzetközi együttműködésben a pécsi szakemberek munkáját szerb, bangladesi és egyesült királyságbeli kutatók fogják segíteni. A projekt fókuszában a WHO által prioritásként kezelt két kórokozó, a Krími-kongói vérzéses láz vírusa (CCHFV) és a Nipah vírus állnak, amelyek egyre növekvő járványügyi fenyegetést jelentenek világszerte.
A program a legkorszerűbb diagnosztikai technológiák bevezetésével kívánja forradalmasítani a fertőző betegségek korai kimutatási lehetőségeit. Az új módszerek lehetővé teszik a gyors és pontos terepi vizsgálatokat, elősegítve a korai felismerést, a járványok hatékony megelőzését, valamint időben történő kezelését – hangsúlyozza a pécsi egyetem.
Kiemelt cél egy fenntartható járványügyi felügyeleti rendszer kialakítása, amely képes gyorsan reagálni a biológiai fenyegetésekre. Az ipari partnerekkel való együttműködés révén a fejlesztések közvetlenül hasznosíthatók a gyógyszer- és biotechnológiai ipar számára is. A kutatások eredményei nemcsak a magyar, hanem a nemzetközi tudományos közösség számára is elérhetők lesznek, hozzájárulva a globális egészségbiztonság megerősítéséhez.
Kiemelt képünk forrása: PTE / Csortos Szabolcs