A Jobbik részt vesz az alkotmányozásban és semmilyen körülmények között nem működik együtt Gyurcsány Ferenccel.
Dúró Dóra, a Jobbik szóvivője kedden az MTI-nek reagált a volt miniszterelnök blogbejegyzésére, amelyben azt javasolta: valamennyi ellenzéki párt hirdessen bojkottot az alkotmányozási folyamat egészére, és egyáltalán ne vegyen részt az Országgyűlés munkájában azon idő alatt, amikor a parlament, „önmagát bárminek is nevezve, a Fidesz új alkotmányát tárgyalja”.
A Jobbik szóvivője leszögezte: bár pártja az alkotmányt előkészítő eseti bizottság munkájából kiszállt, a továbbiakban az alkotmányozásban, az egy hónapos parlamenti vitában részt kíván venni.
Felhívta a figyelmet, hogy a parlamenti bizottság munkájában sem volt egységes az ellenzék. Igaz, mindhárman kiléptek az alkotmányozásból, de nem ugyanabból az okból döntöttek így és nem ugyanakkor tették azt – közölte, kitérve arra, hogy a Jobbik saját javaslatokat is megfogalmazott, amit nem tett meg a másik két ellenzéki párt.
Javaslatai indoklás nélküli leszavazása után döntött úgy a Jobbik, hogy nem vesz részt a továbbiakban a bizottsági munkában – hangsúlyozta Dúró Dóra, megjegyezve: ez a lépés nem jelenti azt, hogy a fideszes többségre bíznák az alkotmányozást. A Jobbik szeretné korábbi elképzeléseit minél nagyobb részben érvényre juttatni – fejtette ki.
A Jobbik kíváncsi arra, hogy Gyurcsány Ferenc blogbejelentése tekinthető-e az MSZP hivatalos álláspontjának, vagy egyéni akcióról van szó – mondta.
Orbán Viktor a tavaly december 24-i Magyar Nemzetben megjelent interjúján mondta el, hogy Magyarország új alkotmánya 2012. január elsején lép hatályba, az új alaptörvényt idén április 25-én, húsvéthétfőn fogadja el az Országgyűlés.
A kormányfő a lapnak az alkotmányozás „menetrendjéről” szólva kifejtette: február végén, március elején megkezdődik a nemzeti konzultáció az alkotmányról, március 15-én az Országgyűlés egy ünnepélyes deklarációval átalakítja magát alkotmányozó nemzetgyűléssé, ami nem jogkörbővülést jelent, hanem azt, hogy semmilyen más kérdéssel nem fog foglalkozni, csak az új alkotmánnyal.
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője az Országgyűlés tavalyi, utolsó munkanapján, december 23-án az együttműködés jegyében arra kérte az ellenzéki pártok képviselőit, hogy térjenek vissza az „alkotmányozás asztalához”, vegyenek részt az új alkotmány elkészítésében, és az egyeztetéseket kezdjék újra januárban.