A tavalyi költségvetés módosításáról, és az idei megalkotásáról is döntött ma a pécsi közgyűlés. A rendkívüli ülésnek ez a két napirendi pontja volt. Szövegesen, élőben közvetítettük a fontosabb történéseket, a PécsTV közvetítése ITT érhető el.
A napokban bemutatta a városvezetés a 2025-ös költségvetés tervezetét a közgyűlési előkészítő munkacsoport ülésén. A költségvetést nyomasztó teher nem lett kisebb, mint az előző években, a büdzsé nagyon feszes lesz, és minden szereplőtől rendkívül felelősségteljes gondolkodást kíván. Csak így kerülhető el, hogy közvetlenül a pécsieket sújtsák a központi elvonások – hangsúlyozza a városvezetés.
9.25: Péterffy Attila polgármester megnyitja az ülést.
A 2024-es költségvetést több ponton módosítani kell, a polgármester szerint technikai okokból. Összességében egy 505 milliós ráemelésről van szó az eredeti költségvetéshez képest.
Megszavazták a módosítást.
Péterffy Attila: Köszöni a képviselők partnerségét, hogy a költségvetési egyeztetéseken részt vettek, reméli, kompromisszumos döntést tudnak hozni. Emlékeztet, tavaly visszafizették a fideszes időszak alatt felvett hatalmas működési hitelt. Ennek elleéer nem a 2025-ös lesz a fellélegzés költségvetése. A kormány 4,5 milliárdot von el szolidaritási hozzájárulás címen Pécstől, ez 760 milliós emelkedést jelent. A 4,5 milliárd elég lenne a Tüke Busz teljes éves működtetésére, a Biokom másfél évig tudna belőle működni. Egy másik címen (versenyképes járások program) az iparűzési adóból további 900 milliót vonnak el. A költségvetési normatívák nem követték a valós inflációt, ez további egymilliárdos terhet ró a költségvetésre. A büdzsé sarokszámai ennek ellenére tarthatóak lesznek, de önfegyelemre és szerénységre lesz szükség a közgyűlést alkotó civil és politikai erők részéről.
Célok: 1. a város stabil működésének biztosítása, a közszolgáltatások színvonalának megtartása; 2. a fejlesztések folytatása, amire kevesebb pénz fog jutni; 3. a pécsiek ne érezzék az elvonások hatásait.
A költségvetés főösszege több mint 50 milliárd forint.
Kéri, támogassák a képviselők az előterjesztést.
Ruzsa Csaba alpolgármester: a költségvetési egyeztetések során felmerült képviselői kérdéseket sorolja, és címszavakban reagál is ezekre. Arra is kitért, hogy az önkormányzati cégek és intézmények dolgozóinak inflációkövető béremelését 7 százalékosra tervezik, az ehhez szükséges bérfejlesztési alap 900 milliós összegre rúg, amit előre láthatóan a költségvetés fedez. Kérdés ugyanakkor továbbá, hogy bejönnek-e a várt adóbevételek, tette hozzá. „A takaró tehát eddig ér”, mondta, és hozzátette, hogy a „a takaró növelése” érdekében adóemelés fel sem merült, ahogy elbocsátások sem.
Kérdésre elmondta, hogy a TÁRS-program megy tovább, valamint egy „államegóvási” alapot is létrehoznak, amelyből a városi, intézményi vagy céges kezelésben lévő épületeket újítanák fel. A teljesség igénye nélkül ilyen a Bóbita Bábszínház régi belvárosi épülete, az Expo Center Angster-terméről, a Néprajzi- és a Természettudományi Múzeumról, a Vasváry-házról.
A településrészi testületek kereteiről elmondta, hogy a Berényi Zoltán bizottsági elnök által megfogalmazott összesen 140 millió forintos igényt úgy szeretnék fedezni, hogy
- a Biokommal megvizsgáltatják, hogy egy 70 milliós keretből milyen munkákat tudna a cég elvégezni az adott településrészeken,
- ahol nincs településrészi testület, ott is megvizsgálják az elvégezhető munkák kérdését a képviselők kérésére, nagyjából hasonló összegből.
Bognár Szilvia (Tiszta Kezek) a Költségvetési és Gazdasági Bizottság – általa beterjesztett – módosítóit olvassa fel:
- Idén a polgármesteri hivatal köztisztviselőinek illetményalapját 85 ezer forintra emelnék. Az első körben 7 százalékos emelést szeretnének, a további emelést visszamenőlegesen kapnák meg (ennek módját június végéig dolgoznák ki).
- A Tüke Busz Zrt. részére nyújtott támogatás egy részét a társaság fordítsa a buszvezetők alapórabérének 9,5 százalékos emelésére
Ruzsa Csaba a hivatali dolgozók béremeléséről elmondta, hogy a jegyzővel egyeztetve támogatandónak tartja, de azt, hogy milyen forrásból történhet meg és hogyan, egyelőre kérdéses. Igéretet nem tesz erre, amíg nem látják az adóbevételek összegét. A Tüke Busz-témához kapcsolódva: az igényt érti, de csak a cég vezetése és a szakszervetek közti remélt megállapodás eredményének tükrében tud majd részletekről beszélni.
Barkóczi Csaba (Fidesz): módosítási javaslatokat nyújt be a Közművelődési Kulturális és Közbiztonsági Bizottság elnökeként, annak nevében. Alaposnak, jól előkészítettnek tartja a költségvetés tervezetét. Eltökélt abban, hogy helyreállítsák a pécsiek önbecsülését. A kulturális élet megerősítése ezért kiemelten fontos.
- 80 millió forint elkülönítését javasolják, ebből 43 milliót a Csorba Győző Könyvtár személyi juttatásaira. Az üresen álló önkormányzati lakásokra fordított pénzt vezetnék át erre a célra. 31 milliót a Pécsi Kulturális Központ bérfejlesztésére szánnák.
- A Janus Pannonius Múzeum esetében szintén bérfejlesztést javasolnak. 100 milliót csoportosítanának erre át, a Vasutas Művelődési Ház megvásárlására szánt összeget. Szerinte erre amúgy sincs szükség.
- Közrendvédelmi Alap létrehozását javasolják. Szüntessék meg a Pécsi hírek nyomtatott hetilapot, annak nyomtatási és terjesztési költségeit lehet ide átcsoportosítani. Ebből 59-ről 70 főre lehet emelni a közterület-felügyelet létszámát. Bruttó 50 ezer forintos béremelésre is jutna ebből a közterületfelügyeletnél.
- Berze Nagy János Kulturális Örökségvédelmi Célalap létrehozását kezdeményezik. Ebből újítanák fel a Természettudományi Múzeumot (TM). Ebbe az épületbe be tudna költözni a Mecsek Táncegyüttes. Itt alakítanák ki a Magyar Folklór Házát. A TM-et másik helyre költöztetnék később.
- A fesztiválkeretet is megemelnék, amiből támogatni tudnának helyi rendezvényeket.
Csizmadia Péter (Fidesz): Alapvetés lehet, hogy szakítunk a múltban alkalmazott technokrata szemlélettel. Pécs jövőjét határozott célok kijelölése mellett tudjuk közösen építeni. Számunkra Pécs a kultúra és a családok városa. Ezzel a szemlélettel kell megalkotni a költségvetési rendeletet. Az elhangzott módosító indítványokat támogatandónak tartják.
Bognár Szilvia (Tiszta Kezek): Szerinte jó befektetés megvásárolni a Vasutas Művelődési Házat, ami érték, fantasztikus programok valósultak meg ott, a közművelődésnek fontos intézménye. Félő, ha a város nem veszi meg, mások igen, lerombolják és társasházat építenek a helyére.
Barkóczi Csaba: Nem a művelődési ház ellen vannak, de prioritásokat kell meghatározni. A Vasutasban zajló kulturális élet máshol tovább folyhat. Szerinte nem fenyeget az a veszély, hogy az épületet ledózerolják.
Varga Tamás (Mi Hazánk): Ruzsától kérdezi, hogy a közterületfelügyelet költségvetésébe be van-e tervezve új autó vásárlása, és időjárásálló ruházat vásárlása.
Talabér Ádám (Mindenki Pécsért) Barkóczi javaslataival kapcsolatban: örült volna, ha a korábbi egyeztetéseken a konkrét számokat tartalmazó javaslatokat is megismerhették volna. Elvi szinten egyetért a fideszes képviselővel. Barkóczi szerint megvannak ezekre a célra a források, Ruzsa szerint viszont nincsenek. Ezért kellett volna korábban látni a számokat, akkor tudott volna megalapozott döntést hozni a Barkóczi-féle javaslatok kapcsán. Kitér arra, milyen elvonások nehezítik a költségvetés helyzetét. Azt javasolja, a fideszes képviselők próbáljanak meg közben járni a kormánynál annak érdekében, hogy Pécsnek ne kelljen ennyi pénzt befizetnie az államnak.
Ruzsa Csabától kérdezi: az EEI főigazgatójától érkezett megkeresés hozzá. Február 1-től az EEI látja el az urológiai szakrendelést, az eszközöket attól a cégtől bérli, amely korábban ezt a szolgáltatást végezte a városban. Jelentős költség a bérleti díj, indokolható lenne ilyen eszközök beszerzése, megtérülne a befektetés. Egy ultrahang berendezést például más szakrendeléseken is használni lehessen. Tájékoztatást kér arról, hogyan áll ez az ügy?
Péterffy Attila: Nem várnak arra, hogy a fideszes képviselők közbenjárjanak az állami sarcok kapcsán. A Megyei Jogú Városok Szövetsége a szolidaritási hozzájárulás újraszámolását kezdeményezte, ahogy a másik elvonásét is, de nem jártak sikerrel a kormánynál.
Barkóczi Csaba Talabérnek: Nehéz átlátni a költségvetés hatalmas számait, ezt megérti, javasolja, hogy nézzen a számok mögé, nézze meg a részösszegeket, ő azokat kikérte a hivataltól, és át is adja azokat Talabérnek.
Csizmadia Péter: Támogatja a szolidaritási hozzájárulás újragondolását, jó lenne, ha a MJVSZ ebben eredményeket tudna elérni. Talabérnek: az ő javaslatuk az, hogy kapjanak több bért a közterületfelügyelők és a közművelődésben dolgozók, meglátjuk, hogyan szavaz.
Talabér Ádám: nem kapott számokkal alátámasztott módosító javaslatot Barkóczitól, ezt a paksamétát, amit most kapott tőle, lehetetlen átnézni ilyen rövid idő alatt.
Ruzsa Csaba Varga Tamásnak: A ruhabeszerzés benne van a 45 milliós keretben, az autóbeszerzést meg fogják vizsgálni. Talabérnek: az urológiai eszközök beszerzéséről az első negyedévben döntés születhet. A szabad előirányzatokból szeretnének a képviselők bért emelni. A szabad előirányzatokra megérkezett a kormányzati elvonás, ami ezeket lekötötte, ezek ezért nincsenek. A Barkóczi által javasolt változtatások ráadásul többségükben szerződésmódosítással járnának. Az üresen álló önkormányzati lakásokra vonatkozó javaslatról: ha nem teszünk eleget a vagyontárgyhoz kapcsoló kötelezettségeknek, akkor az a vagyontárgy elvesztésével járhat. Ha nem fizetjük a rezsit, akkor a szolgáltatók jelzálogot jegyeztetnek be és elárvereztetik a lakást.
A Barkóczi Csaba által javasolt módosítások mögött nincs fedezet, azaz hiába dönt így a közgyűlés, nem lehet végrehajtani majd.
Sajgó György: nem támogatja Barkóczi módosító javaslatait. (Nem érti, miért ment ki a fideszes képviselő a teremből éppen most.) Felelős lakásgazdálkodásról beszél Barkóczi, miközben azt javasolja, hogy ne fizessék ki a lakásokhoz kapcsolódó tartozásokat. Örülni kell, hogy megveheti a város a Vasutast, támogatja a vásárlást.
Péterffy Attila: Nem arról fognak dönteni most, hogy vegye meg a város a Vasutast, csak arról, hogy különítsenek erre rá el egy keretet.
Deliné Székely Ágnes (Fidesz): Csalódott, hogy kimaradt a költségvetésből Újhegy csapadékvíz-elvezetése, pedig ez nagyon fontos lenne, különösen a Deák Ferenc utcában. Hogyan tudnák ezt a projektet mégis megvalósítani, kérdezi Ruzsától.
Bognár Szilvia: Azt javasolja, március 31-éig térjenek vissza Barkóczi közművelődési intézményeket érintő béremeléses javaslatára.
Barkóczi Csaba (aki közben visszatért) Ruzsának válaszol: persze hogy nem szerepel a szabad előirányzat a költségvetésben, mivel Pécsnek nincs 2025-ös költségvetése. A Vasutasról: nincs zárolva ez az összeg, mivel nincs még költségvetés. A fennálló szerződésekről: ha nincs költségvetésünk, hogy lehet több száz millió forintot jogilag lefedni? A Pécsi Hírek megszüntetéséről: a közfeladatellátási szerződés ellátása értelemszerűen megszűnik, ha nem lesz rá fedezet, ez jogilag rendben van.
Péterffy Attila: azt kérte a polgármesteri hivatal fideszes módosító indítványok által érintett osztályaitól, vizsgálják meg, hogy ezek a javaslatok illeszkednek-e a jogszabályokhoz, illetve hogy a gazdálkodás biztonságára milyen hatást gyakorolnak. A javaslatok önként vállalt feladatokat érintenek, egy esetben kötelező feladatot is érintenek. Utóbbi esetben a szakvélemény szerint feszélyezteti az önkormányzati gazdálkodást.
Zag Gábor alpolgármester: egyetért azzal, hogy a kulturális szférában dolgozókat el kell ismerni, a bérüket emelni kell, eddig is erre törekedett a városvezetés, de figyelembe kell venni a költségvetését stabilitását is. Azt kéri a fideszesektől, forduljanak a kormányzathoz közösen, hogy az évek óta nem emelt kulturális normatívát emeljék meg. Szerinte Barkóczi javaslata mögött nincs fedezet, és a fedezet nélküli kötelezettségvállalás oda vezet, ahova az önkormányzat jutott 2019-re, aminek következményeit évekig nyögte a város. A Vasutassal kapcsolatban sem ért egyet Barkóczival, reméli, Marsalkó Péter kulturális tanácsnok is a pécsi kulturális élet fejlesztése mellett van. A Természettudományi Múzeumot érintő változtatást sem támogatja. Sok civil szervezet van a városban, ami keresi magának a helyet.
Ruzsa Csaba: Adásvételi szerződést csak akkor tud kötni a város a Vasutasra, ha minden bevétel befolyt, ami nem március 31-ig következik be, hanem szeptember végéig. Márciusban maximum feltételes adásvételi szerződést lehet majd kötni. Barkóczinak: abszurd, amit mond, hogy nem lehet szerződést kötni, amíg nincs költségvetés.
A 2025-ös költségvetés tervezete a Barkócziék által javasoltnál jóval nagyobb béremelést tartalmaz a kulturális szférában. A szabad előirányzatokról megint elmondta: ezek már le vannak kötve, nem mozdíthatók.
Bognár Szilvia: A bizottsági ülésen azt fogadták el, hogy június 30-cal lépjen életbe a béremeléses javaslata.
Sajgó György (Momentum): Egyetért Bognár Szilviával, hogy júniusig vizsgálják meg a hivatali béremelési lehetőséget. Az intézményeknél annyit emelnek, amennyit a kormányzat előír.
Barkóczi Csaba: Más városokban ugyanilyen állami normatíva mellett magasabb béreket tudnak biztosítani, erre kellene a pécsi önkormányzatnak is törekednie.
Kalmár Péter (Fidesz): Találjanak forrásokat közösen a Barkóczi által felvetett célokra.
Ruzsa Csaba: Az újhegyi csapadékvíz-elvezetésről: ősszel kiderülhet, hogy esetleg lehet-e pályázni erre a célra a TOP Plusz forrásokhoz.
Bognár Szilvia: A Mecsek Táncegyüttes elhelyezésének ügye 2020 óta húzódik. Támogatja őket abban, hogy méltó helyre kerüljenek.
Berényi Zoltán (ÖPE): minden olyan módosító indítványt támogatnak, ami nem megy szemben az önkormányzat érdekeivel.
Pokorádi Gábor (Momentum): A javaslatok többsége többletköltéseket javasolt különböző célokra. A polgármester úgy kezdte a mai vitát, hogy szerénységet, visszafogottságot kért a képviselőktől. A megtakarításokról és a hatékonyságnövelésről nem esett szó eddig. Javaslata: az önkormányzat vizsgálja meg, a mesterséges intelligencia fejlődése milyen lehetőségeket rejt ezen a téren. Van olyan város például, ahol a MI által üzemeltetett ügyfélszolgálatot indítottak el, és csökkentették költségeket.
Szavazás következik a módosító indítványokról:
A Janus Pannonius Múzeumra vonatkozó indítványt a közgyűlés elutasította.
A közrendvédelmi alapra vonatkozó indítványt a közgyűlés elutasította.
A közterület-felügyeletre vonatkozó módosító indítványt a közgyűlés elutasította.
A közterület-felügyeletnél a városőrségi pótlék bevezetését a közgyűlés elutasította.
A természettudományi keretre vonatkozó indítványt a közgyűlés elutasította.
A költségvetési rendeletet a közgyűlés elfogadta.
A rendelet végrehajtását szolgáló intézkedésekről szóló határozati javaslatokról szavaznak:
A Csorba Győző Könyvtárra vonatkozó módosító javaslatot a közgyűlés elutasította.
A Pécsi Kulturális Központra vonatkozó módosító javaslatot a közgyűlés elutasította.
A fesztiválkeretre vonatkozó módosító javaslatot a közgyűlés elutasította.
Az üresen álló önkormányzati ingatlanok közüzemi számláinak finanszírozás-áttekintésére vonatkozó javaslatot is elutasította a közgyűlés.
A polgármesteri hivatal köztisztviselőnek alapilletményének emelésére vonatkozó javaslatot a közgyűlés elfogadta.
A Tüke Busz Zrt. alapbérének emelésére vonatkozó javaslatot a közgyűlés elfogadta.
A zárószavazás eredménye: a határozati javaslatot a közgyűlés elfogadta.
A közgyűlésnek vége.