Ünnepi kisokossal jelentkezett a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. A legfontosabb tűzvédelmi szabályokat gyűjtötték össze, hogy megelőzzük a karácsonyi tüzeket. Íme!
Karácsonyfa
- A fát hűvös helyen tárolják, így nem szárad ki.
- Ne legyen kandalló, hősugárzó vagy lámpa közelében!
- Ha ugyanis a fa egyik ága kigyullad, egy percen belül már az egész lángolni fog, három-négy perc pedig elég ahhoz, hogy a szoba is lángokban álljon. A legjobb, ha a fenyő egy-másfél méteres környezetében semmit sem helyezünk el.
Csillagszóró, gyertya
- A függönyök, textíliák és a kiszáradt karácsonyfa a gyertya lángjától, a lecsöpögő viasztól, valamint a csillagszóró szikrájától könnyen lángra lobbanhat, ezért ezeket inkább ne használjuk közelükben.
- Várjuk meg, míg kihűl, csak azután dobjuk ki a csillagszórót – komoly baj lehet belőle.
- Ha kimegyünk a szobából, fújjuk el a gyertyákat az adventi koszorún.
Fényfüzérek
- Csak megbízható helyről vásároljunk fényfüzért.
- Használat előtt minden esetben ellenőrizzük, működik-e.
- A vezeték bútor lába alá ne kerüljön! Ezzel megsérülhet a kábel, felforrósodhat és meggyulladhat a szigetelése.
- Ha nem használjuk, inkább áramtalanítsuk, húzzuk ki a konnektorból.
- Fontos továbbá, hogy a beltéri egységek nem vízállóak, tehát ha mégis kültéren használjuk őket, könnyen zárlat keletkezhet, utána pedig tűz, és fennállhat az áramütés veszélye is.
- Az elektromos berendezést feszültség alatt porral oltóval oltsuk, ha kihúztuk, esetleg vízzel oltóval is kezelhetjük, de ne felejtsük, a víz jól vezeti az áramot!
Sütés-főzés
- Ha a tűzhelyen felejtettük mégis az ételt: ha a zsiradék ég, azt sose oltsuk vízzel, súlyos égési sérüléseket szerezhetünk.
- Ha pedig a sütőben kapott lángra az étel, várjuk meg, míg a lánggal égés megszűnik, addig ne nyissuk ki a sütő ajtaját!, majd vigyük ki a tepsit a szabadba!
Ha tényleg nagy a baj, hívjuk a 112-t!
Hirdetés