Zebracsíkos házak? Miért nem egyenlő a „biológiailag lebomló” és a „megújuló” a fenntarthatóval? Hogyan tehető sikeressé a helyi, ami globálisan nem versenyképes? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kereste a választ a 2012. július 6-án 10 órakor Günter Pauli a pécsi közgázon.
A PTE Közgazdaságtudományi Kara évek óta a fenntarthatóság elkötelezett híve. Nem csak elméletben, de konkrét lépésekkel is igyekszik a Kék Gazdaság nemzetközi szinten is innovatív koncepcióját – mely a helyi nyersanyagok hulladékmentes hasznosításán, valamint természeti folyamatok gazdasági interpretálásán alapul – széles körben meghonosítani. Egy korábbi konferencia és a Kék Gazdaság Innovációs Klaszter megalapításának sorába illeszkedik az idei évben megrendezésre kerülő Kék Gazdaság Nyári Egyetem, amely szintén e gondolatkörre építi fel tematikáját.
A kék koncepció jelentőségét jelzi, hogy a nyári egyetem nyitóelőadását jegyző Gunter Paulit ez irányú tevékenységéért a Nobel-díj várományosok között tartják számon, Kék Gazdaság című, nagysikerű könyvét pedig a Római Klub 2009. évi jelentéseként fogadták el. A neves külföldi előadók jelenléte és a résztvevők származási országainak sokszínűsége szintén jól mutatják a téma iránti nemzetközi érdeklődést.
A nyári egyetem nem csupán a részvevők számára jelent hasznos tapasztalatokat. Mivel az innovatív projektek helyi megvalósíthatóságának vizsgálata is a tematika részét képezi, így a városi hasznosíthatóság pécsi problémák kezelésére – Zsolnay Negyed is kézzel fogható megoldási javaslatokkal szolgálhat.