-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapArtA képek története: kiállítás nyílik Radnai Endre műgyűjteményéből Pécsen

A képek története: kiállítás nyílik Radnai Endre műgyűjteményéből Pécsen

Pictores minores címmel nyílik kiállítás Radnai Endre műgyűjteményéből a Modern Magyar Képtárban április 29-én. Elárulunk néhány érdekességet a tárlatról.

A magyar festészet jelentős alkotóinak – Csók István, Fényes Adolf, Iványi Grünwald Béla, Kmetty János és Rudnay Gyula – egy-egy festménye mellett a gyűjteményben alig ismert kismesterek, köztük számos pécsi művész – Arnhold Nándor, Börötzffy Károly, Csernus Ferenc, Hidassy Pillo Sándor, Lenkei Jenő, Klug K. György, a későbbiek közül Bizse János és Simon Béla – munkáit is megcsodálhatjuk.

Ez azért is lehetséges, mivel az 1926-ban alakult Pécsi Képzőművészek és Műbarátok Társasága, és a szervezet kiállításain bemutatkozó festők jelentették egykor Pécsett azt a – vidéki városok közt egyedülálló – képzőművészeti kulturális teret, melyből a magyar és nemzetközi viszonylatban is jelentős művészek, a Bauhaus mesterei vagy Martyn Ferenc és tanítványi köre kiemelkedhetett – derül ki a JPM közleményéből.

Mint írja a múzeum, minden magángyűjtemény egyedi alkotásnak tekinthető, amit a véletlen felfedezések és a sajátos ízlés hoz létre. Ezért is lényeges, hogy a képeknek itt nemcsak művészet-, hanem tárgytörténete is van.

A képek sorsa összekapcsolódik a gyűjtő élettörténetével.

Mindazon helyek közül, ahol a gyűjtő, Radnai Endre rátalált festményeire az egyik legfontosabb helyszín az immár régi fényét és jelentőségét vesztett Pécsi Vásár volt.

[su_quote]Havonta csütörtökönként a hajnali sötétségben műgyűjtő képvadászok villódzó zseblámpáinak fénye világította meg a kereskedők standjait. Kieselbach Tamás is itt alapozta meg gyűjteményét, és a magyar gyűjtéstörténetben úttörő módon a kismesterekre fókuszáló Saphier Dezső legendás gyűjteményének szintén fontos szerzeményi helye volt a vásár.[/su_quote]

Most – a fiatalabb generációk érdeklődésének hiányában, a minimalista lakáskultúra idején – a gyűjtemény ennek az eltűnőben lévő műgyűjtői szubkultúrának is emléket állít – foglalta össze a múzeum.

A kiállítást Nagy András, a Janus Pannonius Múzeum Képző- és Iparművészeti Osztályának vezetője nyitja meg április 29-én, pénteken 16 órakor a Modern Magyar Képtárban.

A tárlat április 30-tól szeptember 4-ig, hétfő kivételével naponta 10-től 18 óráig tekinthető meg.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő