6 C
Pécs
szerda, november 20, 2024
KezdőlapHírzónaA klímaváltozás hozzájárult Európa forró júniusához

A klímaváltozás hozzájárult Európa forró júniusához

Az ember által előidézett klímaváltozás hozzájárult a júniusban tapasztalt perzselő hőséghez Nyugat-Európában, ahol Portugáliában halálos erdőtüzek pusztítottak, és számos országban rekordokat döntő hőmérsékleteket jegyeztek fel – közölte egy nemzetközi kutatócsoport. 

A világ időjárásának jellegzetességeit kutató World Weather Attribution nevű tudóscsoport csütörtökön közzétett jelentése szerint Nyugat-Európában mintegy 3 Celsius-fokkal magasabb lesz a júniusi átlaghőmérséklet a hoszzú távú átlagnál. „Világos bizonyítékot és szoros kapcsolatot találtunk az e havi rekord meleg és az ember okozta klímaváltozás között” – mondta Geert Jan van Oldenborg, a holland meteorológiai intézet vezető kutatója, a jelentés egyik szerzője.

A fosszilis üzemanyagok használatával előidézett klímaváltozás miatt négyszer nagyobb a valószínűsége az ilyen típusú hőségnek Franciaországban, Hollandiában és Közép-Angliában, és tízszer nagyobb Portugáliában, valamint Spanyolországban – mutatták ki a jelentés szerzői történelemi folyamatokat elemezve.

A kutatók szerint egyre kevésbé valószínű, hogy a hőség a természet szeszélyének számlájára írható, és nem magyarázható a Nap aktivitásában bekövetkező változásokkal vagy olyan természeti tényezőkkel, mint a légkörben lévő vulkáni por kis mennyisége.

Ez azt jelenti, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása növelte meg a kockázatokat. „Az évszázad végére ezek a magas hőmérsékletek válnak átlagossá Nyugat-Európában”–  hangsúlyozták a kutatók.

„A hőség halálos lehet különösen a nagyon fiatalok és az idősebbek esetében. Fontos, hogy a városok együttműködjenek a tudósokkal és a közegészségügyi szakemberek akciótervet dolgozzanak ki hőség esetére” –mondta Frederike Otto, az Oxfordi Egyetem kutatója, a tanulmány egyik szerzője.

A portugáliai erődtüzekben több mint 60 ember vesztette életét, Spanyolországban több mint kétezer embert kellett kitelepíteni a bozót- és erdőtüzek miatt. Franciaországban, Svájcban és Hollandiában életbe kellett léptetni a hőségterveket. Június 21-én szinte egész Franciaországban a legforróbb éjszakát mérték a feljegyzések kezdete óta, Angliában 1976 óta a legforróbb júniusi napot jegyezték fel – emlékeztettek a szakemberek.

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő