Szokatlan időpontban, szerdán, s délután négy óra után kezdte meg a város közgyűlése soron következő ülését. Vaskos és az év legfontosabb dokumentuma, a város 2012-es évének költségvetési rendelete került terítékre.
Mint arról tegnap már beszámoltunk, a város idei költségvetését is minden tekintetben a szigor, a fejlesztések mérséklése, az adósságokkal való küzdelem, a bevételek növelése, a kiadások csökkentése jellemzi majd.
Az idei, 47 milliárdos mérlegfőösszeggel számolt büdzsé egyensúlyát egy likvid hitel szolgálja majd, a kiadásokat tovább faragja az önkormányzat a helyi adókból származó bevételeit, ingatlaneladásokból származó forrásait pedig növelné.
Frissítve (16:23)
Tóth Bertalan, az MSZP-frakcióvezetője örömmel fogadta, hogy első napirendi pontként a két közgyűlés között történt fontosabb események között jelen vannak a polgármesteri, alpolgármesteri beszámolók. Megjegyezte ugyanakkor, lenne még mit csiszolni a dokumentumokon, mert szerinte nem elég részletesek. Csizi Péter alpolgármester azt mondta, a szocialista városvezetések idején semmilyen hasonló, a tisztségviselők munkáját érintő beszámoló nem készült.
Frissítve (16:34)
Páva Zsolt polgármester a költségvetési vitát felvezető beszédében azt mondta, ahogy az eddigiek, úgy ez a büdzsé is szigorú szempontok alapján készült. Megjegyezte: idén különösen fontos, hogy a bevételek teljesüljenek, így nagy hangsúlyt fektetnek az adóbeszedések hatékonyságának növelésére, az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok osztalékfizetési kötelezettségeire, az ingatlanok hasznosítására, értékesítésére.
Elmondta, a kiadásokat idén is pontosan nyomon követik, azokat igyekeznek a lehető legminimálisabbra szorítani. Mint mondta, a költségvetési rendelethez egy több mint két tucat pontot számláló határozati sor kapcsolódik, amely szintén a pénzügyi stabilitást szolgálja. Hozzátette, a város a nem kötelező feladatokat legfeljebb önköltséges alapon fogja finanszírozni.
Hozzátette: ekkora nagyságú, 47 milliárdos főösszegű költségvetése nem lesz Pécsnek a jövőben, ugyanis jövőre több feladatot átvállal az állam a várostól, így többek között az oktatási rendszer működtetése is állami kézbe kerül.
Frissítve (16:51)
Tóth Bertalan szerint a város oly módon készít pénzügyi stratégiát, hogy közben nem tudja, milyen fejleményekkel jár majd az állam a közigazgatást, az oktatási rendszert érintő átszervezése. Azt mondta bizonytalan a költségvetése, mert meglátása szerint a városvezetés a dokumentumban túltervezte a várható bevételeket, így a helyi adókból és az ingatlaneladásokból származó forrásokat is.
A frakcióvezető azon félelmének adott hangot, hogy Pécs 2013-tól egy intézményeitől, jogaitól megfosztott várossá válik, s a kormány centralizációs törekvéseinek áldozata lesz.
Schmuck Roland (MSZP) szerint a költségvetés egyensúlya a problémás betervezett bevételek miatt miatt több milliárdos eltérést mutat a realitáshoz képest. Említést tett róla, hogy az ingatlanok értékesítése tavaly sem sikerült a városnak, így a betervezett több mint 3 milliárd forintból mindössze 60 millió bevétele keletkezett a városnak e címen.
Frissítve (17:06)
Kóbor József (LMP) arra hívta fel a figyelmet, hogy a határozati javaslatsor egyik pontja lehetőséget ad tanulóosztályok év közbeni összevonására is, hogy nem állnak pályázati önrészek finanszírozására források. Mint mondta a büdzsé tervezete a „minden áron spórolni, és minden áron bevételeket elérni” elvét alkalmazza, ami nem biztos, hogy szerencsés.
Kővári János (ÖPE) azt mondta: a város jelentős hitelállományt és működési hiányt örökölt a szocialista városvezetések idejéből, ami jelentősen befolyásolja az önkormányzat mozgásterét. Mint mondta, az ÖPE nem az adóemelések, hanem annak a híve, hogy a város vonjon be új szereplőket az adófizetések kötelezettsége alá; utalt rá: ma az építmények negyven százaléka után még adóbevallást sem készítettek.
A képviselő ennek erősítése mellett többek között azt javasolta, hogy vizsgálják ki, hogy a repülőtér gazdaságos működését mi módon lehet elérni, s ha ez nem lehetséges, zárják be a pogányi légikikötőt. Azt is mondta, a temetkezési társaság osztalékfizetési kötelezettségét is meg kellene vizsgálni.
Frissítve (17:33)
Csizi Péter ellenzék felvetésekre reagálva azt mondta, valós félelem az ingatlanbevétel teljesülése, azonban a városvezetés idén más oldalról közelíti meg a témát. Mint mondta, minden ingatlan egy vagyonközpontba, a holdinghoz kerül, majd szakértők segítségével adatbázist hoznak létre a vagyonelemek felmérését követően. Ez szerinte nagymértékben segíti majd az értékesítéseket.
A temető osztalékaival és a reptérrel kapcsolatban azt kérte, ne most döntsenek ezek sorsáról, hanem a második félévben. A reptérről elmondta, rengeteg javaslat, elképzelés, érdeklődés van. Szerinte az év végére el kell dönteni, hogy a városnak szüksége van még a reptérre.
Frissítve (17:44)
Cser Tibor az önkormányzati érdekegyeztető fórum nevében szólalt fel. A szakszervezeti képviselő azt mondta, a költségvetés kíméletlen megvonásokat vetít előre, s jogellenesen ír elő létszámstopot az intézmények részére. Vélekedése szerint pécsi iskolákban az oktatási színvonal csökkenhet a tervezett szigorú pénzügyi megkötések miatt.
Frissítve (18:03)
A közgyűlés végül 20 igennel, hét nemmel fogadta el a költségvetési rendeletet. A testület befejezte munkáját, miután döntött még a Pázmány Péter utcai iskola átnevezéséről. A rácvárosi iskola neve ezek után Kovács Béla nevét veszi fel. Minden jelenlévő támogatta a döntést.