-3 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapKultZónaA kommunista diktatúra áldozataira emlékeznek Pécsen

A kommunista diktatúra áldozataira emlékeznek Pécsen

Február 25-én egy egész napos rendezvény várja a megemlékezőket a Kovács Béla Emlékházban: koncert, koszorúzás, filmvetítés, beszélgetés és múzeumpedagógiai foglalkozás során tiszteleghetnek a résztvevők a kommunista diktatúrák áldozatai előtt. A Zsolnay Örökségkezelő NKft. megosztotta a részletes programot.

A nap moderátora Majoros-Kovács Miklós lesz, az érdeklődőket a Kovács Béla Emlékházba (Pécs-Patacs, Kovács Béla utca 5.) várják február 25-én 10.00–18.00 között.

  • 10.00–10.30: A Pannon Rézfúvós Quintet koncertje
  • 10.30–11.00: Megemlékezés, koszorúzás Kovács Béla emléktáblájánál
  • 11.00–12.00: Filmvetítés és beszélgetés Kovács Béláról
  • 15.30–16.30: Kortárs Junior különkiadás – tematikus foglalkozás fiatalokkal Balogh Tünde múzeumpedagógus vezetésével
  • 16.30–18.00: Filmvetítés – Bacsó Péter: Te rongyos élet (1983)

1951-et írunk. Sziráky Lucyt, az ünnepelt primadonnát, mint osztályidegent kitelepítik, mivel egykori férje arisztokrata származású volt. Lucy vidéken megtapasztalja a paraszti életet, s bár próbálja magát megszerettetni a kitelepített arisztokratákkal, ők mégis betolakodónak tekintik őt. De Lucy vérbeli színésznő és igazi nő: hamarosan megtalálja a megfelelő hangot a kitelepítettekhez és az őt csodáló férfiakhoz: a falusi párttitkárhoz és a járási rendőrkapitányhoz.

Főszereplők: Udvaros Dorottya, Bezerédi Zoltán, Szacsvay László, Kern András. Írta és rendezte: Bacsó Péter. 16 éven aluliak számára nem ajánlott.

Az emléknapról

A kommunizmus a történelem legnagyobb emberáldozattal járó időszaka volt: több mint 100 millió halottat hagyott maga után, a magyar mártírok között 714 embert végeztek ki, több százan váltak sortűz áldozatává, 70 ezer embert börtönöztek be, 800 ezer embert hurcoltak a Szovjetunióba és 200 ezren vesztették életüket a Gulag-táborokban.

A pécsi születésű Kovács Bélát 1947. február 25-én hurcolták el a Szovjetunióba, ahol 9 évig tartották fogva. Szabadságát elnyerve, az ’56-os forradalom idején részt vett a kisgazdapárt újjászervezésében, a forradalmi kormány földművelésügyi-, majd államminisztere lett, de megromlott egészségügyi és lelki állapota miatt 1959-ben 51 évesen elhunyt.

Elhurcolásának napját 2000-ben a kommunizmus áldozatainak emléknapjává nyilvánították.

Kovács Béla patacsi szülőháza a kommunizmus áldozatainak egyik legfontosabb magyarországi zarándokhelye lett az utóbbi években.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő