0.9 C
Pécs
szerda, január 22, 2025
KezdőlapPécs AktuálKözéletA közösségi összetartást erősítik a keleti városrészben

A közösségi összetartást erősítik a keleti városrészben

A keleti városrészben élő rászoruló családok megsegítése és a közösségfejlesztés volt a célja annak a hamarosan záruló projektnek, amelyet a pécsi önkormányzat szakmai szervezetekkel együttműködve valósított meg.

A pécsi önkormányzat 200 millió forintos vissza nem térítendő támogatásban részesült, hogy segítséget nyújtson a rászoruló pécsi lakosság számára. A projekt 2021-es indulása óta a szakmai partnerekkel közösen olyan tevékenységeket valósított meg a keleti városrészben, amelyek hozzájárultak a helyi társadalmi kohézió erősítéséhez. A november végén lezáruló program eredményeiről sajtótájékoztató keretében számoltak be a részt vevő szervezetek.

– Korábban már több városrehabilitációs projekt is sikerrel valósult meg Pécsen – hangsúlyozta az eseményen Csúcs Zoltán, a Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt. vezérigazgatója. – Ezt a törekvést szerettük volna folytatni hasonló jellegű projektek elindításával.

A pályázat fő kedvezményezettje az önkormányzat volt, de a programot konzorciumi formában, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesülettel, az Ifjúságért Egyesülettel és a Pécsi Roma Nemzetiségi Önkormányzattal együttműködve vitte véghez.

Sajtótájékoztatón mutatták be a program eredményeit

– A Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2007 óta végzi segítő tevékenységét a keleti városrészben – mondta el Csonkáné Utasi Katalin, az egyesület dél-dunántúli régiójának képviselője. – Most a közösség- és egészségfejlesztés, valamint munkaerőpiaci tanácsadás volt a fő feladatunk. Egyéni és csoportos foglalkozásokat tartottunk, akcióinkkal pedig a közösség összetartó erejét fejlesztettük. Programjainkba csaknem 2800 embert vontunk be a projekt időtartama alatt.

Az egyesület a továbbiakban kiterjesztené támogatói munkáját a térségben, ezért egy úgynevezett Jelenlét Pontot alakítanak ki István-aknán egy, az önkormányzat által biztosított lakásban. Céljuk ezzel az, hogy a környéken élő, nehéz szociális helyzetben lévő pécsieknek a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban tudjanak segítséget nyújtani.

A városrészben szintén évek óta tevékenykedő Ifjúságért Egyesület a projekt keretében egy lakáskísérési programot valósított meg.

– Tevékenységünkbe 42, önkormányzati bérlakásban élő és elsősorban adósságproblémával küzdő családot vontunk be Meszes területéről – magyarázta Sándor Andrea, az egyesület vezetője. – A résztvevők helyzetét részben sikerült orvosolni, a további intézkedést igénylő javaslatokat pedig a közeljövőben eljuttatjuk az önkormányzatnak. Segítő partnerünk az Esztergár Lajos Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ volt, a projekt zárása után ők fogják mentorálni ezeket a családokat.

A szervezet emellett a Nevelők Háza Egyesülettel közösen kidolgozott egy 12 alkalomból álló, a szociális kompetenciák és készségek fejlesztésére fókuszáló foglalkozássorozatot.

Az Élmény Tár Tanodával pedig a Meszesen és Pécsbányatelepen élő gyermekeknek tartottak programokat.

– Programjainkat szeretnénk a későbbiekben is folytatni, mert úgy gondoljuk, hogy a helyi, kis városrészekben élő közösségek megerősítésével lehet elmozdulni a jobb társadalmi közérzet, a jólét felé – összegezte gondolatait Sándor Andrea.

A Pécsi Roma Önkormányzat a projekt keretében több nagyszabású rendezvényt szervezett, karácsonyi adományozást, táncházakat és klubfoglalkozásokat tartott, szakmai programokat vitt véghez. Céljuk a szociálisan hátrányos helyzetű családok segítése és a közösségi összetartozás erősítése mellett

a roma hagyományok bemutatása és megőrzése volt.

Ahogy Varga István, a Pécsi Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke fogalmazott, a jövőben további érzékenyítő foglalkozásokat is szeretnének megvalósítani.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő