Hirdetés

Egy nemzet megsemmisülését is jelenthette volna a Trianoni békediktátum, ehelyett hitében és magyarságában megerősítette hazánkat. Tudni kell beszélni róla, mert a kimondott igazság gyógyít – hangzott el a központi városi megemlékezésen, Magyarország feldarabolásának évfordulóján. Az emlékmű koszorúzásánál a város elöljárói mind jelen voltak, viszont az ellenzéki pártok közül egyedül a Jobbik képviselői érkeztek a megemlékezésre. A nap folyamán még az LMP koszorúzott a keresztnél. 

A múlt évben emelt trianoni kopjafánál tartották a városi megemlékezést a Kálvária-domb lábánál. A nemzetcsonkítás 99. évfordulóján Őri László alpolgármester mondott beszédet.

– 99 éve lassú halálra szánták Magyarországot, a vesztes országok közül egyedül nekünk kellett elviselni a példátlan megtorlást, a prédává válást. Ez a döntés, egy történelmi nemzet megalázása lett Európa békéjének alapja. Az, hogy hazánkat a sorsára hagyták és feldarabolták – mondta.

Egy nemzet földbe tiprásával teremtették meg Európa békéjét a nagyhatalmak – mondta Őri

– De Magyarország van és egyre erősebb – vélekedett az alpolgármester. – A sors megtanított minket arra, hogy higgyünk az isteni gondviselésben, a jövőnkben, abban, hogy itt élnünk és halnunk kell. Ezért is sokan a megtartó hitünket vették és veszik ma is célba. Szeretnék, ha nem ragaszkodnánk keresztény gyökereinkhez, helyette az egyéni szabadságjogok globális eszméit vallanánk. Ha a hazánk iránti hűségünk helyett a nyílt társadalmak masszájába olvadnánk, lemondanánk a jövőbe vetett reménységünkről, arról, hogy a magyar név megint szép lesz.

„Tudnunk kell beszélni a tragédiáról”

Beszédében Őri hangsúlyozta, Trianon a kezdete lehetett volna egy nép történelmi megsemmisülésének, ám Magyarország két évtized alatt talpra állt, hogy aztán megkezdje a 20. századi pokoljárását. Túlélte a hallgatás és a halotti csönd évtizedeit, a sztálini és kádári diktatúrát, amikor Trianonról nem lehetett beszélni, a magyar hiszekegy elmondásáért még börtön is járhatott.

Németh Norbert református lelkész is szólt a megemlékezőkhöz

– A szavak könnyítenek, a kimondott igazság gyógyít, tudunk és akarunk is küzdeni a jövőnkért, mert Magyarország nem volt, hanem lesz – zárta beszédét az alpolgármester.

Ezt követően Németh Norbert református lelkész megáldotta az emlékező tömeget, majd a koszorúzáson a város elöljárói, vezetői, politikusai, civil szervezetek, hagyományőrzők rótták le tiszteletüket a trianoni keresztnél. Az ellenzéki pártok közül egyedül a Jobbik képviselői érkeztek az ünnepségre, ők voltak jelen a koszorúzásnál.

A nap folyamán később még a pécsi LMP-sek is megkoszorúzták a keresztet, amiről Keresztes László Lóránt országgyűlési képviselő számolt be Facebook-oldalán.

Kóbor József és Keresztes László Lóránt: az LMP is megemlékezett a trianoni tragédiáról
Rengeteg középiskolás tette tiszteletét az ünnepségen

Június 4-én, a Nemzeti Összetartozás Napján a Zsolnay-negyedben is megemlékezést tartottak, ahol Hoppál Péter országgyűlési képviselő mondott beszédet a kopjafáknál összegyűlt fiatal diákoknak.

Hirdetés