Balatonyi Lilla még csak 27 éves, de az állatorvosi egyetem elvégzése óta máris három könyvét adták ki, sőt negyedik műve is lassan a boltok polcaira kerül. Az Egy cica útmutatója kis gazdiknak csak nemrég jelent meg, de azóta több száz gyermek és szülő olvasta, a siker kapcsán pedig mi is megkerestük a pécsi írót.
A fiatal nővel és négylábú társával, a Sidney névre hallgató menhelyi keverékkutyájával a pécsi belvárosban találkozunk. Első pillantásra szimpatikus az őszinte életöröm, amit a párosuk sugároz. Azt hiszem, bevallhatom, az állatorvosit végzett író gyakorlatilag már az előtt lenyűgöz, hogy azt mondaná: az általam eredetileg csak a fényképezéshez kért három eddig megjelent művét ajándékba adja a szerkesztőségnek.
Beszélgetésünk elején arról kérdezem, hogyan is lett orvosból (gyermek)könyvíró. A válasz kissé meglepő: mint mondja,
már egészen kiskorában, tulajdonképpen még az iskolakezdés előtt – autodidakta módon – megtanult olvasni, majd nemsokára írni kezdett.
Balatonyi Lilla arra emlékszik, hogy a pici gyerekként papírra vetett történetek szereplői először csak állatok voltak, majd később emberek is feltűntek a főhősök között.
Már kiadott könyvei közül kettő kifejezetten gyerekeknek és családoknak szól, ezek igazi, Pécsett élő kiskedvencek (Pofi cica és Alfi kutyus) szemszögéből mutatják be az állattartás csínját-bínját, mint például a pórázhasználatot, a háziállatok legfontosabb jellemzőit, vagy a megfelelő etetést-itatást, méghozzá mindezt a picik számára érthető nyelvezetben. Mindkét rövid kötet igazi gyerekbarát olvasmány, az utolsó oldalakon még játékos feladatok is akadnak. Az útmutatósorozat eddig elkészült részei kutya- és macskatartó – illetve állattartásra készülő – családok számára hasznosak, de az író a folytatást is tervezi, valószínűleg lovakról és rágcsálókról, esetleg madarakról szóló könyveket is kiad majd a jövőben.
[su_quote]Mindig is szerettem rajzolni és írni, így örök életemben motoszkált bennem a gondolat, hogy a temérdek, fejemben cikázó történetet kiadassam egyszer. Mikor aztán elvégeztem az egyetemet, egy pécsi állatorvosi rendelőben dolgoztam kis ideig. Itt azt tapasztaltam, hogy a gyerekek érdeklődnek kedvenceik iránt, fogékonyak az állattartásról szóló információkra. Viszont azt is sokszor láttam, hogy egy-egy család nem feltétlenül gondolta át, milyen nagy felelősség kutyát vagy macskát magukhoz venni. Gondoltam, társadalmilag hasznos a műveimben olvasható tippeket leírni, méghozzá úgy, hogy a lehető legjobban megértse őket mindenki. Azt pedig nem nagyon tapasztaltam más könyvek esetében, hogy a szerző az állat szemszögéből mesélte volna el a mondanivalóját, ezért is döntöttem e mellett. Engem is meglepett a sikerem, eddig szerencsére csupa pozitív visszajelzést kaptam kicsiktől és nagyoktól egyaránt. Apukám egyik kollégája például azt mondta, a gyermeke még soha egy könyvet sem olvasott végig, az Egy kutya útmutatója kis gazdiknak című írásomat viszont többször is [/su_quote]
– fejtette ki Balatonyi Lilla.
A könyvek ugyan laza, humoros hangnemben íródtak, de hitelességükhöz mindenképp hozzátesz, hogy állatorvos szakember tanácsait tartalmazzák. Fókuszban a házi kedvencek szükségletei állnak. Balatonyi Lilla nem titkolt célja műveivel, hogy felkeltse a figyelmet a felelős állattartás iránt, sőt, akár az is, hogy lebeszélje az arra alkalmatlan embereket a gazdiszerepről. Úgy fogalmazott, főként azért éppen gyerekeknek írta az útmutatókat, mert szerinte a fiatalok szemlélete az állattartást illetően még formálható.
Elárulta: gyakran könyvek, utcán hallott történetek, vagy a környezetében élők inspirálják.
A nap huszonnégy órájában történetek kavarognak a fejében, zuhanyzás, autózás, sétálás közben is eszébe jutnak ötletek, melyek közül persze nem mindent tud felhasználni, minden befejezett sztorira jut negyven nem befejezett is – mondta.
A pécsi író mindazonáltal nem csak gyerekkönyveket és nem csupán állatokhoz kapcsolódó történeteket ír. Az Utolsó Esély című fiktív regény inkább a tinédzserkorosztályt célozza meg, ez egy fiatal lány és egy versenyló drámája. Az éppen készülő negyedik mű pedig szerelmes történet, amit felnőtteknek is ajánl a szerző, és emberek a szereplői. A vak vezetőkutya története pedig már olvasható online formában.
A könyveket a szerző honlapján, a kiadónál, de több könyvesboltban és online áruházban is beszerezhetjük. Mindemellett érdemes figyelni a pécsi állatmentő szervezetek közösségi oldalait, hiszen néha jótékonysági licit útján is hozzájuthatunk egy-egy kötethez, így pedig nem csak értékes olvasmányt kaparinthatunk meg, hanem jótettet is végrehajtunk.
[su_box title=”Balatonyi Lilla” style=”glass” box_color=”#b7e6e9″ radius=”2″]2018-ban végzett az Állatorvostudományi Egyetemen, ezt követően 2 évig dolgozott Pécsen klinikus állatorvosként. Az írást már egészen kicsi gyermekként kezdte, kezdetben írói vagy tanári pályára készült, de az állatok szeretete miatt és praktikus okokból mégis máshogy döntött. A rendelőben eltöltött évek alatt azonban megfogalmazódott benne, hogy a gyógyító munka mellett hasznos lenne nagyobb tömeghez is eljutó tájékoztatókat készíteni a gazdiknak, főleg a gyermekeknek. Így született meg első könyve, az Egy kutya útmutatója kis gazdiknak. A kötetet helyi állatorvosok és állatmentő szervezetek is népszerűsítették, de nagy sikere volt oktatási intézményekben is. Mára pedig már több műve jelent meg, melyeket értékesít is a szerző. [/su_box]