Az ösztrogéndominancia egy olyan hormonális probléma, ami manapság rengeteg embert érint – bármily meglepő, még férfiakat is. Sokan viszont nem is gondolnák, hogy a tüneteik hátterében ez az ok állhat, és azzal sincsenek tisztában, hogy mivel lehet helyreállítani a hormonszinteket.
Az ösztrogén és a progeszteron szerepe
Az ösztrogén és a progeszteron a két legfontosabb női nemi hormon, az egyik leglényegesebb feladatuk pedig a menstruációs ciklus szabályozása.
A ciklus első felében az ösztrogén szintje növekedni kezd, majd amikor megtörténik a peteérés, akkor a mennyisége hirtelen lecsökken, és a progeszteron veszi át a “vezető” szerepet. Amikor megindul a havi vérzés, akkor ismét az ösztrogén kerül túlsúlyba, és a folyamat elölről kezdődik.
Az ösztrogénnel ellentétben a progeszteront viszont a test nem képes elraktározni, valamint kizárólag akkor termelődik, ha volt peteérés is. Ha nem történt meg az ovuláció, akkor nem lesz progeszteron sem, és máris felborult a hormonok kényes egyensúlya, ugyanis az ösztrogén túlsúlyba kerül.
Az ösztrogén azonban nem csak a túlzott jelenlétével képes galibát okozni, hanem az esetleges hiányával is. Ez főképp a változókorban lévő hölgyeket érinti, náluk ugyanis az ösztrogénhiány felelős a klimaxos tünetek kialakulásáért. Az olyan, természetes hormonpótlást támogató készítményekkel, mint a Myrobalan Feminess kapszula viszont látványos javulás érhető el.
Mit jelent az ösztrogéndominancia?
Ösztrogéndominanciának azt az állapotot nevezzük, amikor az ösztrogén szintjéhez képest túl kevés a progeszteron a szervezetben. A tévhitekkel ellentétben ez viszont nem jelenti automatikusan azt, hogy az ösztrogénszint magasabb a normálisnál!
Persze ez is előfordulhat, de mindig azt kell nézni, hogy a progeszteron mennyiségéhez képest mekkora arányban van jelen az ösztrogén. Ugyanis az is lehetséges, hogy már az ösztrogénszint is alacsonyabb a normálisnál, a progeszteron pedig egyáltalán nincs jelen. Illetve ideális mennyiségű ösztrogénszint is okozhat dominanciát, ha a progeszteron jelenléte csak minimális.
Ezt viszont nem lehet csak úgy “érzésre” megállapítani, hanem szükség van egy vérvételre, hiszen a vérmintából egyértelműen meg lehet állapítani a hormonok szintjét.
Mitől alakulhat ki az ösztrogéndominancia?
Az ösztrogén túlsúlyáért a szervezetbe bekerült xenoösztrogének felelősek. Ezek olyan vegyipari anyagok, amelyek a szervezetben ösztrogénszerű hatást váltanak ki, és akár rákkeltőek is lehetnek.
Hogy hol találunk ilyeneket? Sajnos meglehetősen nehéz kikerülni őket, mert szinte mindenhol ott vannak: a feldolgozott élelmiszerekben, a kozmetikumokban, a tisztítószerekben, a rovarirtókban és így tovább.
Nagy odafigyeléssel és tudatos életmóddal (pl. feldolgozott élelmiszerek kerülése, natúrkozmetikumok és természetes alapanyagú tisztítószerek használata), jelentősen lehet csökkenteni a mennyiségüket a szervezetben, így a hormonális egyensúly is helyreállhat.
(x)