A magyar konyha egyszerűen elképzelhetetlen lenne kenyér nélkül. Főétel mellé, feltétként vagy szendvics formájában, de szinte minden nap eszünk valamilyen kenyérfélét. És hogy hol szerezzük be? A legjobb, ha otthon sütjük. Íme, néhány egyszerű és gyors recept egyenesen a pékségből.
Hagyományos fehér kenyér
Hozzávalók
– 50 dkg búzaliszt
– 1 dkg só
– 1 dkg élesztő
– fél csomag sütőpor
– 2,5-3 dl langyos víz
A receptben búzalisztet írtunk, mert tulajdonképpen ez is megteszi. Papp Attila, a Pékinas Kft. termelési vezetője azonban azt tanácsolja, használjunk inkább kenyérlisztet, ha igazán finomat akarunk enni.
Szóval, borítsuk a tálba a lisztünket, keverjük bele a sót, a sütőport, és a morzsolt élesztőt. (fontos, hogy a só és az élesztő ne érintkezzen közvetlenül, magyarul morzsolás előtt alaposan keverjük el a sót és a liszttel.)
Ezután a dagasztógép segítségével adagoljuk a szárazanyaghoz a langyos vizet. (ne löttyintsük bele az egészet egyszerre, csak szépen apránként) Ha kész a massza, akkor pihentessük szobahőmérsékleten negyven percig, az edényt pedig mindenképpen takarjuk le egy konyharuhával különben kiszárad a tészta, és nem lesz finom a kenyerünk.
Az idő lejárta után szerencsés esetben egy kétszeresére nőtt tésztát találunk a keverőtálban. A megdagadt masszát ezután formázzuk cipóalakúra és további negyven percig kelesszük.
Amíg várunk, melegítsük elő a sütőt 240 fokra. A tepsit vajazzuk és lisztezzük ki, így tegyük bele a megformázott kenyeret. Majd miután betettük, tekerjük vissza a sütőt húsz fokkal. A tészta harminc perc alatt elkészül.
[frame]
Plusz tippek a szakembertől
Célszerű a cipó mellé egy tál vizet tenni a sütőbe, a kenyér ugyanis párás levegőben fényesre barnul, és nem repedezik szét a teteje. A kész kenyeret pedig vászon rongyba, vagy zacskóba csomagoljuk, mert így szellőzik, ugyanakkor nem szárad ki.[/frame]
Rozs kenyér
Hozzávalók
– 50 dkg búzaliszt
– 25-30 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt
– 2 dkg só
– 2 dkg élesztő
– fél csomag sütőpor
– 4-5 dl langyos víz
Ha a fehér kenyér helyett valami egészségesebbet ennénk, akkor a rozsos, vagy a rozskenyeret ajánlja a szakember. Az utóbbi a fogyókúrázóknak és a cukorbetegeknek kifejezetten ajánlott. A barna kenyér egyébként pontosan ugyanúgy készül, mint a hagyományos fehér cipót, annyi különbséggel, hogy a tészta ragadósabb, gyurmaszerűbb lesz; a sütési idő pedig harmincról negyven percre nő. A végeredmény egy tömörebb, sötétebb kenyértészta lesz.
[frame]
Plusz tippek a szakembertől
A rozskenyeret érdemes őrölt fűszerköménnyel ízesíteni, ez igazi savanykás ízt kölcsönöz a tésztának, de jól használhatóak az előre összekevert kenyérfűszerek is. Ha pedig valami igazán finomra és egészségesre vágyunk, akkor tegyünk olajos magvakat a tésztába. A tökmag és a napraforgómag különösen jóízűvé teszi a kenyeret.[/frame]
Kovászos kenyér
A házi kovászos kenyeret főleg azoknak ajánljuk, akik jobban ráérnek a konyhában pepecselni. Az alaprecept teljesen ugyanaz, mint a fehér kenyéré, csak az elkészítése macerásabb egy kicsit. A lényeg, hogy nyolc órával a dagasztás előtt keverjük össze a kovásznak valót. Ezt a receptben szereplő alapanyagokból és mennyiségekből oldjuk meg. Az 50 dkg lisztből kiveszünk 20 dkg-ot, a 2,5 dl vízből 1 dl-t, és felhasználjuk az 1 dkg élesztő felét. A masszát összekeverjük és lezárt edénybe szobahőmérsékleten nyolc órán át állni hagyjuk. Ha kész a kovász, hozzákeverjük a többi alapanyaghoz, vagyis a maradék liszthez, élesztőhöz, sütőporhoz és sóhoz. A további teendők ugyanazok, mint az előző recepteknél.
[frame]
Spórolhatunk is…
A házilag sütött kenyér nemcsak gasztronómiai élményt nyújt, de akár spórolhatunk is vele. Ha a fenyér kenyér receptjét vesszük alapul, akkor egy 60-70 dekás cipó 120-130 forintra jön ki. Persze ebben még nincs benne a rezsi költség és a belefektetett energia, de az alkotás szabadsága igen, és szerintem már csak az utóbbiért is megéri kipróbálni a recepteket. [/frame]