Izgalmas évad várja az orgona szerelmeseit 2020-ban: a Filharmónia Magyarország Angster-bérletének koncertjei világhírű zenészeket, kórusokat és zenekarokat hoznak el Pécsre. Fellép a Westminster Katedrális orgonistája, de a Pápa kórusa is Pécsre látogat.
A Dóm Kőtárban megrendezett sajtótájékoztatón Szamosi Szabolcs orgonaművész, a Filharmónia Magyarország igazgatója és Kovács Szilárd orgonaművész, a pécsi bazilika zenei igazgatója beszélt előbb a hangszer egyediségéről, majd ismertették az új évad műsorát.
– Ha mindenki tudná, milyen izgalmas hangszer is ez, mindenki ezt választaná – mondta Szamosi. – Nincs két egyforma belőle. Érthetjük ezt a méretére vonatkozóan is: vannak több száz, de több ezer sípos orgonák is. Sokan megdöbbennek, amikor ezt hallják, hiszen csak a homlokzati sípokat látjuk elölről. Ebből következik, hogy a hangolásához egy belső tér kell, így azt is elmondhatjuk, hogy az orgona az egyetlen hangszer, aminek a „testébe” be lehet menni – persze csak a nagy hangszerek esetén.
Szamosi Szabolcs arról is beszélt, a pécsi bazilika nagy orgonájának több mint ötezer sípja van – hazánk legnagyobbika több mint tízezerrel rendelkezik. Abban is különleges ez a hangszer, hogy a két kéz mellett lábbal is meg lehet szólaltatni párhuzamosan, így az orgonista kottája három sorból áll. A legfontosabb mégis az a különleges sokszínű érzésvilág, amit a regiszterekkel lehet kiváltani. A leghalkabbat „vox celestis”-nek (égi hangnak) szokás nevezni, míg olyan mennydörgésszerű hangorkánra is képes az orgona, amire más hangszer nem.
Kovács Szilárd szerint az orgonisták mind rajonganak a hangszerükért, hiszen olyan a hangzás, mint egy komplett zenekaré – nem véletlen, hogy a nagy művészek gyakran vezényelni is kezdenek, hiszen ott a karmesterpálca végében szólal meg a hangzás.
– Emellett az orgona kötődik az istenhithez, a liturgiához, alkalmas arra, hogy az embereket lelkileg elmozdítsa, spirituális hatást gyakoroljon ránk.
Azt is elárulta, még körvonalazódik az elképzelés, de tervben van, hogy a Dóm négy orgonáját valahogy egybekötik, megpróbálják a kápolnákban elhelyezkedő három kicsit összekapcsolni a naggyal.
Izgalmas lesz az új évad
Ezek után a két művész ismertette az Angster-bérlet 2020-as programjait, ami nem szűkölködik világhírű művészekben, kórusokban, zenekarokban.
Március végén indul a sorozat Martin Bakerrel, aki a londoni Westminster Katedrális orgonaművésze és zeneigazgatója.
Április elején egy tavaly elmaradt koncertet rendeznek meg a bazilikában, Szamosi Szabolcs fog együtt zenélni a világhírű pécsi Várdai István csellóssal.
Pünkösdkor egy egészen különleges kórus látogat el Pécsre, a vatikáni Sixtus-kápolna kórusa fog koncertet adni. 20 állandó énekesből és 30 fiúénekesből áll a csapat. Ők személyesen a Szentatyának szoktak énekelni.
A nyári szünet után, szeptemberben Somogyi-Tóth Dániel debreceni orgonaművész érkezik a bazilikába, ő a Kodály Filharmónia Debrecen rézfúvósaival fog zenélni.
Novemberben egy 22 éves fiatal, Stephan Pollhammer érkezik Pécsre, aki számos nemzetközi díjat bezsebelt már. Ő az Óbudai Danubia Zenekarral fog koncertezni.
Az évadzáró rendezvényre pedig december 28-án kerül sor, Kovács Szilárd fog orgonálni, a Pécsi Bazilika Mozart Kórusát pedig Szamosi Szabolcs vezényli. Egy karácsonyi hangulatú műsort hallhatnak azok, akik ellátogatnak a koncertre.
Nem maradnak el idén sem a nyári orgonakoncertek. Az Orgonák Éjszakát országosan számos helyszínen megrendezik, Pécsett pedig augusztus minden péntekén is megszólal majd a „hangszerek királynője” az OrgonaPont programsorozat keretein belül.
A koncertekről részletesebben a Filharmónia oldalán lehet olvasni, jegyeket váltani a Kodály Központban, a Ticket Express irodáiban, a Filter Jegybárban és a Jegymester.hu-n lehet.