10 C
Pécs
szombat, november 2, 2024
KezdőlapAbszolút PécsA legújabb pécsi kutatások: gondolkodó protézis, művégtagok, szövetnyomtatás

A legújabb pécsi kutatások: gondolkodó protézis, művégtagok, szövetnyomtatás

Innovatív mérnöki és orvosi projektet indított útjára a Pécsi Tudományegyetem. Testre szabott, mesterséges intelligenciával „tanított” művégtagok, háromdimenziós nyomtatással készülő csont- és porcpótlások vagy az elektromos készülékek által kibocsátott sugárzások hatásának mérése – csak néhány a kutatott területek közül. 

Mint olvasható a PTE lapunkhoz eljuttatott közleményében, a 21. századi tudományban az igazán komoly lépések megtételéhez már több szakterület szoros együttműködésére van szükség. Ez a felismerés hívta életre a Pécsi Tudományegyetem Tématerületi Kiválósági Programját, amelyben a kutatócsoportok együtt keresik az orvosi és műszaki innováció új lehetőségeit.

Az egyik ilyen terület a háromdimenziós nyomtatás. A legígéretesebb fejlesztések közé tartozik egy végtagprotézis, az Ember Arm projekt. Ezt mindig a betegere szabják, a művégtagok váza és borítása 3D-nyomtatással készül.

Az eszköz ráadásul egy mesterséges intelligencián alapuló program segítségével tanítható.

Ez azt jelenti, hogy nem a betegnek kell megtanulnia, hogyan igazítsa izmait a protézishez, hanem utóbbi tanítható használója viselkedési szokásaira. Így ráadásul a különlegesebb alakú tárgyakat is megfoghatja a beteg, és változatosabb mozgásformákat végezhet el.

Egy másik terület a bioprinting, avagy szövetnyomtatás. Mint kiderül az izgalmas közleményből, a mesterségesen előállított emberi szövettenyészeteknek óriási a gyakorlati haszna a klinikai alkalmazásban és a kutatásban is. Lehet velük betegségeket modellezni, gyógyszerkutatáshoz kapcsolódó vizsgálatokat végezni, sőt a szakemberek készíthetnek betegekbe ültethető csont- és porcpótlásokat is.

Egy másik mérnökcsoport a sugárzott elektromágneses zavarok mérésével foglalkozik.

A betonhulladékok újrahasznosításának lehetőségeit is vizsgálják a PTE szakemberei. A kérdés itt az, hogy az alapvetően rossz minőségű hulladékot hogyan lehet hasznosítani, alkalmazni az iparban, illetve hogyan lehet a tárolásával járó környezeti terhelést enyhíteni.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő