Kész feladni a vétóját mind a 2021-2027-es költségvetés, mind a helyreállítási alap terén Lengyelország, ha az EU-s pénzek jogállamisági feltételekhez kötéséről szóló rendeletről kiad egy jogilag kötelező érvényű értelmező anyagot az Európai Bizottság és azt az állam- és kormányfők is támogatják a jövő heti EU-csúcson – írja a Portfolio a lengyel miniszterelnök-helyettes bejelentése alapján.
Jaroslaw Gowin az Európai Bizottság illetékeseivel folytatott brüsszeli megbeszélése után arról beszélt, hogy belátják, hogy a költségvetési vétó a szándékaikkal ellentétesen mind Lengyelországnak, mind az EU többi országának anyagilag is kárt okozna és ezt nem szeretnék.
Gowin az Európai Bizottság számos vezetőjével tárgyalt, ezt követően azt közölte, hogy „tudatosult bennünk, hogy ha vétót emelünk, akkor az új büdzsé helyett egy olyan megoldás lép életbe, ami nem lenne előnyös a számunkra”. Emellett azt is világossá tette, hogy a lengyelek és magyarok által ellenzett jogállamisági mechanizmus újratárgyalása nem lehetséges.
A magyar és a lengyel kormány hetek óta fenyegette vétóval a következő uniós ciklusra vonatkozó költségvetés elfogadását. A két ország miniszterelnöke több alkalommal is elmondta, hogy amíg a többi ország és az Európai Parlament nem mond le jogállamisági mechanizmus bevezetéséről, addig blokkolják az összesen 1800 milliárd euró felszabadítását.
Mateusz Morawiecki miniszterelnök épp egy hete járt Budapesten, és akkor Orbán Viktor társaságában arról beszéltek, hogy hosszú harcra készülnek.
Orbán akkor azt mondta, hogy amíg a lengyelek nem engednek, addig a magyarok sem fognak.
Johannes Hahn, az EU költségvetési ügyekért felelős osztrák biztosa már csütörtök délután arról írt Twitterre, hogy szerinte péntekre megoldódhat a költségvetés kérdése.
FRISSÍTVE – ORBÁN VIKTOR NYILATKOZATA:
a 24.hu péntek reggeli cikke szerint Orbán azt mondta a lengyelek fordulatáról:
“Idézzük fel a történetet, az EU-nak most kell elkészítenie a következő hét évre szóló költségvetését, és most kell megsegíteni a koronavírus miatt nehéz helyzetbe került országokat.” Ehhez szeretnék hozzátenni a jogállamisági kritériumot, de – folytatta Orbán – “a németeknek mi azt javasoltuk, hogy a kettőt ne tárgyaljuk együtt. Erről állapodtunk meg Lengyelországgal. Nekünk ez a megoldás továbbra is, Magyarország ragaszkodik ahhoz, hogy a két dolgot külön kell tárgyalni.”
Orbán leszögezte, nem ad hitel másnak, “én csak egy dologban hiszek, jogi garanciákban.”
Politikai kérdéseket nem lehet összekötni gazdasági kérdésekkel.
Ezenkívül hangsúlyozta: az a megoldás, amit a lengyel miniszterelnök-helyettes jelentett be, Magyarországnak “nem fog menni” és szerinte, akik össze akarják kötni a pénzügyeket és a jogállamisági kérdéseket, „azok miatt nem lesz pénz.”