Pécsett a Leőwey Klára Gimnázium diáksága is csatlakozott az országos ülősztrájkhoz, amellyel támogatni szeretnék a pedagógusokat. Az iskolában gyakorlatilag teljesen megállt az élet, reggeltől egészen az ötödik óra végéig tart a demonstráció.
Ma reggel, az első tanóra alatt kezdődött meg a Leőwey diákjainak tiltakozása, országszerte száznál is több iskola diákságához hasonlóan ülősztrájkkal biztosították támogatásukról a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete által mára meghirdetett országos tanársztrájkot.
Az iskola bejárata előtt találkoztunk a Leőwey diákönkormányzatának elnökével, Tavi Johannával, akitől megtudtuk, hogy már egy hete eldöntötték, csatlakozni fognak a sztrájkhoz. Kérdésünkre, hogy összesen hány diák vesz részt a tüntetésen, arról számolt be: gyakorlatilag a gimnázium minden tanulója.
– Reggel kezdtük, és egészen az ötödik óra végéig folytatjuk a tiltakozást – mondta lapunknak Tavi Johanna. – Délelőtt tartottunk egy diákfórumot is a kis tornateremben, ami fakultatív volt, ennek ellenére teljesen megtelt a helyiség, 150-200-an voltunk. Itt megfogalmaztuk, milyen problémáink vannak, aztán megoldási javaslatokat is kerestünk rájuk. Hogy mire jutottunk, azt majd egy nyílt levélben, a Leőwey diáksága nevében fogjuk közzétenni. Kötelességünknek érezzük kiállni a tanáraink és a saját jövőnk mellett is.
Tavi Johanna azt is hozzátette, az iskola vezetése nagyon jól fogadta a tiltakozásukat, arra kérték csak a diákokat, hogy vigyázzanak magukra, párna nélkül senki ne üljön le a földre, nehogy megfázzanak. A diákönkormányzat elnöke ki is emelte, jól esett nekik, hogy a vezetés is mellettük áll.
A tanulók kérésére az iskolán belül nem készíthettünk képeket – sokan akadnak ugyanis, akik nem szeretnének arcukkal szerepelni a médiában –, ezért a diákok maguk küldtek nekünk néhány fotót a megmozdulásról. Az ülősztrájkot és a tanárok munkabeszüntetését is támogató egyik tanárral is a bejárat előtt tudtunk beszélni.
– A tudás közös ügyünk, és ez a történet a tudásról szól, illetve annak az értékéről – mondta el lapunknak Szabados Péter, az iskola történelem-spanyol-angol szakos tanára. – A társadalom jelentős része érti a tudás fontosságát, szeretnénk, ha a kormány is megértené, hogy az oktatás befektetés. A másik lényeges érték a szolidaritás. Azokért is kiállunk ugyanis ma, akik nehezebb helyzetben vannak, mint mi.
Szabados hozzátette még, abban hisz, hogy a tudás visszanyeri méltó értékét. Szerinte a kollégái és láthatóan a diákok is így gondolják.
– Reméljük, hogy most hangos attól az ország, hogy a tudás fontos, és értéke van, akárcsak a szolidaritásnak – mondta végül a pedagógus.