Ma már kevés olyan ágazat és iparág, munkaterület van, ahol ne lenne jelentős befolyása a gépeknek, az automatizációs folyamatoknak és a mesterséges intelligencia térnyerésének. A raktárakban és a logisztikai világban pedig egészen látványos megoldásoknak is lehetünk tanúi – de mit jelent ez munkavállalói, álláskeresői szempontból, hogyan vehetjük fel a versenyt a robotokkal és a fürgén dolgozó gépekkel?
Raktáros állások és logisztikai munkakörök elérhetőek széles körben szerte az országban
Először is érdemes leszögezni, hogy a 21. században is nagy szükség lesz az emberi munkaerőre. Manapság is számos pozíció fellelhető – a raktári, adminisztrációs, ügyintézői, szállítmányozási és beszerzői munkakörökig bőven lehet “válogatni”. Ha pedig van olyan terület, amiben erős a vidéki régió is, akkor a logisztika és szállítmányozás is biztosan idetartozik – ezt jól mutatják az elérhető munkahelyek is. Nemcsak Pécsen helyezkedhetünk el, hanem találhatóak például raktáros állások Veszprém és vonzásában is, amelyekre gyorsan és egyszerűen jelentkezhetünk a helyi munkakereső VeszpremAllas.hu felületén.
Automatizáció és új technológiák a raktári, logisztikai folyamatokban
A logisztika iparág átalakulása tehát egyértelműen az automatizáció és a gépek irányába mutat. Az úgynevezett modern raktárakban már nem ritka, hogy egyes “klasszikus” feladatokat is gépek végeznek el – gyorsabban és hatékonyabban, mint az emberi munkaerő. Ilyen például a robotizált árukezelés, az automatikus polcrendszerek vagy épp önjáró kis szállítóeszközök, robotok is. A mesterséges intelligencia (MI) által vezérelt rendszerek előrejelzik a logisztikai igényeket, optimalizálják az útvonalakat, és minimalizálják a raktározási időt, ami növeli a hatékonyságot és a versenyképességet a vállalatok számára.
Emberek és gépek – hogy vehetjük fel a versenyt a robotokkal és a munkaerőpiaci változásokkal?
A logisztikai és raktári munkakörökben alighanem van alapja azoknak a riadalmaknak, hogy jönnek a robotok, és elveszik a munkát. Ennek ellenére az emberek és gépek közötti együttműködés a jövőben elengedhetetlennek látszik. A munkaerőpiaci versenyben ugyanis azok a munkavállalók nyernek leginkább, akik készek fejlődni és megtanulják az újabb, modern rendszerek és technológiák alkalmazásának mivoltát. Az emberek kreativitása, rugalmassága és problémamegoldó képessége pedig olyan előnyök, amelyeket a gépek nem képesek teljesen helyettesíteni. A jövő raktárosai tehát nemcsak fizikai munkát végeznek majd, hanem technológiai ismeretekkel is rendelkezniük kell, hogy hatékonyan tudjanak együtt dolgozni a robotokkal.
(x)